Polskie Radio
Section05
mural

Jest wystawa, ale nie ma murali: twórczość Sainera w gdańskim Muzeum Narodowym

Wystawa Sainera (Przemysława Blejzyka) w gdańskim Muzeum Narodowym przyciąga wielu zainteresowanych. Nie ma na niej jednak ulicznych murali, które przyniosły polskiemu artyście międzynarodową sławę, jeszcze zanim ukończył ASP w Łodzi. Co więc można zobaczyć na wystawie "SAINER. KOL∞R"? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo sztuka miejska multimedia wystawa Muzeum Narodowe w Gdańsku mural Justyna Grabarz Trójka

PR24 "Towarzystwo niepokornych". Izabela Bogucka o muralu gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego

Z inicjatywy Fundacji im. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. Gryf i dzięki życzliwości ks. Krzysztofa Stosura na ścianie Domu Parafialnego Sanktuarium św. Faustyny przy parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny w Warszawie powstaje mural patriotyczny. O szczegółach tego projektu opowiedziała w Polskim Radiu 24 Izabela Bogucka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mural KULTURA

Mural upamiętniający wybitnych mieszkańców Warty

Warta to niewielkie miasteczko, którego korzenie sięgają XIII wieku, położone nad rzeką o tej samej nazwie. Stąd pochodzą m.in. słynny pilot Stanisław Skarżyński oraz znany, choć kontrowersyjny artysta Stanisław Szukalski. I, wraz z innymi znamienitymi mieszkańcami Warty, znaleźli się na muralu "Historia wspaniałych zwykłych ludzi", który niedawno powstał w centrum miasta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler KULTURA mural Warta

Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"

Niedawno został odsłonięty jego mural w MSCW Elektrownia w Radomiu. Artysta zdziwił się, ujrzawszy swoje "paski" w skali billboardu. Dla Edwarda Lutczyna liczy się (i liczył od zawsze) dystans wobec rzeczywistości – czy to PRL-owskiej, czy obecnej. – Nigdy nie byłem walczącym rysownikiem, który gniewa się i burczy, ale widocznie nie miałem takiej wewnętrznej potrzeby. Rysowałem to, co dyktowało mi serce – mówił w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki KULTURA SZTUKA komiks komiksy media mural Radom Edward Lutczyn

"Był to udany rok". Podsumowanie działań Narodowego Centrum Kultury w 2021 r.

Mijający rok obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne zorganizowane przez Narodowe Centrum Kultury. - Ten rok w sektorze kultury nie należał do najłatwiejszych. Mamy pandemię, ale mimo to odbyło się wiele wspaniałych wydarzeń i inicjatyw i myślę, że był to udany rok - mówi na antenie Programu 1 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. 
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury KULTURA wystawa Stanisław Lem Krzysztof Kamil Baczyński mural koncert Eufonie literatura Rafał Wiśniewski Joanna Ficińska Michał Montowski

Arkadiusz Andrejkow: interesują mnie historie zwykłych ludzi

- Każda realizacja, każdy mural, "deskal" powstaje na podstawie archiwalnej fotografii rodzinnej, którą udostępnia mi gospodarz, dana rodzina, na której gospodarstwie powstaje realizacja. Zawsze są to prywatne zbiory, osoby, które nie były nigdy upamiętnione na żadnych pomnikach ani tablicach - mówił w Dwójce Arkadiusz Andrejkow, twórca murali, streetartowiec, autor projektu Cichy Memoriał.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Sanok graffiti mural Jakub Jamrozek SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Dwójka