Polskie Radio

Goście, muzyka i wiedza. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 19:00
Kto poza Policją może wystawiać mandaty kierowcom? Kiedy narodził się nowy rosyjski nacjonalizm i dlaczego Rosjanie kochają Putina? Do czego jest nam potrzebne kłamstwo? Opowiemy też o najbardziej nietrafionych "prezentach firmowych" oraz o wystawie "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni ", którą oglądać można w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zapraszamy!
Goście, muzyka i wiedza. Polskie Radio na wtorek
Goście, muzyka i wiedza. Polskie Radio na wtorekFoto: Shutterstock/Andrei_Diachenko
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Akcja charytatywna "Matki Matkom" to wspólna inicjatywa Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR i Polskiego Radia, której celem jest pozyskanie środków pieniężnych na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Całodzienną licytację przedmiotów, na antenie Programu 1 Polskiego Radia, 26 maja, w Dniu Matki, poprowadzą Karolina Rożej i Daniel Wydrych. Finał licytacji w audycji specjalnej między 19.00 a 20.00.

1200x150_licytacja-01.11 – 4.jpg

06.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Piotr Gociek

7.15 - Minister  Aktywów Państwowych Jacek Sasin / 8.15 - Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Kto poza Policją może wystawiać mandaty kierowcom? Okazuje się, że takich służb jest wiele, bo to m.in. Straż Miejska, Inspektorzy Transportu Drogowego, ale również Służba Graniczna – o tym goście z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (Monika Niżniak) i Służby Granicznej (por. Anna Michalska) oraz materiał Patryka Bedlińskiego. W Dniu Parków Narodowym porozmawiamy o biletach, które będą uprawniać do wstępu na ich teren. Nie wszędzie bowiem wejście do parków jest i będzie bezpłatne - o tym Krzysztof Krakowski z Karkonoskiego Parku Narodowego.

Nietrafione "prezenty firmowe", czyli parówki i puszka mielonki dla pielęgniarek z Pisza wręczone w dniu ich święta czy rajstopy dla uczestniczek Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Figurowym - o absurdalnych pomysłach szefów, sponsorów i organizatorów różnego rodzaju imprez w rozmowie z Ewą Bujak ekspertką ds. budowania wizerunku osób i firm.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak 

Wspomnienie o Julianie Chrościckim - księdzu prefekcie, doktorze teologii moralnej.

26 maja przypada 130 rocznica urodzin Juliana Chrościckiego – księdza prefekta, doktora teologii moralnej, powojennego rektora Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego, którego wychowankiem był ks. Jan Twardowski – poeta. W czasie II wojny światowej ks. Chrościcki był współzałożycielem Rady Głównej Opiekuńczej w powiecie warszawskim. Rada miała 52 delegatury na Mazowszu i odegrała , tak jak sam ks. Chrościcki, istotną rolę w pomocy udzielanej ludności żydowskiej i powstańcom warszawskim. Ksiądz był więźniem Pawiaka, niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, następnie został umieszczony w więzieniu w Zamku Lubelskim . Po wojnie współpracownik Prymasa Stefana Wyszyńskiego, budowniczy kościoła św. Teresy od Dzieciatka Jezus , pierwszy proboszcz w tej parafii w Włochach. Ekspert: Anna Kaczmarek z Rady Fundacji im. ks. J. Chrościckiego.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.  

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Ewa Szczecińska

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Maria Konopnicka w 180. rocznicę urodzin - aud. Doroty Gacek

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

Zygmunt Stojowski - Koncert fortepianowy nr 2 As-dur op.32, wyk. Jonathan Plowright, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Michał Dworzyński; Zygmunt Noskowski - Perly moniuszkowskie, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Dai Fujikura, Fryderyk Chopin, Max Bruch, Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Nepomuk Hummel, Antonio Vivaldi, Marcin Mielczewski, Dorothy Howell, Robert Schumann, Johann Gottlieb Goldberg, Johann Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Vaino Raitio, Ludwig van Beethoven, Christoph Gluck, Giovanni Valentini

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Konrad Handschuh

Mieczysław Karłowicz - Stanisław i Anna Oświęcimowie op. 12, wyk Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr Bogusław Madey; Szymon Laks - Kwartet smyczkowy nr 5, wyk. Kwartet Śląski; Karol Kurpiński - Uwertura do opery "Jadwiga Królowa Polska", wyk. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek  

Kiedy narodził się nowy rosyjski nacjonalizm? Dlaczego Rosja kocha Putina? M.in. te pytania zadamy reportażystce, autorce książek "Nie ma jednej Rosji" i "Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin" - Barbarze Włodarczyk. Dziennikarka na swoich rozmówców i przewodników po dzisiejszej Rosji wybiera zwykłych ludzi. Jest wśród nich sprzedawca figurek, kołchozowy kierowca czy szefowa fundacji. Barbara Włodarczyk  dzieli się też osobistymi doświadczeniami, w tym relacją z bezpośredniego spotkania z Putinem. Z jej fascynujących, lekkich i uwodzicielskich w formie reportaży wyłania się złożony obraz rosyjskiego społeczeństwa i rosyjskiej duszy - czytamy w opisie wydawnictwa. A na spotkanie z Barbarą Włodarczyk zapraszamy w Poranku Dwójki o godz. 9.30. Godzinę wcześniej gościć będziemy natomiast bohaterki najbliższej Miejscówki z Dwójką - Klaudynę Żołnierek i Marię Wilgos. Lutnistka i gitarzystka tworzą unikatowy duet - AbsoLutes i skupiają się przede wszystkim na repertuarze renesansowym i barokowym. Ponadto w audycji: Festiwal Fabuły w Poznaniu, felieton Bartka Chacińskiego z cyklu Nowa Mowa i relacja z uroczystości pogrzebowych Jerzego Treli.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Franciszek Liszt Sześć pieśni polskich Fryderyka Chopina, wyk. Wojciech Kocyan – fortepian

11.10-12.00 - Jan Sebastian Bach Magnificat Es-dur BWV 243a, wyk. Judith Nelson I Emma Kirkby – soprany, Carolyn Watkinson – alt, Paul Elliott – tenor, David Thomas – bas, The Choir of Christ Church Cathedral, Oxford, The Academy of Ancient Music, dyr. Simon Preston

12.05-12.45 - Franciszek Liszt Fantazja na tematy węgierskich pieśni ludowych S 123, wyk. Andrzej Ratusiński – fortepian, Orkiestra Symfoniczna PRiTV w Krakowie, dyr. Jerzy Salwarowski

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" / Jerzy Trela

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Recital Dorothee Mields – sopran i Tobiasa Kocha – fortepiano (Londyn, 28.02.2022)

Carl Philipp Emanuel Bach Phyllis Wq 202/C/2, Lied Wq 202/L/1, Bevelise und Lysidor: Der Phönix Wq 200/7, Mittel, freudlich zu werden Wq 200/16, Die Schlummernde Wq 202/G/1, Trinklied Wq 200/13, Fantasia in C Wq 61/6, Der Weg des Frommen Wq 194/35, Das natürliche Verderben des Menschen Wq 194/33, Über die Finsternis kurz vor dem Tode Jesu Wq 197/29, Prüfung am Abend Wq 194/7, Rondo a-moll Wq 56/5, Sonata h-moll Wq 55/3, Fantasia - Monolog des Sokrates z Sonaty f-moll Wq 63/6, Fantasia in F Wq 59/5, Die Grazien Wq 200/22

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Pięć dni i siedem koncertów a także spotkania z twórcami, improwizacyjna scena „po godzinach” oraz instalacja – koncert - tak w skrócie można opisać to, co będzie się działo podczas tegorocznego festiwalu Musica Polonica Nova, który rozpocznie się 25 maja we Wrocławiu. Podczas tej edycji zrealizowany zostanie program odsłony z 2020, która nie odbyła się z powodu pandemii. Jak czytamy w zapowiedzi programu: "Będzie odnosić się do otaczającej nas rzeczywistości i na nowo definiować, czym jest muzyka i wyznaczać nowe drogi twórczości artystycznej.". O festiwalu Musica Polonica Nova 2022, którego hasłem jest "daCamera", porozmawiamy z jego dyrektorem artystycznym - Pawłem Hendrichem.

Czym były portiery, zaplecki, baldachimy oraz spozimek, pierwiośnie i polato? Tego między innymi dowiemy się z niezwykłej wystawy "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni", którą oglądać można w Kamienicy Szołayskich w Muzeum Narodowym w Krakowie. To krakowska odsłona prezentacji z Polskiego Pawilonu podczas London Design Days 2021, zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza. "Wystawa pokazuje, w jaki sposób tkaniny wykorzystywane w domowych wnętrzach w czasach przed upowszechnieniem się elektryczności uwrażliwiały mieszkańców na cykliczność przyrody. Dziś, gdy spędzamy większość czasu w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem i klimatyzowanych biurach, rytm pór dnia i nocy czy niuanse związane ze zmieniającymi się porami roku są dla nas mniej czytelne. Przypomnienie dawnych domowych rytuałów może nam pomóc na nowo się do nich dostroić: pielęgnować relację z otoczeniem, a w konsekwencji uważniej reagować na zmiany związane z katastrofą klimatyczną.". O wystawie "Dom odziany. Dostrajanie się do sezonowej wyobraźni" opowie Małgorzata Kuciewicz - jedna z artystek, które zaprojektowały prace na ekspozycję.

Przedstawimy laureata Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora. Przeniesiemy się do Lublina na rozmowę o drugim tegorocznym numerze kwartalnika "Akcent". Zajrzymy do książki "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" Daniela Tammeta.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Krzysztof Ścierański - aut. Roch Siciński 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Residentie Orkest The Hague, dyr. Anthony Hermus, Antje Weithaas – skrzypce (Haga, 10.04.2021)

Antonin Dvořák Koncert a-moll op 53; Jean Sibelius III Symfonia C-dur op. 52 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Spotkanie z prof. Rosemarie Garland-Thompson - aut. Michał Nowak 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Kazimierz Orłoś "Powrót", czyta Andrzej Mastalerz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Joseph Conrad "Jądro ciemności", przekład Aniela Zagórska, czyta Andrzej Łapicki.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Sprawa pułkownika Miasojedowa", czyta Mariusz Benoit.


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 


00.00- 02.00 Trójka pod księżycem - Szymon Sławiński 

02.00 – 03.00 Annały Migały - Michał Migała

03.00 – 05.00 Między dniem a dniem – Jacek Pietrasik  

05.00 – 06.00 Soul & funk - Justyna Grabarz

06.00 – 08.45 Pora na Trójkę - Piotr Firan 

6:47 Ruszają egzaminy ósmoklasisty. O dziewiątej uczniowie zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Dla uczniów podstawówek to pierwszy tak poważny egzamin i szansa na zadecydowanie o dalszej drodze rozwoju - przyg. K. Ingram

7.10 Wojna na Ukrainie. 90. dzień inwazji Rosji. Aktualny raport z nocy i poranka - Michał Strzałkowski.

7.20 Norwegia zarabia na wysokich cenach paliw kopalnych. Apel do Norwegii o solidarność z Europą skierował premier Mateusz Morawiecki. Co ciekawe, zysków Norwegii na oczy nie widzą sami mieszkańcy tego kraju. Ceny energii w Norwegii od lat idą w górę i w tym roku znów będą rekordowe – wynika z norweskich danych. Z Norwegii do Polski wracają też Polacy, którym nie opłaca się już pracować na północy (m.in. z powodu cen energii)  – przyg. M. Kowarski

8:18 Susza. Pierwsze gminy wprowadzają  już ograniczenia w używaniu wody oraz zakazy (np. mycia samochodów). O powodach suszy, o sytuacji w całym kraju oraz prognozach - przyg. K. Jabłońska

08.45 – 09.00 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz 

Gość: Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego                            

09.00 - 12.00 Trójka przed południem - Katarzyna Cygler 

9.15 BB Piotr Firan& Raf Uzar - Marlena Shaw - Caligornia Soul 

9.30 Wystawa „Elie Nadelman – polski prekursor Art Deco”, artysta ten jest uznawany na świecie za jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy 1. połowy XX wieku. Jego prace znajdują się we wszystkich najbardziej znaczących muzeach, głównie w Stanach Zjednoczonych i Francji.  Gość w studiu: dr Magdalena Furmanik-Kowalska, Art Gallery 

9.45 Trójkowy Felieton Kulturalny - Mateusz Matyszkowicz

10.15 Fajny Film: Ryszard Jaźwiński

10.35 World Press Photo w Poznaniu. Gość w studiu w Poznaniu: Marta Włodarek, organizatorka wystawy

10.45 PROZA CZYTANA W TRÓJCE - „Na jednej linie” - Wanda Rutkiewicz

11.15 O Ukraino! O Matko moja! Koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy, zespół ten to wyjątkowy fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego, składa się wyłącznie z mężczyzn, którzy jednocześnie grają na bandurach i śpiewają. Gość w studiu w Krakowie: Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury

11.35 Lotna czytelnia to akcja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Lotna czytelnia ma na celu zachęcenie do czytania oraz pokazanie, że książka jest dobrym sposobem spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. gość w studiu w Krakowie: Agnieszka Bętkowska, rzecznik wojewódzkiej biblioteki publicznej w Krakowie

11.45 Trójkowy Felieton Literacki: Krzysztof Wołodźko

12.00 – 13.00 Nasza tonacja - Radosław Okrasko

13.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Witold Lazar 

13:30 W wielu regionach Polski coraz bardziej będzie odczuwalny brak wody, zwłaszcza podczas wiosennej czy letniej suszy. Zmaga się z tym zjawiskiem nie tylko Polska. Holendrzy np. renaturyzują rzeki i odtwarzają tereny zalewowe.  Jak wygląda proces przywracania rzek do stanu jak najbardziej naturalnego? Wyjaśni prof. Zbigniew Popek z SGGW

14:45 Zaginiony lud Bieszczadów – Bojkowie. Jedna z najciekawszych i jednocześnie najmniej znanych mniejszości etnicznych zamieszkujących II RP. Ślady ich życia można jeszcze spotkać w Bieszczadach w postaci podmurówek wiejskich chat, ruin cerkwi czy piwnic.  W Myczkowie nad Jeziorem Solińskim są również i ich przedmioty, zachowane dzięki determinacji lokalnego pasjonata – emerytowanego nauczyciela historii, który z prywatnej kolekcji otworzył Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków. Bieszczadzką placówkę odwiedził Janusz Jaracz.

15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki – Karol Gnat 

15.40 Początek Davos

Rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne w Davos z udziałem nie tylko ekonomistów, ale i też polityków. Karol Darmoros

15.50 Za sprawą wojny na Ukrainie liczba uchodźców na świecie po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 mln. Z Ukrainy uciekło już zagranicę 6 mln ludzi, a kolejnych 8 mln to tzw. uchodźcy wewnętrzni. Michał Strzałkowski

16.10  Egzamin z języka polskiego ósmoklasistów. Katarzyna Ingram

16.50 Niezła historia

1988 - Podczas rozbiórki kamienicy w Środzie Śląskiej została odkryta i rozgrabiona druga część tzw. skarbu średzkiego. Czym był ten skarb i jak doszło do kradzieży?

2002 - Sejm RP przyjął ustawę o rozwiązaniu Urzędu Ochrony Państwa i powołaniu w jego miejsce Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Jakie są zadania ABW i AW?

prof. Tomasz Gajownik i Piotr Łodej

17.10 O pierwszym posiedzeniu nowego rządu Francji i kontrowersjach wokół nominacji na ministra edukacji, którym został historyk Pap Ndiaye. Marcin Darmas (rozmowa w studiu)

19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki - Grzegorz Hoffmann

20.00 – 21.00 Cały ten Rock - Marek Wiernik

21.00 - 22.00 Klub Trójki – Piotr Dmitrowicz 

Masyw Monte Cassino, wraz ze znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów, był kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa. Stał na drodze do zdobycia Rzymu. Zdobył go Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa.

Gość:  Tomasz Łysiak, autor filmu „Monte Cassino – ostatni rozdział”.

Po premierowym pokazie autor podkreślał, że starał się podążać mniej znanymi śladami bohaterów, a to sprawiło, że dostrzegł, że historia ta wciąż nie została w pełni opowiedziana.

22.00 - 23.00 Dogrywka - Michał Grabkowski 

23.00 - 00.00 Konstelacja M. – Aleksandra Kaczkowska

logo

22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomsk

Gościem audycji będzie Jakub Szymczuk, oficjalny fotograf prezydenta RP Andrzeja Dudy. W 2014 roku zdobył Grand Press Photo za zdjęcia z ukraińskiego Majdanu, otrzymał również nagrodę Zdjęcie Dekady za fotoreportaż z "Czarnego Czwartku” w Kijowie. Z prezydentem odwiedził ponownie Kijów w kwietniu tego roku.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Zapraszamy na dyskusję o współczesnej sztuce ukraińskiej. Katarzyna Haber, historyk sztuki, kuratorka wystaw, opowie o tym, jak ukraińscy artyści reagują na rosyjską wojnę w swoim kraju. Przypomnimy o wystawie ukraińskich twórców w krakowskim MOCAK-u w 2014 r. ("Jestem kroplą w morzu. Sztuka ukraińskiej rewolucji”) i opowiemy o  wystawie trojga twórców z Ukrainy pt. "Mapy” w Kordegardzie, czy trwającym przed Pałacem Prezydenckim pokazie pt. "Ukraiński świat Marii Prymaczenko". 


logo


14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

TRiLiada to święto studentów inżynierii rolniczej, informatyki stosowanej oraz ekoenergetyki. Nazwa wywodzi się od poprzedniej nazwy kierunku Inżynieria Rolnicza czyli Technika Rolnicza. Jest to już piętnasta edycja TRiLiady,  a jej celem jest poszerzanie wiedzy z zakresu szeroko pojętej inżynierii rolniczej. Co można robić po tych studiach? W audycji również rozmowa z kolejnym finalistą Studenckiego Nobla.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan 

O wyborze takich studiów na pewno nie decyduje przypadek. Studenci orientalistyki to osoby, które pokochały bliższy i dalszy wschód. Uczą się egzotycznych dla nas języków, wnikają w tradycję i kulturę, wyjeżdżają na wymiany zagraniczne, ale i na co dzień, w Polsce, starają się realizować swoją pasję. Przygotowują wschodnie potrawy, słuchają muzyki, oglądają koreańskie dramy i anime, albo zaczytują się w mandze. Poznamy ich bliżej w audycji.

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / CLVN 

Zapraszamy na set CLVN - to szczeciński DJ, członek kolektywu Local Disco Allnighter, a także organizator imprez. Współtwórca festiwalu Boogie Brain.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Kuba Jamrozek 

Do czego jest nam potrzebne kłamstwo? Czy wszyscy potrafią kłamać? Dlaczego jedni szybko rozpoznają kłamcę, inni bez podejrzliwości wierzą w to co słyszą? Czy to prawda, że kłamcę zdradzają pewne zachowania i np. mimika? Jak kłamią kobiety a jak mężczyźni? Zapytamy o to Natalię Hofman, specjalistkę psychologii kłamstwa i przesłuchań. 

00.00 - 01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski

Zespół FURDA - multiinstrumentalny duet zafascynowany ludowymi instrumentami i muzyką z całego świata - przedstawi swoją nową płytę zatytułowaną "Bujany". 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - "Wanda: opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” Anny Kamińskiej. Fragmenty biografii czyta Marta Wągrocka z Teatru Narodowego.  


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Życie nad stawem. Przeniesiemy się nad jezioro i poznamy mieszkańców tego podwodnego świata.

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Leszek i dziadek Ignacy opowiedzą Michasiowi o słynnych budowlach świata: o Wielkim Murze Chińskim, PKIN w Warszawie, Tower Bridge w Londynie, Koloseum, Wieży Eiffla i Krzywej Wieży w Pizie.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Ślimaka, czyli wszystko o tych niezwykłych stworzeniach.

17.15 - "Bezpieczny maluch" - Bezpiecznie przed komputerem. Dzieci bardzo dużo czasu spędzają przed ekranem komputerów i tabletów. Jak długo powinniśmy spędzać przed ekranem, aby było to bezpieczne dla naszego zdrowia, w jakiej pozycji siedzieć, jak często robić przerwy. Gość: Julia Piechna z NASK - Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

* W okresie wiosenno-letnim promienie słoneczne stają się niebezpieczne. Na ciało stosujemy kremy z filtrem, na głowę nakładamy kapelusze, a na oczy okulary przeciwsłoneczne. Oczy silnie reagują na słońce i choć wydaje się, że zakładając okulary są chronione, tak naprawdę wymagają bardziej kompleksowej ochrony. Jak dbać o oczy, kiedy słońce świeci coraz mocniej opowie dr Anna Ambroziak, okulista.

* Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowościami w obrębie miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże w złagodzeniu dolegliwości układu moczowo–płciowego, takich jak: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów rodnych czy nietrzymanie gazów i stolca. Do fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna udać się każda kobieta planująca ciążę, będąca już w ciąży, a także po porodzie siłami natury oraz po cesarskim cięciu. Gość: Aleksandra Pokora, fizjoterapeutka.


.

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska   

Bohaterem Lekcji jest Leonard Bernstein.

19.00 - "Alternatywa Konkursowa" [PREMIERA]

Zapraszamy na piątą audycję specjalną z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński - przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Mazurek, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Mazurków Fryderyka Chopina.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie otoczony legendą rumuński pianista, Dinu Lipatti. Zmarły w wieku zaledwie 33 lat artysta studiował kompozycję u Nadii Boulanger i Paula Dukasa, grę na fortepianie doskonalił u Alfreda Cortota i Yvonne Lefébure, dyrygenturę u Charles'a Muncha. W jego interpretacji usłyszymy m.in. Etiudę Ges-dur op. 10 nr 5 i Etiudę e-moll op. 25 nr 5 Chopina, Koncert fortepianowy a-moll Schumanna z towarzyszeniem The Philharmonia Orchestra pod batutą Herberta von Karajana, Sonatę a-moll KV 310 Mozarta oraz Jesu Joy of Man's Desiring Bacha w opr. Myry Hess.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU