Polskie Radio

Polskie Radio na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 14:14
12-osobowa ekipa dziennikarska i 120 godzin relacji! Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich - Polskie Radio uruchomi w stolicy Japonii własne studio nadawcze, a reporterzy będą relacjonować rywalizację z ośmiu stanowisk dziennikarskich. 
Briefing dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia
Briefing dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Za nami oficjalna prezentacja dziennikarskiej ekipy publicznego nadawcy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Podczas spotkania Prezes Agnieszka Kamińska wspomniała m.in. o długoletniej tradycji Polskiego Radia w relacjonowaniu wydarzeń z olimpijskich aren. – Polskie Radio wysyła dziennikarzy sportowych na Igrzyska Olimpijskie nieprzerwanie od IO w Berlinie w 1936 roku, kiedy to podczas zawodów pracowała czteroosobowa ekipa reporterów. Tokio 2020 to kolejne, dwudzieste już letnie Igrzyska obsługiwane przez naszych dziennikarzy – mówi Agnieszka Kamińska. Przypomnijmy – Polskie Radio miało swojego dziennikarza również na IO w Los Angeles w 1984 roku, kiedy kraje tzw. bloku wschodniego zbojkotowały tę imprezę. 

Przełożone z ubiegłego roku Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 odbędą się w dniach 23 lipca-8 sierpnia. Polska ekipa liczyć będzie 428 osób, w tym 215 zawodników – 103 kobiety i 112 mężczyzn. Biało-Czerwoni wezmą udział w 138 z 339 konkurencji w 28 dyscyplinach. Skład Reprezentacji Polski zobaczysz - TUTAJ

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o relacjach z Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 

Polskie Radio wysyła do Tokio 12 osób: dziesięciu dziennikarzy oraz dwóch inżynierów dźwięku i emisji. Będą to reporterzy: Rafał Bała, Witold Banach, Artur Dyczewski, Cezary Gurjew, Andrzej Janisz, Filip Jastrzębski, Tomasz Kowalczyk, Jakub Niziński, Robert Skrzyński i Dariusz Urbanowicz oraz technicy: Michał Jakubik i Krzysztof Sagan. 

gurjew cezary_1200.jpg
"Z mikrofonem na boisku" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

– To wspaniali fachowcy, którzy gwarantują naszym słuchaczom profesjonalne relacje i raporty z Tokio. Dzięki nim będziemy mogli poczuć się tak, jakbyśmy byli na arenach olimpijskich zmagań. Bo właśnie emocje, które towarzyszą relacjonowaniu wydarzeń sportowych są wartością, której w żadnym innym mediów nie da się oddać tak mocno, jak w radiu – dodała Prezes Agnieszka Kamińska. 

Briefing dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia Briefing dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia - fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio 

Podczas Igrzysk w Tokio – odbywających się bez udziału widzów i z zastosowaniem bardzo ścisłego reżimu sanitarnego dla dziennikarzy – Polskie Radio uruchomi własne studio nadawcze w miejscowym centrum radiowo-telewizyjnym IBC (The International Broadcast Centre). Dzięki temu reporterzy Polskiego Radia będą mogli relacjonować rywalizację sportowców bezpośrednio aż z 8 stanowisk reporterskich na arenach olimpijskich. Złoży się to na ponad 120 godzin relacji, wejść reporterskich i raportów. Będą również bezpośrednie transmisje meczów naszej męskiej drużyny siatkarskiej. Serwisy olimpijskie pojawią się w: Jedynce, Trójce, Czwórce i Polskim Radiu 24. Igrzyska będzie można również śledzić dzięki specjalnemu, multimedialnemu serwisowi internetowemu tokio2020.polskieradio24.pl

Tokio 2020 1200.jpg
Polskie Radio gotowe na igrzyska. Radiowa reprezentacja wylatuje do Japonii

 Co prawda żyjemy w czasach szybkich, cyfrowych mediów, ale niezaprzeczalną wartością radia jest możliwość błyskawicznego  dosłownie w sekundę  przeniesienia się z obiektu na obiekt, z jednej olimpijskiej areny na drugą. W ten sposób nasi dziennikarze będą relacjonować walkę o medale Polaków, a słuchacze będą mogli dopingować naszych sportowców – mówi Cezary Gurjew, kierownik redakcji sportowej radiowej Jedynki i szef ekipy olimpijskiej publicznego nadawcy. 

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas briefingu dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podczas briefingu dziennikarskiej ekipy olimpijskiej Polskiego Radia - fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio 

Polskie Radio będzie relacjonować również Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 (24 sierpnia-5 września), gdzie – po raz pierwszy od 2008 roku – wyśle własnego reportera. Będzie nim Krzysztof Kuzak

Cezary Gurjew, kierownik redakcji sportowej Programu 1 Polskiego Radia 

Warto zauważyć, że Polskie Radio jest jedną z nielicznych radiofonii w Europie, które mają prawa do kolejnego cyklu Igrzysk w latach 2022-2024 (zimowe IO w Pekinie 2022 i letnie IO w Paryżu 2024). 

mat. prasowe/rk 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU

Czytaj także

Tokio 2020: sportowcy powalczą o 339 kompletów medali - terminarz

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 07:00
Na igrzyskach w Tokio sportowcy powalczą o 339 kompletów medali. Jak wygląda terminarz godzinowy wszystkich finałów? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: Adam Kszczot nie wystąpi na igrzyskach. "Domino zdarzeń"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 09:51
Adam Kszczot zrezygnował z wyjazdu na igrzyska olimpijskie w Tokio. Dwukrotny wicemistrz świata w biegu na 800 metrów o swojej decyzji poinformował w mediach społecznościowych. "Mimo iż posiadam minimum i prawo startu, zdecydowałem inaczej, zostaje w Polsce" - wyjaśnił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tokio 2020: PKOl zatwierdził skład. 215 polskich sportowców ruszy po medale

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 14:50
215 sportowców w 28 dyscyplinach powołanych zostało do reprezentacji na rozpoczynające się 23 lipca igrzyska w Tokio. Skład został we wtorek zatwierdzony przez zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
rozwiń zwiń