Polskie Radio

Urodziny Paula Simona. Autor "The Sound of Silence" kończy 80 lat!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 11:55
Od ponad sześciu dekad śpiewa, gra na kilku instrumentach, pisze teksty i komponuje piosenki, które zna cały świat. Paul Simon, który dziś obchodzi 80. urodziny, zdecydowanie zasłużył na gromkie: "Happy Birthday!".
Paul Simon
Paul SimonFoto: Forum / Reuters / CAITLIN OCHS

Każdy, kto choć trochę interesuje się muzyką popularną, musi znać Paula Simona. Współzałożyciel duetu Simon & Garfunkel, od lat działający z powodzeniem solo, jest twórcą takich przebojów jak "The Sound of Silence", "Bridge over Troubled Water" czy "Mrs. Robinson", sprzedał wiele milionów płyt, a na jego kominku stoi pokaźna kolekcja statuetek Grammy.

Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że urodzony 13 października 1941 roku w Newark w stanie New Jersey Paul Frederic Simon "wielkim artystą jest". W dniu jego 80. urodzin przypominamy kilka mniej znanych faktów z jego biografii, które mogły umknąć nawet fanom znającym na pamięć jego największe hity.

Niezadowolony z nazwiska

Wokalista dość długo nie mógł się zdecydować, pod jakim nazwiskiem chce dać się poznać światu. Na początku swoje piosenki podpisywał pseudonimami Paul Kane, True Taylor i Jerry Landis, a duet założony wraz z przyjacielem z dzieciństwa, Artem Garfunkelem, ochrzcił mianem Tom & Jerry. Ostatecznie okazało się, że najlepsze są najprostsze rozwiązania: duet zaczął osiągać wielkie sukcesy, gdy wreszcie nazwał się "po bożemu" Simon & Garfunkel, sam zaś dzisiejszy jubilat zyskał sławę jako… po prostu Paul Simon.

Zazdrosny o Elvisa

Singiel z napisanym i zaśpiewanym przez Paula utworem "Bridge over Troubled Water", sygnowany nazwą Simon & Garfunkel, ukazał się 20 stycznia 1970 roku, a już niecałe pół roku później wziął go na warsztat sam Elvis Presley. Jego wzniosła i pełna emocji interpretacja mocno zaniepokoiła samego autora piosenki. – To było coś niewiarygodnego. Pomyślałem sobie: "Jak, do diabła, mam z nim konkurować?" – wspominał Simon.

źródło: YouTube / Elvis Presley

Jego obawy okazały się przesadzone. "Bridge over Troubled Water" w wykonaniu Simona i Garfunkela dotarł na sam szczyt listy "Billboardu" i stał się sztandarowym hitem duetu. Wersja Presleya nawet nie ukazała się na singlu i, choć była regularnie wykonywana na koncertach przez Króla Rock and Rolla, dziś już mało kto o niej pamięta.

Pani domu za pierwszą damę

Wszyscy znamy wielki przebój autorstwa Paula, "Mrs. Robinson", wykorzystany w filmie "Absolwent" z Dustinem Hoffmanem. Nie każdy jednak wie, że ten utwór rozpoczął swój żywot jako "Mrs. Roosevelt" i miał być poświęcony znanej działaczce na rzecz praw człowieka, a zarazem żonie amerykańskiego prezydenta Franklina Delano Roosevelta, Eleanor. Gdy jednak pojawiło się zainteresowanie piosenką ze strony producentów "Absolwenta", w miejsce pierwszej damy wskoczyła główna bohaterka filmu. Aby przekonać się o słuszności dokonanej zmiany, wystarczy spróbować zaśpiewać refren tego hitu, zamieniając nazwisko pani Robinson na Roosevelt.

źródło: YouTube / Simon & Garfunkel

Obrażony na Dylana

Ze względu na swój dorobek Paul Simon bywa czasem porównywany z innym wielkim songwriterem i zarazem rówieśnikiem, Bobem Dylanem. Sam artysta nie przepada za tym porównaniem, zwłaszcza że bard z Minnesoty swego czasu uraził jego ambicję. Podczas nagrywania albumu "So Beautiful or So What" z 2011 roku Simon zaprosił Dylana do wspólnego zaśpiewania jednej z piosenek, mając w pamięci ich wspólne tournée z 1999 roku. Jego prośba pozostała jednak bez odpowiedzi, co nie było eleganckie ze strony, bądź co bądź, kolegi po fachu.

Do trzech razy sztuka

Więcej szczęścia miał Paul w przypadku swojej żony, Edie Brickell, którą poznał na planie programu "Saturday Night Live" w 1988 roku. Wokalistka miała wówczas swoje pięć minut, dzięki przebojowi "What I Am", nagranemu wraz z grupą New Bohemians. Podobno oboje natychmiast wpadli sobie w oko, a od 1992 roku pozostają w związku małżeńskim i mają troje dzieci. Edie jest zarazem trzecią żoną Paula, więc można powiedzieć, że trójka jest szczęśliwą liczbą w życiu osobistym dzisiejszego jubilata.

źródło: YouTube / Edie Brickell

kc

Czytaj także

Od duetu z Garfunkelem po karierę solową. Piotr Baron i muzyka Paula Simona

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 15:00
Wtorkowe wydanie "W tonacji Trójki" Piotr Baron poświęcił Paulowi Simonowi, legendzie folk-rocka i połowie słynnego duetu Simon & Garfunkel, który 13 października obchodził swoje 79. urodziny. – To jeden z najważniejszych artystów w moim życiu – powiedział dziennikarz Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Most do historii popkultury

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:00
51 lat temu ukazał się album "Bridge Over Troubled Water" – opus magnum i jednocześnie łabędzi śpiew duetu Simon & Garfunkel. Zawierał 11 piosenek, z których kilka stało się wielkimi przebojami.
rozwiń zwiń