Polskie Radio
Section05
Martyna Podolska

Klasyka wiecznie żywa. O 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych

Jak wystawiać na scenie klasykę polską? Czy na siłę ją uwspółcześniać? Jakich środków artystycznych używać? Wreszcie po jakie tytuły sięgać? O tym wszystkim prosto z tegorocznych 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych połączonych z VIII konkursem na inscenizację dawnych dzieł literatury polskiej "Klasyka Żywa". Festiwal organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Opole spektakl

Bogactwo i różnorodność. Co czeka nas podczas tegorocznego Wschodu Kultury?

Wschód Kultury to tworzony przez Narodowe Centrum Kultury cykl festiwali. Jego celem jest współpraca kulturalna miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W programie wakacyjne koncerty, spektakle, wystawy, pokazy filmowe w trzech miastach: Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Michał Montowski Martyna Podolska Lublin Rzeszów Białystok Festiwal Wschód Kultury

Aleksandra Majdzińska laureatką Nagrody im. Marka Nowakowskiego. "Moja proza jest realistyczna"

Pisarka i tłumaczka Aleksandra Majdzińska została laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Uroczystość odbyła się w niedzielę (14.05) w Bibliotece Narodowej w Warszawie. - Jestem realistką, moja proza jest realistyczna - podkreśla pisarka w rozmowie z Martyną Podolską w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura Marek Nowakowski Teatr Narodowy w Warszawie Wolfgang Amadeusz Mozart

Agnieszka Przepiórska w roli matki Grzegorza Przemyka

- Monodramy traktuję jako spotkanie - spotkanie z widzem, spotkanie z bohaterką, spotkanie z samą sobą. To nie jest dla mnie występ czy "wykon", to jest bardzo intymne i osobiste spotkanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka Agnieszka Przepiórska, którą wkrótce będzie można oglądać w spektaklu "W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej" w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Grzegorz Przemyk Dom Spotkań z Historią spektakl PRL

Rusza 67. Konkurs Piosenki Eurowizji. Jakie szanse ma polska propozycja?

Na wtorek (9.05) zaplanowano pierwszy półfinał tegorocznego, 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Reprezentantka Polski, Blanka, wystąpi w drugim półfinale (11.05), a jeśli głosami widzów znajdzie się w najlepszej dziesiątce, to w sobotę (13.05) usłyszymy ją w finale.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Patryk Michalski Karolina Rożej Grzegorz Jankowski Marcin Kusy Ula Kaczyńska Eurowizja muzyka rozrywkowa Blanka Stajkow

Łukasz Lewandowski: postać Judasza niesie ze sobą sensy, do których nie sposób się nie odnieść

Brawurowo zagrał Judasza w spektaklu Teatru Telewizji Polskiej - "Judasz z Kariothu", z powodzeniem występuje w najnowszym przedstawieniu "Zesłanie, czyli anty-tragedia syberyjska" w Teatrze Ateneum w Warszawie, a słuchowisko w jego reżyserii "Taki, co umiera" będzie prezentowane podczas Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Łukasz Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Łukasz Lewandowski aktorstwo aktor aktorzy

"Poezja jest cały czas żywa". Gdzie szukać jej w miastach?

Lublin nazywany jest "Miastem Poezji", bo od 2008 roku odbywa się tam festiwal będący płaszczyzną do rozmów o poezji. W Warszawie organizowana jest akcja "Wiersze w mieście", w ramach której na ulicach stolicy można znaleźć utwory współczesnych poetów. Z kolei krakowskie "Wiersze na murach" świętują swoje 20-lecie. Poezja bez wątpienia ma swoje miejsce w dużych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski poezja Martyna Podolska wiersze Lubin Kraków Warszawa

Grzegorz Kasdepke: książki są pożywieniem mojego mózgu i wyobraźni

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich gościliśmy znanego i cenionego pisarza literatury dziecięcej Grzegorza Kasdepke, autora m.in. serii o Detektywie Pozytywce. Kasdepke tworzy jednak również dla dorosłych, a przede wszystkim jest zagorzałym czytelnikiem. - Książki są pożywieniem mojego mózgu i wyobraźni - przekonuje. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura dzieci książki dla dzieci Grzegorz Kasdepke

"Pokochałem dramat jako formę literacką". Jarosław Jakubowski o swojej twórczości

Od wielu lat z dużą sprawnością i talentem porusza się po różnych gatunkach literackich. Jest autorem m.in. "Hejtera", "Rzeki zbrodni", "Znaków" i "Generała". - To było po prostu mi pisane, że miałem zostać pisarzem. To nie jest uzurpacja czy jakieś pobożne życzenie, tylko wiem, że tak jest - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Jakubowski. W jaki sposób został poetą, a później dramatopisarzem i prozaikiem?
Zobacz więcej na temat:  poezja proza Martyna Podolska Jarosław Jakubowski

Teatr Polskiego Radia. "To tu możliwe są cudowne spotkania"

Aktorka Katarzyna Dąbrowska i reżyser teatralny Jarosław Tumidajski to nie tylko artystyczne małżeństwo, ale także przyjaciele Polskiego Radia. Szczególnie Teatru Polskiego Radia. - To największy teatr w Polsce, który na pewno dociera do największej ilości ludzi. Dla mnie zawsze to jest magiczne miejsce - mówi Katarzyna Dąbrowska.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Dąbrowska Teatr Polskiego Radia Martyna Podolska Jarosław Tumidajski