Polskie Radio
Section05
Martyna Podolska

Krzysztof Kwiatkowski: w teatrze mogę rozwijać swoje umiejętności

- Dla mnie teatr jest punktem wyjścia, gdzie jako aktor mogę się rozwijać, pracować nad swoim warsztatem, poszerzać swoje możliwości aktorskie i pracować nad wrażliwością. W telewizji pokazuję to, co potrafię i czego się nauczyłem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia aktor teatralny, telewizyjny i filmowy Krzysztof Kwiatkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Krzysztof Kwiatkowski aktor aktorstwo Narodowe Czytanie 2022

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" w Ogrodzie Saskim

W związku z ustanowieniem przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego tym razem podczas Narodowego Czytania oddamy się lekturze "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Finał akcji, z udziałem pary prezydenckiej, odbędzie się w najbliższą sobotę w Ogrodzie Saskim. - Fenomen Narodowego Czytania polega właśnie na jego wspólnotowym, oddolnym charakterze - wyjaśnia Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Ballady i Romanse literatura

Włodek Pawlik o musicalu "Irena" i tworzeniu muzyki

- Osoby zajmujące się moją twórczością są raczej zgodne, że łączę gatunki. Mam nadzieję, że w sposób naturalny. (...) Mówi się, że muzyka zaczyna się tam, gdzie kończą się słowa. Chciałbym do końca mieć tę swoją wrażliwość jako drogowskaz przy pisaniu muzyki, a nie zastanawiać się, co teraz wypada, a co nie, bo to dla mnie sprawa trzeciorzędna - mówi Włodek Pawlik na antenie Programu 1 Polskiego Radia. Kompozytor, zdobywca nagrody Grammy, napisał muzykę do mającego wkrótce premierę dramatu "Irena".
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Włodek Pawlik MUZYKA kompozytor komponowanie spektakl musical

Robert Gliński: wciąż czuję się młodo

- To jest taki okres, gdy myśli się: co dalej? Chciałbym dalej robić filmy, ale podejrzewam, że to nie będzie takie proste. Czuję się młodo. To jest też ewenement, o którym rozmawiałem z lekarzami - miałem covid i wszystko mi się odblokowało: pamięć, błyskotliwość i kojarzenie. Czuję, jakbym miał 30 lat. To jest zupełnie odwrotne, bo każdy po covidzie jest zmęczony, a u mnie się przewietrzyło - opowiada w audycji "Spotkanie z..." reżyser Robert Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Robert Gliński letnia akademia filmowa FILM film polski reżyser

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Trębowicz: pokazujemy kino subiektywne

- Nasza publiczność to młodzi ludzie oraz ludzie starsi, wychowani na kinach studyjnych, które kiedyś odgrywały ogromną rolę kulturotwórczą - mówi Joanna Trębowicz, dyrektorka Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. W programie wydarzenia znalazło się blisko 150 filmów podzielonych na cykle, a także premiery, spotkania z twórcami, dyskusje, monodramy, koncerty. 
Zobacz więcej na temat:  FILM Zwierzyniec lato Agata Buzek Katarzyna Figura film polski kino wakacje Martyna Podolska

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Śląsk Wojciech Kilar muzyka filmowa biografia Martyna Podolska

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Martyna Podolska Sylwia Chutnik literatura fotografia Leszek Mądzik

Hanna Rybka: dzięki rodzinie robię to, co kocham

- Rodzina była i jest dla mnie najważniejsza. Jeżeli jest wspaniale w małżeństwie i rodzinie, to wtedy można to coś dobrego dawać człowiekowi - mówiła w audycji "Spotkanie z..." wokalistka, artystka, dyrektorka 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a przede wszystkim szczęśliwa żona, matka i góralka - Hanka Rybka. Artystka opowiedziała m.in. o śpiewaniu po góralsku, obranej drodze artystycznej i życiowych wyborach. Festiwal rozpocznie się 19 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Zakopane kultura ludowa folklor

"Foto z misiem" na jubileusz białego misia z Podhala

Zakopiański miś - symbol Podhala, ulubieniec turystów, bohater milionów zdjęć. Miś nie ocenia, kocha każdego. Fotografowali się z nim biedni i bogaci, mali i wielcy, starzy i młodzi. Podczas Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zaprezentowana została książka "Foto z misiem", której autorkami są Aleksandra Karkowska i Barbara Caillot.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Miś Zakopane literatura Podhale KSIĄŻKA fotografia góry turystyka wakacje pamiątki muzeum

Zakopiański Festiwal Literacki. Kto sięgnie po główną nagrodę?

W stolicy polskich Tatr trwa siódma edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego. Już dziś poznamy nazwisko zdobywcy Nagrody Literackiej Zakopanego. - Cały czas ukazują się książki dotyczące Zakopanego, Tatr, górskości i sportowców, którzy chodzą po górach. To jest wspaniałe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Janko, przewodnicząca kapituły.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Martyna Podolska Zakopane

Za nami pierwsza odsłona 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach

Dobiegła końca pierwsza odsłona jubileuszowego 25. Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Wydarzenie powróciło po trzyletniej przerwie i będzie trwało przez cztery weekendy. W programie festiwalu nie zabrakło spektakli teatralnych, koncertów, spotkań ze znanymi i lubianymi twórcami, aktywności sportowych, słuchowisk i pokazów filmów. Patronat medialny nad Festiwalem Gwiazd objął Program 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Międzyzdroje Martyna Podolska Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Joanna Trzepiecińska katarzyna maciąg Lesław Żurek Marcin Kusy