Polskie Radio

Kabaret OT.TO z "Wesołych Świąt" na winylu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2023 11:48
Świąteczny czas, świąteczne piosenki i świąteczny sposób, by cieszyć się muzyką. Kabaret OT.TO z dumą przedstawia swoją szczęśliwą - trzynastą i pierwszą zarazem! - płytę. Premiera 1 grudnia 2023 roku.
Kabaret OT.TO. Wesołych Świąt
Kabaret OT.TO. "Wesołych Świąt"Foto: Polskie Radio

Dawno temu, za górami, za lasami… Fonograficzny debiut Kabaretu OT.TO (kaseta "Faux-Pas" z 1992 r.) ukazał się w czasach, gdy zapatrzeni w przestarzałe dziś nowinki XX wieku wynosiliśmy do piwnic i na strychy pudła z trzeszczącymi i szumiącymi płytami gramofonowymi.

A przecież to najpiękniejszy i najszlachetniejszy z nośników dźwięku: nieporęczny, za to angażujący uwagę i zmysły słuchacza. Na szczęście, po latach winyle wróciły do łask.

Wytłoczona na grubym, czarnym krążku, odświętna pod każdym względem edycja albumu "Wesołych świąt" Kabaretu OT.TO ukazuje się w rok po premierze bestsellerowej płyty kompaktowej. To pierwszy "klasyczny" longplay w dyskografii Kabaretu OT.TO. I nie przez przypadek na płytę analogową trafiły właśnie starsze i nowsze piosenki, świąteczne w treści i wyjątkowe w formie.

Chwytliwe melodie towarzyszą tekstom o sprawach, którymi żyjemy i za którymi tęsknimy. Zgodne z dewizą zespołu: Dawać wszystkim ludziom radość swoim śpiewem, to przyjemne jest jak nie wiem. Takiego muzykowanie nie powstydziłyby się legendarne big bandy złotej ery swingu. A takiego śpiewania… Po ponad trzydziestu pięciu latach na scenie członkowie Kabaretu OT.TO są już - ciągle młodymi! - klasykami.

 

POSŁUCHAJ ZAPOWIADAJĄCEGO UTWORU "JADĘ DO CIEBIE NA ŚWIĘTA":

 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Kabaretu OT.TO

Andrzej Tomanek: Z tym winylem odbędziesz, Słuchaczu, wspaniałą podróż do wspomnień Świąt Bożego Narodzenia, poczujesz zapach choinki, usłyszysz skrzypienie śniegu i tajemniczą ciszę opatulonego puchem świata, zasiądziesz przy stole wigilijnym.

Wiesław Tupaczewski: Płyta winylowa kojarzy mi się z dzieciństwem i magią. Coś niematerialnego zapisanego w fizycznej materii. A to, że będę miał okazję posłuchać z czarnej płyty piosenek z albumu "Wesołych Świąt" - nagranej tak jak większość płyt z lat 60-tych ubiegłego wieku z orkiestrą grającą na żywo, jest dla mnie czymś więcej niż spełnieniem marzeń, bo ja wtedy o tym nawet nie śmiałem marzyć. I to jest ta słynna Magia Świąt.

Ryszard Makowski: Powrót winyli jest jedną z większych sensacji XXI wieku. Wyparte przez CD i skazane na zapomnienie w antykwariatach, nagle stały się niezwykle popularne. Co więcej! Dają artystom prestiż! Na winylu mieszczą się 43 minuty muzyki. A "Wesołych Świąt" na CD trwało 43 minuty i 7 sekund. Przypadek? Chyba nie. Raczej dowód na to, że ten winyl musiał się ukazać.

Pełne rozmachu aranżacje piosenek starszych i nowszych napisał Wojciech Kostrzewa. W nagraniu wzięły udział big-band Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz sekcja smyczkowa Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Dyrygował Piotr Kostrzewa. Za konsoletą zasiadł legendarny realizator Rafał Paczkowski.

Lista utworów:

STRONA A

Wesołych świąt - 3'47''
Znowu idą święta - 2'53''
A ja wierzę w Świętego Mikołaja - 3'31''     
Jadę do Ciebie na święta - 3'46''
Święty Mikołaj, Święty Mikołaj - 3'15''   
Pada, pada - 4'09''

STRONA B

Ubierzmy choinkę - 3'48''
Dwanaście potraw - 3'28''
W dzień Bożego Narodzenia - 3'28''
Kolejna choinka - 4'23''
Pocałunki pod jemiołą - 3'26''
Przyjdź do nas, przyjdź, Święty Mikołaju - 3'13''

Partnerem wydania jest INSTYTUT DZIEDZICTWA MYŚLI NARODOWEJ IM. ROMANA DMOWSKIEGO I IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO. 

 

Mat. prasowe / id / rk 

Czytaj także

"Wesołych świąt" Kabaretu OT.TO na winylu. "Piosenki nie podniosłe, a życiowe"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 16:17
Wytłoczona na grubym, czarnym krążku edycja albumu "Wesołych świąt" Kabaretu OT.TO ukazuje się niewiele ponad rok po premierze bestsellerowej płyty kompaktowej. Nowa wersja wydawnictwa trafiła do dystrybucji 1 grudnia. To pierwszy "klasyczny" longplay w dorobku grupy. - Mamy nadzieję, że ta płyta trafi do uszu naszych słuchaczy, nie tylko za pomocą płyty winylowej - przyznają członkowie kabaretu w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wesołych Świąt"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 13:00
Kabaret OT.TO "Wesołych Świąt" na winylu. Świąteczny czas, świąteczne piosenki i świąteczny sposób, by cieszyć się muzyką. Kabaret OT.TO z dumą przedstawia swoją szczęśliwą - trzynastą i pierwszą zarazem! - płytę.
rozwiń zwiń