Polskie Radio

Słuchowisko "Ktoś na panią czeka" nagrodzone! [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 10:02
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Ktoś na panią czeka" otrzymało Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii Radio. Nagrodzona produkcja to słuchowisko dokumentalne z głosami Geni i Henryka Manorów. Nagrodę odebrała Marta Rebzda z Teatru Polskiego Radia i Waldemar Modestowicz, reżyser słuchowiska. 
Waldemar Modestowicz i Maria Rebzda z Teatru Polskiego Radia
Waldemar Modestowicz i Maria Rebzda z Teatru Polskiego Radia Foto: Polskie Radio

Nagrodę za słuchowisko "Ktoś na panią czeka", wyemitowane w Teatrze Polskiego Radia w Jedynce Polskiego Radia autorzy Marta Rebzda i Waldemar Modestowicz odebrali z rąk dr. Krzysztofa Raka, dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nagrody wręczone na uroczystej gali w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz. 

Z nagrody dumna jest autorka słuchowiska Marta Rebzda. „To wielki honor dla nas twórców, ale też myślę dla Teatru Polskiego Radia i Polskiego Radia. Jest to piękna opowieść o miłości, która narodziła się w czasie wojny w fabryce Schindlera w Krakowie” - powiedziała Marta Rebzda. W słuchowisku autorka wykorzystała głosy Geni i Henryka Manorów, z którymi kilka lat temu nagrała rozmowę.

Genia i Henryk Manorowie  mieli to szczęście, że znaleźli się na tzw. liście Schindlera. Dzięki temu przeżyli wojnę. Kilka lat po jej zakończeniu pobrali się już w Izraelu. Dziś mieszkają w Beer Shewie.

Słuchowisko "Ktoś na panią czeka" powstało w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Autorka kilka lat temu nagrała rozmowę z Genią i Henrykiem.

>>>>>Nagrodzonego słuchowiska posłuchaj TUTAJ<<<<<

Polska członkini jury w kategorii Radio Dorota Zyń-Horbaczewska mówiła w laudacji: „Autorzy słuchowiska umiejętnie i bardzo interesująco łączą teatr radiowy z wątkami reportażowymi, przy udziale prawdziwych bohaterów z krwi i kości. Wątki splatają się emocjonalnie. To duży ładunek dramaturgiczny i ogromny kunszt artystyczny.”


Polsko-Niemiecka Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego Polsko-Niemiecka Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego

Marta Rebzda jest autorką słuchowisk i reportaży radiowych. Za swoje prace otrzymała wiele nagród, między innymi, na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry”. Jej słuchowisko „Pozwól, że ci opowiem” zdobyło pierwszą nagrodę na tegorocznym festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w Canterbury.

W listopadzie ubiegłego roku inne jej słuchowisko „Dobro wraca podwójnie" zostało wyróżnione w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na najlepszą Audycję Historyczną Roku. Słuchowiska Marty Rebzdy reprezentowały też polską radiofonię na festiwalach Prix Italia i Prix Europa.

Laureaci Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego:

Łukasz Grajewski, Jonas Seufert, Magdalena Szaniawska-Schwabe, Reinhard Laska, Bettina Wobst i zespół dziennikarski Outriders w składzie: Lola García-Ajofrín, Karolina Baca-Pogorzelska, Marta Bloch, Julia Alekseeva, Marek Berezowski, Tadeusz Michrowski, Anas Idrees, Ali Alsheikh, Anna Górnicka, Jakub Górnicki, Andrzej Budnik, Zuzanna Olejniczak, Piotr Kliks, Lorena Barrios, Grzegorz Kurek.

Organizatorzy tegorocznego konkursu i 15. Polsko-Niemieckich Dni Mediów pod hasłem „Zakłócenia w odbiorze czy zmiana kanału. Czy Europa może spać spokojnie?” – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Wolny Kraj Saksonia – oraz pozostali Fundatorzy konkursu – kraje związkowe Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia, a także województwa lubuskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie – wskazali, że "dziennikarze są budowniczymi mostów".

"Tworzą ‘mosty porozumienia’, to ich praca przyczynia się do dekonstrukcji stereotypów i zrozumienia dla sposobu funkcjonowania po obu stronach granicy” – podkreślił podczas ceremonii wręczenia nagród Oliver Schenk, minister spraw federalnych i mediów, szef Saksońskiej Kancelarii Stanu.

Jury wybierało spośród 183 zgłoszeń – 76 prac prasowych (37 polskich i 39 niemieckich), 46 prac radiowych (26 polskich i 20 niemieckich), 33 prac telewizyjnych (5 polskich i 25 niemieckich), 15 prac w kategorii Multimedia (8 polskich i 7 niemieckich) oraz 16 prac w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” (5 polskich i 11 niemieckich). Nagroda w każdej kategorii wynosi 5.000 euro.