Polskie Radio

Zbigniew Wodecki upamiętniony muralem w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 19:27
W Katowicach odsłonięto mural poświęcony Zbigniewowi Wodeckiemu. Wizerunek uśmiechniętego artysty znajduje się na ścianie budowanego właśnie hotelu i jest widoczny m.in. z okien pociągów nadjeżdżających od strony Krakowa, Łodzi i Warszawy.
Zbigniew Wodecki został upamiętniony muralem w Katowicach
Zbigniew Wodecki został upamiętniony muralem w KatowicachFoto: PAP/Zbigniew Meissner
  • Zbigniew Wodecki był skrzypkiem, trębaczem i wokalistą obecnym na polskiej scenie muzycznej od lat 60. Miał w dorobku m.in. takie przeboje, jak "Zacznij od Bacha", "Izolda", "Chałupy Welcome To" czy "Pszczółka Maja".
  • Muzyk zmarł nagle 22 maja 2017 roku w wieku 67 lat.
  • Autorami poświęconego Wodeckiemu muralu w Katowicach są artyści ze śląskiego kolektywu Czary Mury.

– To jakby ślad obecności. Bo mamy muzykę, mamy płyty, winyle, mamy wśród nas wciąż Zbigniewa Wodeckiego, który nam śpiewa, którego słuchamy. Ale taki wizerunek, zresztą piękny i imponujący, daje moment, w którym można przejść koło niego i po prostu się uśmiechnąć – mówiła podczas odsłonięcia muralu córka artysty Katarzyna Wodecka-Stubbs.

Wodecki trochę śląski

Pomysłodawcami i autorami muralu są Marek Grela i Marta Piróg, artyści reprezentujący śląski kolektyw Czary Mury. Obok ośmiometrowej głowy muzyka umieścili oni długą na prawie półtora metra pszczołę – nawiązanie do tematu przewodniego z popularnej bajki "Pszczółka maja", który stał się jednym z największych przebojów w karierze Wodeckiego. Do wykonania muralu użyto farb mineralnych odpornych na promieniowanie ultrafioletowe, miejscami zastosowano też technikę mozaiki – układając z kafli ceramicznych wizerunek fortepianu.

– Bardzo lubimy, kiedy nasze murale mają funkcję edukacyjną; kiedy możemy pokazać, że pan Zbigniew Wodecki był krakowski, ale jednak nasz, śląski trochę też – powiedział Marek Grela.

Kim był Zbigniew Wodecki?
Zbigniew Wodecki był skrzypkiem, trębaczem, wokalistą, kompozytorem i autorem piosenek. Jego umuzykalniona rodzina pochodziła z Łazisk na Górnym Śląsku. Ojciec zakładał orkiestrę Polskiego Radia w Katowicach, a potem Symfoniczną Orkiestrę Polskiego Radia w Krakowie, gdzie był pierwszym trębaczem. Mama była śpiewaczką, jej głos charakteryzowano jak sopran koloraturowy.

Wodecki przez całe życie był związany z Krakowem. Chodził do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego. Uczył się w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Pod koniec lat 60. związał się z Piwnicą pod Baranami. Występował z zespołami Anawa (na skrzypcach), Czarna Perła (na trąbce). Grał m.in. z Ewą Demarczyk i Markiem Grechutą. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Kazimierza Korda.

Jako wokalista zadebiutował w 1972 roku na X festiwalu piosenki polskiej w Opolu utworem "Tak to ty". W tym samym roku zrealizował swój pierwszy recital telewizyjny "Wieczór bez gwiazd". Nagrał łącznie siedem albumów (w tym jedną EP-kę. Ostatni z nich. "1976: A Space Odyssey" – ukazał się w 2015 roku i był efektem współpracy Wodeckiego z zespołem Mitch & Mitch.

Jego twórczość została doceniona licznymi nagrodami, m.in. medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" i odznaką Honoris Gratia. Był laureatem Fryderyków. Za wybitne zasługi dla rozwoju polskiej kultury prezydent Andrzej Duda uhonorował go pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj też: 

iar/kc