Polskie Radio
Section05

Martyna Podolska

Roma Ligocka: w sytuacjach klęski widzimy, jak mali i bezradni jesteśmy

Część II wojny światowej przeżyła w krakowskim getcie, potem wraz z matką ukrywała się w rodzinie polskiej. W roku 2020 pandemia zastała ją podczas sentymentalnej podróży po Nicei. - Między klęską wojny a klęską pandemii właściwie nie ma różnicy. To są sytuacje, w których widzimy jak słabi jesteśmy wobec przygód tego świata - uważa Roma Ligocka. 
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka Kraków pandemia KULTURA

Teatr Współczesny z nowym kierownictwem. Marcin Hycnar o zmianach, które czekają na widzów

W serialu "Gra z cieniem" wciela się w tajemniczą postać majora UB Witolda Koska, jego monodram "Pogo" z Teatru Polonia w Warszawie zdobywa kolejne słowa uznania, a on sam właśnie został zastępcą dyrektora do spraw artystycznych Teatru Współczesnego w Warszawie. Gościem audycji był aktor i reżyser Marcin Hycnar. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Hycnar Teatr Współczesny w Warszawie aktorstwo

27. Międzynarodowe Targi Książki w radiowej Jedynce - audycja specjalna z Krakowa

To był wyjątkowy październikowy wieczór. Studio radiowej Jedynki przeniosło się do Krakowa, do Teatru Słowackiego! W piątkowej audycji specjalnej odwiedzili nas wspaniali goście: aktorzy, pisarze i historycy. Rozmawialiśmy o kulturze i o sztuce, i o tym, czym w ogóle jest "krakowskość". 
Zobacz więcej na temat:  Targi Książki w Krakowie Kraków targi książki książki dla dzieci Magda Mikołajczuk

"Hanna i Dorota". Wyjątkowe kobiety, które połączyła przyjaźń i miłość do sztuki

W ramach Bruno Schulz. Festiwal 2024 odbędzie się spotkanie poświęcone dwóm wyjątkowym kobietom, które, jak pisze Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, połączyła przyjaźń, ale też miłość do sztuki, ambicje, dążenie do wolności i niezależności. Mowa o malarkach Hannie Rudzkiej-Cybisowej i Dorocie Seydenman. Ich historię w książce "Hanna i Dorota" opowiada Ewa Mańkowska. 
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski malarstwo

Przystępnie o architekturze? Prof. Kuryłowicz o książce "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki"

- Architektura jest dziwna dlatego, że jest zarówno sztuką, jak i nauką. Sztuką, bo czy chcemy tego, czy nie, istnieje w przestrzeni publicznej, a jej naukowa warstwa wspomaga to, jak ona powstaje, jak można ją tłumaczyć, opisywać, używać - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Kuryłowicz, architektka, autorka książki "Ludzki wymiar architektury. Teoria dla praktyki". 
Zobacz więcej na temat:  architektura literatura aglomeracja

"Problemy z tożsamością młodego pokolenia to dziś wyzwanie dla teatru" - uważa Maciej Nowak z Teatru Polskiego

- Tożsamość queerowa jest dziś bardzo ważna dla pokolenia nastolatków i studentów, co wynika z ich innego spojrzenia na świat, z większej wrażliwości i tolerancji na ludzką odmienność - mówili w Polskim Radiu 24 Maciej Nowak zastępca dyrektora teatru do spraw artystycznych Teatru Polskiego w Poznaniu oraz Dorota Kowalkowska dyrektor artystyczna 28 Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak Dzisiaj, w audycji "W repertuarze". 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24