Polskie Radio

Słodkie poświęcenie dla okruszka – artyści opiewają swe dzieci w piosenkach

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:30
Nieprzespane noce, mnóstwo nowych obowiązków i życie wywrócone do góry nogami – te wszystkie zmiany, jakie przynosi ze sobą pojawienie się na świecie dziecka, są niczym wobec fali miłości, jaka zalewa wówczas jego rodziców. Żeby się o tym przekonać, wystarczy posłuchać kilku piosenek, które znani artyści zadedykowali swoim pociechom.
Sheryl Crow z synkiem Wyattem w 2011 roku
Sheryl Crow z synkiem Wyattem w 2011 rokuFoto: PAP / Photoshot / Janet Gough

Seweryn Krajewski – "Kołysanka dla okruszka"

Ta urocza piosenka, funkcjonująca również pod tytułem "Ballada dla okruszka", powstała pod koniec lat 70. i ponoć była dedykowana synowi Krajewskiego, Sebastianowi. Tekst autorstwa Agnieszki Osieckiej rozpoczyna się dobrze znaną świeżo upieczonym rodzicom frazą: "Królu mój, ty śpij, ty śpij, a ja, królu mój, nie będę dzisiaj spał". W nagrodę za podkrążone z niewyspania oczy rodzicielstwo oferuje jednak potężny ładunek miłości i czułości, którą przepełniona jest ta ballada.

źródło: YouTube / Fundacja Im. Seweryna Krajewskiego

Obywatel G.C. – "Piosenka dla Weroniki"

W tym wypadku nie ma już żadnych wątpliwości co do tego, kto jest adresatem utworu. Weronika to pierworodna córka Grzegorza Ciechowskiego, który w dniu jej narodzin miał 30 lat i kompletnie oszalał na jej punkcie. Piosenka powstała kilka lat później, ale siła ojcowskich uczuć wcale przez ten czas nie zmalała – artysta wciąż patrzy na swoją latorośl z zachwytem, tłumaczy jej świat i odpowiada na podstawowe pytanie: "Skąd się wzięłaś? To proste. Jesteś cała z miłości!".

źródło: YouTube / Amatherasu1830

Anna Maria Jopek & Pat Metheny – "Piosenka dla Stasia"

Także i tu od razu wiadomo, że opiewanym w utworze dzieciakiem jest nie kto inny, jak młodszy z dwóch synów wokalistki. Dziś Stanisław to już dorosły mężczyzna, ale gdy Anna Maria w 2003 roku nagrywała płytę z tą piosenką, był paroletnim oseskiem, któremu wypadało życzyć, aby jego sny były "cudowne jak żywy świat, gdzie w kępie mchu kosmate ćmy myją swe skrzydła kroplą rosy". Te poetyckie życzenia podane były w eleganckiej muzycznej oprawie, z udziałem słynnego na cały świat wirtuoza jazzowej gitary.

źródło: YouTube / Pat Metheny

Sheryl Crow – "Lullaby for Wyatt"

Zagranicznym odpowiednikiem Stasia może być Wyatt, pierwszy z dwóch synów Sheryl Crow. Warto dodać, że obaj zostali adoptowani przez wokalistkę, która nie posiada biologicznego potomstwa. To jednak w żaden sposób nie osłabia jej macierzyńskich uczuć, wyrażonych w tej wzruszającej, akustycznej balladzie słowami takimi jak te: "Mam nadzieję, że odejdziesz i pewnego dnia wrócisz, bo miłość to dawanie wolności".

źródło: YouTube / Sheryl Crow

Adele – "Sweetest Devotion"

Urodzenie syna odwróciło o 180 stopni życie najpopularniejszej brytyjskiej wokalistki minionej dekady. Adele dała temu wyraz nie tylko w słowach piosenki, zatytułowanej "Najsłodsze poświęcenie", ale też w wywiadach, mówiąc: "Poczułam, że naprawdę żyję, znalazłam sens, którego wcześniej nie widziałam". Uroki rodzicielstwa tak pochłonęły artystkę, że na kilka lat niemal zupełnie zniknęła z życia publicznego, a na jej nowy album fani czekają już ponad 5 lat.

źródło: YouTube / Adele

Eric Clapton – "Tears in Heaven"

Jeden z największych przebojów w dorobku mistrza rockowej gitary to zarazem hołd dla jego syna Conora. Niestety, nie mógł on usłyszeć dedykowanej sobie kołysanki, rok przed jej premierowym wykonaniem zginął bowiem tragicznie w wieku 4 lat, wypadając z okna apartamentu na 53. piętrze jednego z nowojorskich drapaczy chmur. Wielki dramat, jaki spotkał muzyka, zaowocował powstaniem osobistego utworu, w którym Eric zastanawia się, jak to będzie, gdy kiedyś spotka swojego synka w niebie.

źródło: YouTube / Epitaph

kc

Czytaj także

Nie tylko orły i sokoły. Polskie piosenki na Międzynarodowy Dzień Ptaków

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 20:02
1 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ptaków. Przy tej okazji przypominamy sztandarowe przykłady rodzimych piosenek o tematyce ornitologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od Młynarskiego po Kravitza – artyści w hołdzie dla mam

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 13:37
Nie ma jak u mamy… śpiewał Wojciech Młynarski, a jego zdanie podziela wielu innych muzyków – od członków girls- i boysbandów, przez nostalgicznych bluesmanów, po niepokornych rockandrollowców. Z okazji Dnia Matki robimy krótki przegląd piosenek z rodzicielką w roli głównej.
rozwiń zwiń