Polskie Radio
Section05
Europa Wschodnia

Doktryna Giedroycia i Mieroszewskiego. Czy należy poddać ją rewizji?

- W imię spójności Zachodu nie budowaliśmy swojej strefy, w której mamy coś do powiedzenia, na wschód od naszych granic. (…) Polska mogła przesadzić z powstrzymywaniem strategicznym od wyrabiania swoich wpływów na Ukrainie i Białorusi - powiedział dr Jacek Bartosiak, analityk i ekspert od spraw polityki międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Polityka zagraniczna Polski Ukraina Białoruś Europa Wschodnia Europa Środkowo-Wschodnia stosunki polsko-ukraińskie relacje polsko-białoruskie

K. Nieczypor o konflikcie na wschodzie Ukrainy: sytuacja jest trudna

- Produkcja przemysłowa w obwodach donieckim i ługańskim spadła odpowiednio o 60 i 85 procent. Tak duże spadki to efekt działań wojennych, ale nie bez znaczenia jest też czynnik ludzki. Brakuje doświadczonych kadr inżynieryjnych, bo spora ich część opuściła te tereny - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Nieczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Donbas Ukraina

Od 80 do 200 osób. Ukraina czeka na "wielką wymianę jeńców"

"Wielka wymiana jeńców" między władzami Ukrainy a prorosyjskimi separatystami w Donbasie odbędzie się w niedzielę, według różnych szacunków ma objąć między 80 a 200 osób - podały media. Wymianę uzgodniono podczas szczytu czwórki normandzkiej w Paryżu 9 grudnia. Nie znane są jednak oficjalne dane ani szczegóły tego przedsięwzięcia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Wschodnia wojna na Ukrainie Donbas Europa Rosja

A. Legieć: zmiana ordynacji w Gruzji, to polityczne "być albo nie być"

- Partie opozycyjne w obecnej ordynacji widzą coś, co uniemożliwia im uzyskanie dobrego wyniku wyborczego i korzystne przeliczenie tego wyniku na mandaty w parlamencie - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Legieć  z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, znawca Gruzji. Ekspert mówił o trwających w Gruzji protestach, ich podłożu i ewentualnych konsekwencjach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Piotr Pogorzelski Gruzja