X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Europa Wschodnia

Rumunia inauguruję prezydencję w UE z napięciami politycznymi w tle

Rumunia oficjalnie zainaugurowała swoją pierwszą prezydencję w UE jako ostatni kraj, który dołączył do Wspólnoty w ramach fali rozszerzenia z ubiegłej dekady. Na przewodnictwie ciąży mocny konflikt polityczny, oskarżenia o korupcję i protesty społeczne. O sytuacji w tym kraju mówiła Magdalena Skajewska, korespondenta Polskiego Radia. W drugiej części programu rozmowa z prof. Aleksandrem Gubrynowiczem, ISP PAN o wizycie Anegli Merkel w Grecji. 
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Grecja Unia Europejska Jean Claude-Juncker Europa Europa Wschodnia

Ryszard Czarnecki: Rosja ucieka od wewnętrznych problemów

- Polska, o czym mało się mówi, jest jedynym krajem Unii Europejskiej, jedynym krajem NATO i jedynym krajem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, który graniczy jednocześnie z Ukrainą i Rosją. Mamy tutaj pewne prawo do narzucania narracji w tej sprawie - mówił Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, odnosząc się do incydentu, do którego doszło w niedzielę na Morzu Azowskim.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Ukraina Rosja NATO ONZ Europa Wschodnia

Ekspert: wprowadzenie stanu wojennego na Ukrainie to bardzo ryzykowna gra

– Prezydent Poroszenko znalazł się w trudnej sytuacji, trochę jak w greckiej tragedii. Jakiego ruchu by nie wykonał, to i tak byłby źle oceniany – tak decyzję ukraińskiego przywódcy, wprowadzającej stan wojenny, skomentował w audycji "Świat w Powiększeniu" Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa Wschodnia Europa Donbas Krym

Debata Dnia: po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej

"Jeżeli będą zgłaszane międzynarodowe inicjatywy dotyczące rozszerzenia sankcji wobec Rosji, Polska na pewno będzie się włączała" – oświadczył prezydent Andrzej Duda odnosząc się do sytuacji na Ukrainie. W poniedziałek Ukraina ogłosiła stan wojenny w części kraju po zaatakowaniu przez Rosję trzech okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej. Gośćmi Debaty Dnia byli Tomasz Walczak z Super Expressu i Jakub Pacan z Tygodnika Solidarność.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Andrzej Duda Europa Wschodnia

Bogusław Liberadzki: wschodnia Ukraina to region zapalny

– We wschodniej Ukrainie mamy do czynienia z działaniami o charakterze siłowym. Potrzebne jest jak najszybsze wpłynięcie na stronę rosyjską, by zaprzestała swoich praktyk, a także uwolniła okręty i marynarzy – skomentował wydarzenia, do których w ostatnich godzinach doszło na Ukrainie, Bogusław Liberadzki z SLD, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina Bogusław Liberadzki SLD Parlament Europejski wojna na Ukrainie Donbas Europa Wschodnia Europa Krym

Ekspert: sądzę, że nie dojdzie do eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego

– Cel informacyjny, związany z atakiem na ukraińskie okręty, został przez Rosję częściowo osiągnięty, dlatego uważam, że nie dojdzie do eskalacji konfliktu w zakresie działań wojennych – ocenił Paweł Purski z portalu Eastbook.eu. Razem z Pawłem Bobołowiczem, korespondentem polskich mediów na Ukrainie, odnieśli się do niedzielnego ataku rosyjskiej marynarki wojennej na ukraińskie okręty.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Donbas Europa Europa Wschodnia

Polepszenie stosunków polsko-litewskich

11 listopada w Wilnie dwukrotnie został wykonany polski hymn, a w centrum miasta zatańczyło ponad sto par. Wszystko to z okazji stulecia niepodległości naszego kraju. Oddzielne uroczystości zorganizował Związek Polaków na Litwie. Czy to tylko gesty, czy rodzi się coś trwałego na arenie międzynarodowej? O relacjach polsko-litewskich mówiła w Polskim Radiu 24 Kinga Raś z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Święto Niepodległości Europa Wschodnia

Bezpieczeństwo dziennikarzy na Ukrainie

Kateryna Handziuk, aktywistka i dziennikarka z Chersonia na południu Ukrainy, opisywała na Facebooku związki z prorosyjskimi separatystami oraz afery korupcyjne w swoim mieście. 31 lipca została oblana kwasem siarkowym w bramie swojego domu. Substancja ciężko poparzyła 40 proc. ciała kobiety. Aktywistka umarła w niedzielę rano w szpitalu. W Spojrzeniu na Wschód rozmowa o bezpieczeństwie dziennikarzy na Ukrainie. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Roman Kabaczij, ukraiński dziennikarz i Daniel Szeligowski z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Europa Wschodnia Donbas dziennikarstwo

Rosyjskie zbrojenia a bezpieczeństwo Europy

Liczba posiadanych przez Rosję pocisków manewrujących wzrosła 30-krotnie w ciągu ostatnich sześciu lat - podała "Krasnaja Zwiezda". Dane te znalazły się w artykule podsumowującym sześć lat pracy Siergieja Szojgu na czele resortu obrony. Według rosyjskich mediów, w ciągu ostatnich sześciu lat dokonano przełomu w wyposażeniu sił zbrojnych w broń dalekiego zasięgu o wysokiej precyzji. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był Juliusz Sabak z portalu Defence24.  
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia broń nuklearna Rosja Siergiej Szojgu

Jak Finlandia walczy z rosyjską dezinformacją

W Świecie w Powiększeniu rozmowa o Finlandii, gdzie w głośnym procesie skazano dwóch działających na rzecz Rosji aktywistów: Ilję Janitskina i Johana Backmana. Wyrok nie jest prawomocny, a obrona już zapowiedziała apelację. O to, w jaki sposób Finlandia walczy z rosyjskimi wpływami zapytaliśmy Piotra Szymańskiego z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Finlandia Rosja propaganda dezinformacja Europa Wschodnia

W. Waszczykowski o spotkaniu Merkel i Macrona z Erdoganem i Putinem: to podwójne standardy

Recep Tayyip Erdogan, Władimir Putin, Emmanuel Macron i Angela Merkel spotkali się w Stambule, aby rozmawiać o sposobach zakończenia trwającej od ponad 7,5 roku wojny domowej w Syrii, w której zginęło ponad 400 tys. osób. - To podwójne standardy. Macron mówi o deficycie demokracji w naszym regionie, a teraz w Turcji spotyka się wybitnymi demokratami, takimi jak Erdogan i Putin. - mówił w Polskim Radiu 24 w audycji Świat 24 Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Wschodnia polityka Rosja Francja Niemcy Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin Angela Merkel Emmanuel Macron

Konflikt o autokefalię Cerkwi na Ukrainie

Przebywający z wizytą w naszym kraju patriarcha aleksandryjski Teodor II i zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wystosowali wspólny apel o zażegnanie konfliktu wokół nadania autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie. Mimo rosyjskich protestów, coraz bliższe staje się oderwanie ukraińskiej cerkwi prawosławnej od Moskwy. Co to oznacza dla Rosji i Ukrainy? O tym w rozmowie z Anną Łabuszewską, OSW oraz dr Andrzej Szeptycki, UW. 
Zobacz więcej na temat:  cerkiew prawosławna Ukraina Kijów Moskwa Europa Wschodnia

Ambasador RP w Kazachstanie: Polska nie wykorzystuje kazachstańskiego potencjału

– Kazachstan może być dla Polski wrotami do Azji, zwłaszcza do jej centralnej części. Jego położenie, wielkość i bogactwa naturalne sprawiają, że jest to bardzo ważny kraj – ocenił Selim Chazbijewicz, ambasador RP w Kazachstanie. W audycji „7 Dni Wschód” rozmowa na temat relacji pomiędzy Warszawa a Astaną, a także o bieżącej sytuacji politycznej i gospodarczej Kazachstanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa POLSKA Kazachstan Europa Wschodnia