Polskie Radio

David Bowie – niezwykłe obchody 75-lecia narodzin artysty

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:00
Już za kilkanaście dni w Londynie i Nowym Jorku zostaną otwarte multimedialne salony poświęcone postaci Davida Bowiego. Tym samym rozpocznie się celebrowanie rocznicy urodzin zmarłego kilka lat temu artysty, który 8 stycznia 2022 roku skończyłby 75 lat.
Fragment multimedialnej instalacji poświęconej Bowiemu w planetarium w kolumbijskiej Bogocie
Fragment multimedialnej instalacji poświęconej Bowiemu w planetarium w kolumbijskiej BogocieFoto: Forum / EFE / Mauricio Dueńas Castańeda

Audiowizualne spektakle wykorzystujące technologię 360 Reality, godziny niepublikowanych wcześniej materiałów filmowych oraz mnóstwo gadżetów związanych z Davidem Bowiem – to niektóre z atrakcji przygotowanych dla fanów w ofercie salonów, które 25 października otworzą swe podwoje pod dwoma adresami: przy londyńskiej Heddon Street oraz przy Wooster Street w Nowym Jorku.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez David Bowie (@davidbowie)

Ani data otwarcia przybytków, ani ich umiejscowienie nie są przypadkowe. 25 października pozostanie bowiem dokładnie 75 dni do 75. rocznicy urodzin Bowiego, przypadającej 8 stycznia. Londyński adres jest miejscem, w którym artysta pozował do zdjęcia umieszczonego na okładce jego kultowego albumu "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars" z 1972 roku. Natomiast nowojorska lokalizacja znajduje się w sercu dzielnicy Soho i bezpośrednim sąsiedztwie apartamentu, w którym niegdyś zamieszkiwał brytyjski gwiazdor rocka. Londyn i Nowy Jork są również miastami narodzin i śmierci artysty, który zmarł niespodziewanie 10 stycznia 2016 roku, dwa dni po swoich 69. urodzinach uczczonych wydaniem albumu "Blackstar".

Już teraz działa uruchomiona specjalnie z okazji jubileuszu internetowa strona bowie75.com, na której umieszczane będą kolejne informacje związane z jego obchodami.

kc

Czytaj także

Dawid Bowie: pięć lat bez geniusza

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 19:00
Dziś rocznica śmierci Davida Bowiego - muzycznego kameleona, wizjonera rocka, aktora, ikony popkultury XX w. Twórca „Starmana” odszedł bezpowrotnie w stronę gwiazd 10 stycznia 2016 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko Bowie. Jak Mars inspirował twórców piosenek?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 15:18
Transmitowane na żywo w telewizji lądowanie sondy Perseverance na Marsie zwróciło nasze oczy w stronę Czerwonej Planety. Od dawna fascynowała ona artystów – zarówno twórców filmów science-fiction, jak i autorów piosenek. Oto kilka przykładów wpływu czwartej planety Układu Słonecznego na muzykę popularną tworzoną na sąsiadującym z nią globie.
rozwiń zwiń