Polskie Radio

Kate Bush – miliony funtów dzięki piosence sprzed 37 lat!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 19:38
Nawet milion funtów miesięcznie może zarobić w najbliższym czasie Kate Bush na nagranej prawie 40 lat temu piosence "Running Up That Hill". Wszystko dzięki bijącemu rekordy popularności serialowi "Stranger Things", w którym wykorzystano utwór brytyjskiej artystki.
Kate Bush w 1985 roku
Kate Bush w 1985 rokuFoto: PAP/DPA

Kate Bush nie rozpieszczała ostatnio swych fanów nową muzyką. Jej studyjna aktywność zatrzymała się w 2011 roku na albumie "50 Words of Snow". Mimo zawodowej bezczynności na 63-letnią wokalistkę niespodziewanie spadł deszcz pieniędzy, za sprawą czwartego sezonu serialu "Stranger Things", pokazywanego w popularnym serwisie streamingowym. Jego sztandarową piosenką jest bowiem "Running Up That Hill" z płyty "Hounds of Love" wydanej przez Brytyjkę w 1985 roku.

– To naprawdę świetny serial, więc spodziewałam się, że kawałek zostanie zauważony. Ale nigdy nie pomyślałabym, że stanie się coś takiego. To bardzo ekscytujące, ale też szokujące – tak Kate Bush skomentowała szaleństwo, jakie rozpętało się wokół jej utworu, który po wielu latach od premiery trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów. Wokalistka ma prawo być zszokowana, bo jej poprzedni numer jeden na UK Singles Chart miał miejsce… w 1978 roku, kiedy to triumfy święciła piosenka "Wuthering Heights".

Oprócz osobistej satysfakcji Kate otrzymała również pokaźny zastrzyk gotówki. Dziennikarze brytyjskiej gazety "The Sun" wyliczyli, że miliony odtworzeń, jakie "Running Up That Hill" notuje w serwisach streamingowych, przekładają się na wpływy rzędu 250 tysięcy funtów tygodniowo na konto wokalistki, która jest równocześnie autorką piosenki i ma prawa wydawnicze do niej. Gdyby trend się utrzymał, mogłoby to oznaczać nawet milion funtów miesięcznego dochodu dla artystki, która chyba w najśmielszych snach nie spodziewała się zarobienia takiej fortuny na swym dziele sprzed 37 lat.

źródło: YouTube / KateBushMusic

kc

Czytaj także

Kate Bush – debiut z wykopem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 13:27
17 lutego 1978 roku ukazał się album "The Kick Inside", nagrany przez 19-letnią wokalistkę Kate Bush. Umieszczona tam piosenka "Wuthering Heights" to jeden z najbardziej niezwykłych przebojów muzyki popularnej.
rozwiń zwiń