Polskie Radio

Indianie Pueblo. Odkrycia polskich archeologów na Mesa Verde

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 10:46
Indianie Pueblo żyli na południowym zachodzie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych już w I tys. p.n.e. Byli rolnikami, uprawiali kukurydzę, dynię i fasolę. Początkowo mieszkali w prymitywnych domostwach – półziemiankach, ale od VII wieku n.e. zaczęli wznosić imponujące, wielopiętrowe budynki pod nawisami ścian kanionów. Tworzyli także galerie naskalnych rysunków.
Starożytne Ruiny Puebla
Starożytne Ruiny PueblaFoto: Shutterstock/BrianSl

Na płaskowyżu Mesa Verde polscy archeolodzy natrafili na setki nowych, nieznanych dotąd petroglifów, które zostały wyryte nad osadami, w trudno dostępnych partiach klifów. Do XIII wieku odbywały się tam różne ceremonie: od obserwacji słońca podczas przesileń zimowego i letniego, po rytuały inicjacyjne i szamanistyczne. To odkrycie diametralnie zmienia nasze wcześniejsze postrzeganie społeczności kultury Pueblo.

Gościem "Eureki" będzie prof. Radosław Palonka z Instytutu Archeologii UJ, kierownik Projektu Archeologicznego Sand Canyon - Castle Rock. 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- W badaniach archeologicznych nad pochodzeniem i migracjami ludzi mamy od kilkunastu lat niezwykle "czuły" miernik – izotopy strontu 86 i 87.

Proporcja "mieszanki" tych izotopów występuje w skorupie ziemskiej, skałach i wodzie – i jest odmienna w różnych rejonach świata. Człowiek – poprzez dietę – wprowadza do swojego organizmu ten charakterystyczny dla danego obszaru skład izotopowy. Badając szkliwo zębów i porównując z "markerem środowiska" możemy z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzieć na pytanie, czy człowiek pochodził  stąd, czy jest przybyszem z innych terenów.

Gościem audycji będzie prof. Zdzisław Bełka z Laboratorium Izotopowe Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. 

***

Na "Eurekę" w piątek (26.01) o godz. 19.30 zaprasza Katarzyna Kobylecka. 

ans/DS