Polskie Radio

To być może jedyne takie miejsce na świecie. Muzeum Teatru Polskiego Radia otwarte!

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 12:42
W Baranowie Sandomierskim uroczyście otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia - Muzeum Słów i Głosów. To prawdopodobnie jedyna na świecie placówka muzealnicza poświęcona słuchowiskom teatru radiowego.
Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim
Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie SandomierskimFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

- Polskie Radio jest dziś jedynym nadawcą w kraju, który produkuje i emituje premierowe spektakle teatralne. Często również przypomina na swoich antenach klasyczne słuchowiska - "opowiedziane" głosami: Grażyny Barszczewskiej, Danuty Stenki, Gustawa Holoubka, Wojciecha Pszoniaka, Zbigniewa Zapasiewicza, Krzysztofa Gosztyły i wielu innych  wybitnych aktorów - mówi Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

- W Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim ten ogromny dorobek będzie można poznać, niemal dotknąć. Dzięki tej wspaniałej inicjatywie wszyscy chętni będą mogli poznać  historię radiowego teatru, zanurzyć się  w pasjonujących opowieściach opowiedzianych głosami najwybitniejszych polskich aktorów. A wreszcie zobaczyć, jak powstawały takie legendarne produkcje, jak "Matysiakowie" i "W Jezioranach", czyli najdłużej emitowane seriale dźwiękowe w historii światowej radiofonii - dodaje szefowa publicznego nadawcy radiowego.

Czytaj także:

Na uroczystość przyjechał między innymi Marian Szałkowski, który od lat pracuje w Teatrze Polskiego Radia jako ilustrator muzyczny, kompozytor i pianista. 

- Mam mieszane uczucia. Całe życie pracowałem w Teatrze Polskiego Radia a teraz nadaję się do muzeum - zażartował.

Posłuchaj
00:26 11351563_1.mp3 Marian Szałkowski o Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim (IAR)

Z powstania muzeum cieszy się aktor Andrzej Mastalerz. - To bardzo miłe zaskoczenie, że gdzieś w Polsce ktoś wpadł na taki pomysł, żeby takie miejsce stworzyć - powiedział.

Posłuchaj
00:20 11352094_1.mp3 Z powstania muzeum cieszy się aktor Andrzej Mastalerz (IAR)

Podobnego zdania jest Magdalena Zawadzka. - Wszystko istnieje gdzieś w eterze, ale jeżeli zostanie to zgromadzone w jednym, godnym miejscu to jest to ogromna wartość - powiedziała.


Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia. Magdalena Zawadzka, Janusz Kukuła i Piotr Fronczewski Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia. Magdalena Zawadzka, Janusz Kukuła i Piotr Fronczewski
Posłuchaj
00:21 11352111_1 (1).mp3 Magdalena Zawadzka o Muzeum Teatru Polskiego Radia (IAR)
kukuła janusz 1200x660.jpg
Otwarcie Muzeum Teatru Polskiego Radia. Janusz Kukuła: wierzę, że spodoba się zwiedzającym

W Muzeum można obejrzeć między innymi wystawę poświęconą "Matysiakom" - w wystylizowanym na końcówkę lat 60. pokoju, który pomoże wczuć się w atmosferę lat największej popularności słuchowiska.

Posłuchaj
00:58 11351722_1.mp3 W Baranowie Sandomierskim otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia (Przemysław Lis/IAR)

Muzeum to nie tylko izba pamięci, ale też żywe miejsce, gdzie każdy może dotknąć tej dziedziny sztuki. Są tam studia radiowe, gdzie można nagrywać własne słuchowiska. Organizowane będą kursy i warsztaty, na których będzie można poznać zasady produkcji słuchowisk radiowych oraz zapoznać się ze sprzętem i oprogramowaniem służącym do ich realizacji.

Posłuchaj
00:21 11351514_1.mp3 Jarosław Gajewski o Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim (IAR)
Posłuchaj
00:28 11351494_1.mp3 Marek Barbasiewicz o Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskim (IAR)

W Muzeum będzie można obejrzeć wystawę "Hulewicz-Kukuła", poświęconą niemal stuletniej historii Teatru Polskiego Radia, odtworzone mieszkania rodzin z radiowych słuchowisk: Matysiaków i Jabłońskich, galerię Wielkich Splendorów i plakatów z festiwali Dwa Teatry.

Podczas ceremonii w Baranowie Sandomierskim dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła został uhonorowany złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej o Muzeum Teatru Polskiego Radia na stronie teatrwyobrazni.pl 

dz/id