Polskie Radio

Paul McCartney – 80-latek na największym festiwalu w Europie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 08:30
W sobotę skończył 80 lat, a za niecały tydzień będzie gwiazdą słynnego festiwalu w Glastonbury. Paul McCartney jest żywym przykładem na to, że muzyka konserwuje, a sceniczna aktywność pomaga wybić z głowy myśli o emeryturze.
Paul McCartney - od jego poprzedniego występu w Glastonbury minęło 18 lat
Paul McCartney - od jego poprzedniego występu w Glastonbury minęło 18 latFoto: PAP/EPA/Yui Mok

Gdy na początku marca organizatorzy festiwalu Glastonbury ogłosili, że jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie sir Paul McCartney, sam zainteresowany skomentował to w wywiadzie w dość mglistych słowach: "Szczerze mówiąc, nie mamy jeszcze pojęcia, co tam zagramy, ale na pewno postaramy się mieć kilka niespodzianek w zanadrzu". Bardziej rozmowny był, gdy zapytano go o wspomnienia z poprzedniego występu na słynnym angielskim festiwalu, gdzie eksbeatles zagrał w 2004 roku. "Najlepszy był moment, gdy wyszliśmy na scenę. Ten ogromny tłum z transparentami i flagami przypominał mi obraz bitwy pod Azincourt" – opowiadał artysta.

W okolicach tego miasteczka położonego na północy Francji 25 października 1415 roku angielska armia dowodzona przez króla Henryka V rozgromiła znacznie liczniejsze oddziały francuskie. 25 czerwca 2022 roku Paul McCartney ponownie będzie mógł się poczuć jak na polu bitwy, tego bowiem dnia pojawi się na głównej scenie festiwalu Glastonbury, zwanej Pyramid Stage, by zagrać dla wielotysięcznej widowni. O frekwencję na koncercie nie powinien się obawiać, bo jest jedną z największych gwiazd imprezy, na którą wyprzedano już wszystkie bilety.

Festiwal Glastonbury wraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, fani są więc wyposzczeni, co widać było po błyskawicznym tempie, w jakim rozeszły się bilety na tegoroczną edycję, która odbędzie się w dniach 22-26 czerwca. Najważniejsze będą trzy ostatnie dni, kiedy to headlinerami głównej sceny, oprócz McCartneya, będą również Billie Eilish i Kendrick Lamar – młodsi odpowiednio o 60 i 45 lat od niedawnego jubilata.

Paul McCartney wykonuje "Yesterday" w Glastonbury w 2004 roku. Źródło: YouTube / PaulMcCartneyVids 

***

Aby dowiedzieć się więcej na temat życia i kariery Paula McCartneya, zajrzyj do serwisu specjalnego, uruchomionego w portalu polskieradio.pl z okazji 80. urodzin tego wyjątkowego artysty.

"Paul McCartney" serwis specjalny znajdziesz <<< TUTAJ >>>

kc

Czytaj także

Jak były Beatles rozwinął skrzydła w nowej grupie. 50-lecie Wings

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:00
Czy dla kogoś, kto grał w The Beatles, założenie nowego zespołu ma sens? Paul McCartney uznał, że tak. 3 sierpnia 1971 roku ogłosił powstanie grupy Wings, w skład której weszła m.in. jego żona Linda.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ringo Starr – obraz i dźwięk. Multimedialne dzieła na licytacji

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 11:14
Ringo Starr wystawi na aukcji pięć obrazów własnego autorstwa, połączonych ze stworzoną specjalnie do tego celu muzyką. Eks-Beatles uruchomi też wirtualną galerię swych dzieł, nazwaną RingoLand.
rozwiń zwiń