Polskie Radio

"Melchiory 2022". Niebawem poznamy nagrodzonych reportażystów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 10:38
Dziś o godz. 18.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie podczas Gali Polskich Reportażystów "Melchiory 2022" poznamy najlepszych reportażystów radiowych i telewizyjnych. Podczas uroczystości wręczone zostaną nagrody: XVII Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2022", Ogólnopolskiego Konkursu o Grand Prix KRRiT, Inspiracji Roku oraz Nagrody Specjalnej Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Statuetka Melchiora dla najlepszych reportażystów radiowych i telewizyjnych.
Statuetka Melchiora dla najlepszych reportażystów radiowych i telewizyjnych.Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Honorowy patronat nad Galą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski oraz Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.


Pierwsza edycja "Melchiorów" została zorganizowana w 2005 roku. Nagrody dla najlepszych reportażystów w kraju wręczane były nieprzerwanie do 2020 roku. W ubiegłym roku wydarzenie nie odbyło się z powodu pandemii. Ideą Konkursu jest odkrywanie i promowanie najlepszych twórców gatunku, jak również uhonorowanie reportażystów innych mediów, których twórczość może być inspiracją dla dziennikarzy radiowych.

W związku z tym Polskie Radio po raz kolejny zaprosiło reportażystów radia publicznego, współpracowników, autorów reportaży oraz filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych do udziału w XVII Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów "Melchiory 2022"

Statuetka "Melchiora" Statuetka "Melchiora"

W tym roku do konkursu "Melchiory" nadesłano 71 prac, które oceniało Jury w składzie: Ewa K. Czaczkowska (historyk, dziennikarka, publicystka); Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Polskie Radio Lublin); Arkadiusz Gołębiewski (reżyser filmowy); Adam Hlebowicz (historyk, dziennikarz), Krzysztof Gottesman – przewodniczący Jury (Redaktor Naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia); Dorota Boniecka – Górny – sekretarz konkursu (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

Nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach radiowych: Reportaż (społeczny, obyczajowy, interwencyjny) dla dziennikarza za reportaż radiowy, który wychodząc od aktualnego wydarzenia przedstawia zjawiska lub procesy zachodzące zarówno w kraju, jak i zagranicą; Dokument (reportaż historyczny, biograficzny i artystyczny) dla dziennikarza za reportaż radiowy lub audycję dokumentalną o wybitnych walorach artystycznych i ponadczasowym charakterze oraz Nagroda Specjalna Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia dla osoby lub instytucji  działającej na rzecz rozwoju Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia i jego promocji.

Konkursowi Polskiego Radia towarzyszy także Konkurs o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w którym przyznawana jest nagroda za  najlepszy reportaż radiowy, a celem  jest promowanie wysokiego poziomu programów radiofonii publicznej w całej Polsce – form reportażowych wyróżniających się wagą podejmowanych tematów, rzetelnością dokumentowania i wysokimi walorami dramaturgii radiowej.

Czytaj także:


Podczas wielkiej Gali Polskich Reportażystów wręczona zostanie również, ufundowana przez Telewizję Polską nagroda – Inspiracja Roku, przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie reportażu lub dokumentu, które mogą stać się inspiracją lub wzorem dla reportażystów radiowych.

Konkursy organizowane corocznie przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia skierowane są do pracowników i współpracowników Polskiego Radia oraz do regionalnych rozgłośni publicznych.

Galę Polskich Reportażystów uświetnią występy artystów ze Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia.

Uroczystość poprowadzą: Agnieszka Kunikowska i Paweł Sztompke.

Patron medialny: Telewizja Polska S.A.

Mat. prasowe