Polskie Radio

Queen i Adam Lambert – ukraiński debiut sprzed dekady

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 07:00
Równo dekadę temu na Placu Niepodległości w Kijowie odbył się wyjątkowy koncert, na którym wystąpiły dwie megagwiazdy światowej muzyki: Elton John i zespół Queen. Dla legendarnej grupy był to pierwszy wspólny występ z nowym wokalistą Adamem Lambertem.  
Queen i Adam Lambert na koncercie w Londynie w czerwcu 2022 roku
Queen i Adam Lambert na koncercie w Londynie w czerwcu 2022 rokuFoto: Forum / Capital Pictures / Martin Harris

30 czerwca 2012 roku to z pewnością jedna z najważniejszych dat w życiorysie Adama Lamberta. Właśnie tego dnia po raz pierwszy stanął on przed wielotysięczną widownią, aby wraz z zespołem Queen wykonać jedne z największych przebojów w historii muzyki popularnej. 30-letni wokalista musiał się przy tym zmierzyć z legendą swojego wielkiego poprzednika i jednocześnie twórcy wielu z tych utworów, Freddiego Mercury'ego.

Zobacz serwis specjalny poświęcony Freddiemu Mercury'emu!

Materiał na idola

Technicznie rzecz biorąc, nie był to pierwszy występ Lamberta u boku gitarzysty Briana Maya i perkusisty Rogera Taylora. Panowie spotkali się w 2009 roku na scenie telewizyjnego show "American Idol", w którym młody wokalista zrobił prawdziwą furorę. Wykonali razem hit "We Are the Champions" i już wtedy w głowach muzyków Queen zakiełkowała myśl o tym, że Adam mógłby zostać nowym wokalistą grupy, w miejsce Paula Rodgersa, który niespecjalnie poradził sobie z rolą następcy Freddiego. W grudniu 2011 roku muzycy zaczęli na serio rozmawiać o nawiązaniu stałej współpracy i wyruszeniu razem w trasę koncertową.

Pierwsze minitournée, obejmujące ledwie cztery kraje, w tym Polskę, rozpoczęło się od mocnego uderzenia. Był nim występ dla ponad 350 tys. widzów na darmowym, charytatywnym koncercie pod hasłem "Let’s Stop AIDS Together", którego areną był Plac Niepodległości w Kijowie. Wydarzenie śledziły dodatkowo miliony widzów podczas transmisji na żywo w ukraińskiej telewizji.

Gwiazdy na Majdanie

Jako pierwszy tego dnia na scenie pojawił się sir Elton John, jedna z największych gwiazd światowej muzyki pop, mająca w repertuarze dziesiątki przebojów. – Pamiętam, że Elton odpalał hit za hitem, a ja myślałem: "Mam nadzieję, że nie zaniżymy poziomu" – wspominał Roger Taylor. Jego największą obawą było zapewne to, jak przed tak wielkim tłumem poradzi sobie jego młody kolega. Adam Lambert zdawał się jednak w ogóle nie przejmować presją. – Wyglądał, jakby robił to codziennie – opowiadał Brian May.

Sam wokalista, wspominając koncert w Kijowie, mówił o pozytywnych emocjach, jakie towarzyszyły mu tamtego wieczoru. Nie znaczy to jednak, że absolutnie nie miał tremy. – Gdzieś z tyłu głowy kołatała się myśl: "Boże, mam nadzieję, że to dobry pomysł". Byłem podekscytowany, że mogę zaśpiewać te piosenki, ale nie wiedziałem, jak zostanę przyjęty.

Queen i Adam Lambert na kijowskim Majdanie, źródło: YouTube / Queen Official

Nowe otwarcie

Ostatecznie koncert okazał się wielkim triumfem, podobnie jak następujące po nim występy w Moskwie, we Wrocławiu i w Londynie. Otworzyły one nowy rozdział w historii legendarnej grupy, która od tamtego czasu dała ponad 200 koncertów pod szyldem Queen + Adam Lambert, dla ponad 3,5 mln widzów.

Po przerwie spowodowanej pandemią w tym roku muzycy wznowili ostatnią trasę "The Rhapsody Tour". W 10. rocznicę pamiętnego koncertu w Kijowie zagrają w Monachium, a potem czekają ich jeszcze występy m.in. w Amsterdamie, Madrycie, Oslo i Sztokholmie.

kc

Czytaj także

Perkusista o niezwykłym głosie. Roger Taylor świętuje 72. urodziny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 02:00
Zamiast kariery stomatologa wybrał... życie rockmana. Roger Taylor odpowiedział na jedno ze studenckich ogłoszeń i w ten sposób został znanym perkusistą grupy Smile, która z czasem przeobraziła się w Queen. Jest autorem wielu przebojów zespołu. Na koncie ma kilka projektów solowych, w których z chęcią używa swojego charakterystycznego głosu. Dziś muzyk świętuje 72. urodziny. Czego nie wiemy o jego twórczości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brian May w duecie z… samym sobą

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 15:05
Bardzo nietypowy duet dopisał sobie do artystycznego CV Brian May. W utworze "Back To The Light: The Time Traveller 1992-2021" gitarzysta grupy Queen połączył siły z samym sobą sprzed 29 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roger Taylor o Freddie Mercurym: "Brakuje mi jego entuzjazmu i poczucia humoru"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 20:11
– Brakuje mi go jako człowieka, jego entuzjazmu i wspaniałego poczucia humoru – mówi o Freddiem Mercurym jego kolega z zespołu Queen – Roger Taylor. Fragmenty wywiadu z perkusistą pojawiły się na antenie Trójki. Rozmowa była częścią wspomnień, które przez cały dzień pojawiały się na antenie Programu 3 Polskiego Radia w trzydziestą rocznicę śmierci wybitnego rockmana. 
rozwiń zwiń