Polskie Radio

Wielkanoc dawniej i dziś. Co króluje na naszym stole?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 10:57
Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole? Jak Wielkanoc wyglądała dawniej? Co jadano? Czym się zachwycano? A jak jest dzisiaj? U nas i w innych europejskich krajach? Czy wielkanocny jadłospis musi opierać się na mięsie? Jak może wyglądać Wielkanoc wegetariańska?
Co jemy w święta Wielkiej Nocy?
Co jemy w święta Wielkiej Nocy?Foto: Bartosz Luczak/shutterstock

Na te i na wiele innych pytań będziemy szukać odpowiedzi siedząc przy naszym świątecznym, Jedynkowym stole. A z nami będę: etnografka Małgorzata Jasztołt, szef kuchni Bogdan Gałązka, Małgorzata Kozakiewicz z działu promocji przy Ambasadzie Hiszpanii, restaurator, reżyser David Gamtsemlidze, szefowa kuchni i promotorka kuchni wegetariańskiej Dominika Targosz oraz dziennikarka kulinarna, specjalizująca się w historii kuchni polskiej Magdalena Kasprzyk-Cheviriaux.

Żurek, czyli tradycyjna polska zupa

Żurek to tradycyjna polska zupa serwowana w czasie świąt Wielkiej Nocy. Przepis na żurek jest bardzo prosty - zacząć należy od przygotowania zakwasu. Niemal w całej Polsce to świąteczna zupa, ale ma różne odmiany. Żur i barszcz biały to nie jest to samo.

W rankingu najlepszych zup świata TasteAtlas w 2023 roku żur zajął drugą pozycję, zaraz za tonkotsu ramen. - Nie zaskakuje mnie ten wynik - przyznał w Czwórce Filip Niewiatowski, zastępca szefa kuchni w restauracji Nuta. - Spodziewałem się, że żurek może zostać pokonany jedynie przez tę japońską zupę, która popularna jest już na całym świecie i można ją zjeść w każdym większym mieście. Ja jednak zostaję przy polskich smakach - dla mnie to żur wygrywa ten pojedynek.

Czytaj także:

***

Na audycję specjalną w Poniedziałek Wielkanocny (1.04) w godz. 12.00-14.00 zapraszają Martyna Podolska i Tomasz Prange-Barczyński.

DS/ans