Polskie Radio

Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 15:46
Program 1 Polskiego Radia nadaje serwisy informacyjne po ukraińsku. Kilkuminutowe aktualności w języku ukraińskim są emitowane trzy razy dziennie przez siedem dni w tygodniu tuż po "Aktualnościach Jedynki", o godz. 10.00, 14.00 oraz 17.00 - na falach UKF oraz długich, na częstotliwości 225 kHz, które swoim zasięgiem obejmują Europę Środkową i Wschodnią, w tym znaczny obszar Ukrainy. 
grafika ilustracyjna
grafika ilustracyjnaFoto: PR

LISTA CZĘSTOTLIWOŚCI NA FALACH UKF

- W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio S.A., wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy spełniającego najwyższe standardy rozgłośni publicznych Unii Europejskiej, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski. Obecność serwisu w języku ukraińskim na falach Polskiego Radia stanowi także wyraz solidarności z ukraińskimi dziennikarzami, którzy muszą obecnie z narażeniem życia pracować w warunkach wojennych, broniąc tym samych przestrzeń informacyjną Ukrainy oraz cały obszar Euroatlantycki przed skomasowanym atakiem informacyjnym maszyny propagandowej rosyjskiego agresora - mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy. 

W kontrze 

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej na falach Programu 1 Polskiego Radia będzie informował o aktualnej sytuacji na froncie walki Ukraińców z agresorem, wsparciu Polski oraz jej sojuszników z NATO i UE dla Ukrainy, współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych w celu wspierania ukraińskiego społeczeństwa. W audycjach słuchacze będą informowani również o operacjach bądź przygotowaniu do takich operacji agentury rosyjskiej w celu destabilizacji sytuacji politycznej i gospodarczej w państwach członkowskich NATO, ze szczególnym uwzględnieniem wschodniej flanki Sojuszu. Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej stale będzie monitorował wszelkie publikacje wpisujące się w projekty dezinformacyjne aparatu propagandowego Putina, realizowane zarówno na terytorium zaatakowanej Ukrainy, jak i wolnego świata i bezpośrednio zagrażające fundamentalnym interesom bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej. Informacje przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. 

WdU_baner (1).jpg

УКРАЇНСЬКА СЛУЖБА

Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy od kilkudziesięciu lat jest obecna na ukraińskim rynku medialnym. Od 2016 roku audycje Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy słychać na terytorium całej Ukrainy na częstotliwościach Hromadskiego Radia - rozgłośni powstałej wysiłkiem ukraińskich dziennikarzy na fali zrywu Rewolucji Godności 2013-2014. Codzienna efektywna współpraca między dziennikarzami Polskiego Radia S.A. oraz ukraińskimi partnerami z Hromadskiego Radia i innych ukraińskich mediów oraz kontrakt ze słuchaczami w najbardziej odległych zakątkach Ukrainy - gdzie dziś trwają walki - pozwoliły wypracować stały i wiarygodny mechanizm przekazywania informacji z Ukrainy do Polski oraz z Polski do Ukrainy. 


. .

mat. pras. /rk 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU Ukraina
Czytaj także

"Lato z Radiem" popularne wśród słuchaczy z Ukrainy. "W latach 80. było okienkiem na świat"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:41
- Śmiało można powiedzieć, że słuchacze z Ukrainy reagują na "Lato z Radiem" z entuzjazmem. Wielu z nich słuchało tej audycji w latach 70. i 80. i wówczas to było okienko na świat - mówi Anton Marczyński z sekcji ukraińskiej Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agresja Rosji na Ukrainę. Mularczyk: Polska musi zmienić swoją perspektywę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 09:25
- Potwierdziły się informacje przekazywane przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, który ujawniał dane wywiadowcze - Rosja szykowała się do agresji na Ukrainę na pełną skalę - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł Arkadiusz Mularczyk. Dodał, że należy wzmocnić wschodnią flankę NATO, a reakcja naszego regionu i naszego kraju musi być bardzo zdecydowana. - Społeczeństwo musi wiedzieć, jak radzić sobie w razie kryzysu - podkreślił.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inwazja Rosji na Ukrainę. Anton Marczyński: złość mobilizuje do działania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 14:00
W nocy ze środy na czwartek rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińskie władze podały, że kolumny rosyjskich wojsk przekroczyły wschodnie, południowe i północne granice kraju. - Do ostatniej chwili była jednak nadzieja, że to się nie wydarzy - mówi Anton Marczyński, szef sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wypowiedzi Putina pokazują, że jest zdecydowany na wszystko". Kuźmiuk o ataku Rosji na Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 13:26
Zbigniew Kuźmiuk porównał rosyjską agresję na Ukrainę do ataku terrorystycznego na Stany Zjednoczone, do którego doszło 11 września 2001 roku. - Cały cywilizowany świat powinien zareagować na ten atak, tak jak wtedy zareagował na atak terrorystyczny na Stany Zjednoczone. To jest przecież atak na całą Europę. Sytuacja jest bardzo poważna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premier w Sejmie: dziś Rosja wybrała wojnę. Ukraina walczy o wolność całej Europy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 14:49
- Dziś Ukraina walczy nie tylko za swoją własną niepodległość i o wolność, dziś walczy o wolność całej Europy - mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił, "barbarzyństwo Rosji musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata".
rozwiń zwiń