Polskie Radio

Wyselekcjonowana muzyka i nowości kulturalne. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 19:00
Wszystko o inwestycjach seniorów, zmianach w prawie konsumenckim i przepisach dla przedsiębiorców. Wieczorem w Jedynce słuchowisko o Japonii z czasów II wojny światowej i czasów powojennych, w Polskim Radiu Chopin - transmisja z III Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie, a o muzykę w Czwórce - wieczorem zadba Grubson. Zapraszamy! 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News
 
logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Odkładanie na czarną godzinę. Jak dojrzali i emeryci powinni inwestować i oszczędzać? Gdzie chować "skarpetę"? Gościem audycji będzie Tomasz Jaroszek, bloger finansowy z Doradca.tv. Poruszymy temat uprawnień do zwrotu towaru, zapytamy, kiedy konsument może odstąpić od umowy, a kiedy żądać obniżenia ceny oraz czym się różnią prawa konsumenta, jeżeli towar jest nabywany w sklepie oraz przez internet - w oparciu o kodeks cywilny oraz ustawę o konsumentach. A skoro pandemia to zmiany... Zmodernizowane zostały przepisy w zakresie traktowania przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Przy zakupach niezwiązanych z czynnościami zawodowymi - czyli np. nabyciu drukarki przez salon fryzjerski - przedsiębiorca będzie traktowany jako konsument - a to zwiększa uprawnienia z tytułu rękojmi oraz ułatwia zwrot towarów i upraszcza postępowanie reklamacyjne. Gościem audycji będzie adwokat Tymoteusz Paprocki.

21.00-22.00 - "Słuchowisko w Jedynce" - Osamu Dazai "Trzy widoki na Tokio"

Słuchowisko "Trzy widoki na Tokio" to adaptacja trzech opowiadań autorstwa Osamu Dazaia, japońskiego pisarza zmarłego w roku 1948, ale cieszącego się do tej pory dużą poczytnością, i to nie tylko w Japonii. Opowiadania te pochodzą ze zbioru wydanego w Polsce pod tytułem "Owoce wiśni", a ukazały się w tłumaczeniu Katarzyny Sonnenberg-Musiał. Ich akcja rozgrywa się w Japonii w okresie II wojny światowej oraz tuż po jej zakończeniu, a więc w rzeczywistości kraju będącego najpierw agresorem, a potem przegranym w największym konflikcie zbrojnym w historii. Atmosfera tych wydarzeń stanowi tło dla pokazania losów zwykłych Japończyków, znoszących udrękę wojny, a potem upokorzenie klęski ich kraju. Słuchowisko przedstawia nie tylko ten aspekt historii Japonii, ale przede wszystkim ukazuje inną mentalność, obyczaje, postawy. Ich koloryt, ponadto pewna egzotyka realiów, niebanalny nastrój są z pewnością atutem adaptacji, przygotowanej przez Tomasza Lerskiego. Dazai nie mówi współczesnym mu rodakom, jak żyć w strasznych czasach wojny czy odnaleźć się w powojennej rzeczywistości pokonanego państwa, lecz opisuje zwyczajne życie ludzi, choć naznaczone piętnem czasu. Drobne zdarzenia i przeżycia bohaterów służą pytaniu o sens ludzkiej egzystencji. Trzecie z wykorzystanych w słuchowisku opowiadań kończy się optymistycznym przesłaniem. Autor opowiadań był nie tylko jednym z wysoko cenionych przez krytykę pisarzy, ale także najpoczytniejszym autorem dla kilku generacji czytelników XX stulecia. W swych opowiadaniach korzystał z elementów własnej biografii.

Tłumaczenie: Katarzyna Sonnenberg-Musiał, adaptacja: Tomasz Lerski, reżyseria: Kamil Maria Banasiak, reżyser dźwięku: Maciej Kubera, opr. muz.: Kamil Maria Banasiak, obsada: Justyna Ducka, Anna Grycewicz, Ewa Kania, Anna Pijanowska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Alicja Warchocka, Marek Barbasiewicz, Grzegorz Kwiecień, Tomasz Lipiński, Paweł Szczesny, Kamil Maria Banasiak


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z 1995 roku.

21.45 "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz" (Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Festiwal Bezsenność Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego i zapowiedź jednego z kameralnych koncertów. Naszymi gośćmi będą: znakomity śpiewak operowy Szymon Komasa oraz dwa pianistyczne żywioły - Sophia Muñoz - pianistka Metropolitan Opera i Komische Oper Berlin oraz Marcin Kozieł - pianista na co dzień współpracujący m.in. ze śpiewakami Theater an der Wien. Artyści wystąpią w najbliższy piątek z recitalem "Odkrywanie". To spotkanie w audycji o godz. 9.30. Godzinę wcześniej - o 8.30 - Joanna Duda-Gwiazda, publicystka, opozycjonistka antykomunistyczna, oraz Tomasz Makowski opowiedzą o fascynującej historii rękopisu "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Ponadto w audycji: "Madame Butterfly" w Operze Bałtyckiej oraz "Zmiennokształtne", czyli wystawa będąca próbą opowiedzenia historii o nieantropocentrycznej konstrukcji, umieszczenia emocjonalnego i intelektualnego punktu widzenia po stronie postaci innych niż ludzkie.​

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś  

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Philippe Jaroussky, nie tylko z Artaserse

11.10-12.00 - Max Bruch Kwintet smyczkowy a-moll, Zespół Kameralny WDR Sinfonieorchester

12.05-12.45 - Józef Krogulski Oktet fortepianowy d-moll op. 6, wyk. Nelson Goerner - fortepian, Erzhan Kulibaev, Lena Neudauer - skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Sławomir Rozlach - kontrabas, Jan Krzeszowiec - flet, Radosław Soroka - klarnet

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Ewa Dałkowska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Anna Caterina Antonacci - mezzosopran, RAI National Symphony Orchestra, dyr. Maxime Pascal (27.05.2021, Arturo Toscanini RAI Auditorium, Turyn)

Ernest Chausson Poème de l’amour et de la mer, op. 19; Maurice Ravel Valses nobles et sentimentales; La Valse

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla 

"Ciche wody" to dramat historyczny z mroczną tajemnicą, kryminał retro osadzony w XVI-wiecznej Polsce, napisany przez polską autorkę Patrycję Podrazik występującą pod pseudonimem P.K. Adams. Zwyczaje, potrawy, komnaty zamkowe, stroje, wszystko to posłużyło do zobrazowania ówczesnego dworu, a cała historia opowiedziana jest przez młodą włoską damę dworu królowej Bony. Autorka książki opowie o niej więcej o 16.30. Ponadto w audycji rozmowa o filmie "Magnezja" Macieja Bochniaka, o premierze w Teatrze Korez w Katowicach spektaklu "Obserwator" autorstwa Tomasza Jachimka i zapowiedź koncertu w ramach cyklu Jazz.pl - rozmowa z Henrykiem Miśkiewiczem. W "Literackich witaminach" - prof. Jerzy Koch.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Czy wraca dziś wojna szpiegów? - aud. Michała Szułdrzyńskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Skrzypaczka Alexandra Conunova, Jirzi Rozen i Orkiestra Kameralna z Genewy (04.11.2020, Batiment des Forces Motrices, Genewa) Feliks Mendelssohn  Uwertura "Hebrydy" ("Grota Fingala") op. 26 ; Johannes Brahms Koncert skrzypcowy D-dur op. 77; Antonin Dworzak VIII Symfonia G-dur op. 88
Wyk. Alexandra Conunova - skrzypce, Orkiestra Kameralna z Genewy, dyr. Jirzi Rozen

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Ruth Berlau - aut. Monika Pilch  

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Zacznij od Bacha - prowadzi Ewa Pobłocka

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. jak nie zabić kreatywności dziecka? Będzie też o infolinii obsługiwanej przez bota oraz o samochodowym cmentarzysku. Sprawdzimy zatem kiedy auto staje się wartościowym zabytkiem, a kiedy jest zdezelowanym pojazdem bez wartości?  

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem - Paweł Szrot, szef gabinetu Prezydenta RP.

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka w Białymstoku, o cyklu książek "Bolesław Chrobry" Antoniego Golubiewa oraz o polsko-islandzkim filmie "Wolka". 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

Akademia Górniczo Hutnicza ogłosiła nabór do Sieci Polskich Uczelni Kosmicznych. Z okazji trzydziestu lat od premiery wyprodukowania pierwszego poloneza FSO modelu caro - ciekawostki związane z historią tego auta. Powiemy też o zaćmieniu słońca nad Polską oraz o nowym rezerwacie przyrody Góra Stołowa im. Ryszarda Malika. Będzie także o wręczeniu certyfikatów obiektom wpisanym na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" oraz o możliwości ukrycia "lajków" w mediach społecznościowych. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda 

W audycji m.in. o preferencjach urlopowych Polaków, o podatkach za oceanem oraz o egzotycznych zwierzętach hodowanych w domu. Nie zabraknie ciekawostek o Studiu Euro Trójki oraz łączeń z turnieju French Open. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć 

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Beatyfikacje Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego i siostry Elżbiety Róży Czackiej założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża odbędą się w Warszawie 12 września. Beatyfikacja Księdza Prymasa zbiega się z 40 rocznicą Jego śmierci – 28 maja 1981 roku. Goście: ojciec profesor Zdzisław Kijas - autor wspomnień o księdzu Prymasie, Czesław Ryszka - były poseł i senator RP, ale przede wszystkim autor niedawno wydanej książki "Prymas Wyszyński – Ojciec Ojczyzny" oraz Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Nakręceni - magazyn premier filmowych" - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

Autorzy rozmawiać będą o horrorze "Historia Lisey" - nowej adaptacji powieści Stephena Kinga z Julianne Moore i Clive'em Owenem w rolach głównych, produkcji "Na rauszu" - komediodramacie z 2020 roku w reżyserii Thomasa Vinterberga oraz o filmie "Ciche miejsce 2" - kontynuacji amerykańskiego horroru z 2018 roku w reżyserii Johna Krasinskiego.

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych z nagranymi we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". To pierwszy przypadek, kiedy na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe. Fotografie unikatowych płyt ze zbioru Archiwum Polskiego Radia zaprezentowane zostaną w ramach plenerowej wystawy przed siedzibą Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie. Gośćmi Polskiego Radia 24 będą Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia, i jej zastępczyni Agnieszka Kordowicz.​


logo

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Anna Hardej

Piłkarskie rozgrywki Euro zaczynają się już za dwa dni. Polacy grają 14 czerwca, a ich rywalem będzie Słowacja. Język południowych sąsiadów może się nam wydawać łatwy do zrozumienia. Ciekawostką jest to, że jest to bardzo młody język. Jego zasady zostały spisane dopiero w XIX wieku. Wcześniej mówiono w tym języku, ale nikt nie przywiązywał wagi do pisowni. Czy Polakom łatwo jest się nauczyć słowackiego? Jak się żyje za naszą południową granicą.

17.00-19.00 - "TOP - Trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - każdy z nas bywa trochę basic, ale ogólnie tego nie chcemy. Wolimy się wyróżniać i zaznaczać swoją obecność. Basic mogą być ubrania, zainteresowania, muzyka, którą lubimy. Czym zatem można się wyróżnić, żeby takim nie być? I czy to na pewno takie złe, być basic.

21.30-22.00 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek

Słowa mają wielką moc - mogą sprawić, że ktoś przeżywa radość albo cierpienie, że świat jest przyjazny albo wrogi, że się szanujemy albo sobą gardzimy. Zapraszamy na rozmowę z dr Agatą Hącią, językoznawczynią, m.in. o kampanii społecznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN "Ty mówisz - ja czuję. Dobre słowo - lepszy świat". 

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - GrubSon

Selekcja pozytywnego hip-hopu oraz bardziej elektronicznych brzmień. Nie zabraknie muzyki Grubsona i barwnych opowieści na temat jej powstawania. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo


07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" Historia oświetlenia sięga odległych czasów i zaczyna się około trzystu tysięcy lat temu od wykorzystania ognia. Ogień jako naturalne źródło światła towarzyszył ludziom przez kolejne tysiące lat. Udoskonalenia polegały na zmianie formy jego utrzymania i sposobu przemieszczania. Towarzyszy nam do dzisiaj. W Poranku prześledzimy historię oświetlenia i poszukamy przedmiotów, które warto mieć przy sobie, gdy "elektryczność" zawiedzie.

17.15 - "Zbieraj z klasą" - Cały czas poznajemy ekologię i dowiadujemy się na jej temat coraz więcej, więc warto dowiedzieć się, kim jest ekolog. Jest to naukowiec, który zajmuje się badaniem oraz opisywaniem zjawisk i oddziaływań zachodzących między organizmami żywymi a środowiskiem. Więcej o zawodzie i zajęciach ekologa już w czwartek.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Ponieważ moment w roku sprzyja planowaniu wakacji, porozmawiamy o lekcjach geografii. W pierwszej godzinie naszym gościem będzie prof. Elżbieta Szkurłat, która przewodziła grupie ekspertów przygotowujących obecnie obowiązującą podstawę programową z geografii, a w drugiej godzinie porozmawiamy o światowym fenomenie, jakim są geograficzne książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich (ostatnio nagrodzonych w Bolonii za książkę "Którędy do Yellowstone?") oraz o geografii praktycznej - z PTTK - czyli o specjalnych odznakach i paszportach PTTK dla dzieci.​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, Wydawnictwo Kinderkulka, 2019, czyta Leszek Filipowicz. 

 

.
     

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterami ósmej Lekcji są amerykańscy pianiści Van Cliburn i Earl Wild.

18.30 - Transmisja z III Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie

O godz. 18.30 prelekcja Prof. Marcina Gmysa (UAM, Polskie Radio Chopin) pt. Władysław Żeleński i Ignacy Jan Paderewski. Dalecy i bliscy; o godz. 19:00 recital Stanisława Kiernera i Michała Rota. W programie utwory Fryderyka Chopina, Rula Koczalskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Przed i po transmisji zapraszamy do wysłuchania archiwalnych nagrań z Konkursów Chopinowskich.

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

W audycji będzie różnorodnie. Adam Bałdych opowie o swoim albumie New Tradition, a także posłuchamy, jak jazzmani przerabiają muzykę baroku, renesansu, a nawet średniowiecza. Zabrzmią m.in. Preludium e-moll nr 4 op. 28 w wykonaniu Gerry Mulligan Sextet, wybrane mazurki Chopina w wykonaniu Macieja Strzelczyka, Romualda Erenca oraz Piotra Rodowicza, a także Sortorello w interpretacji Leszka Możdżera, Zohara Fresco i Larsa Danielsona.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU