Polskie Radio

Dlaczego sen jest tak ważny dla naszego zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2024 09:30
O tym, że sen to zdrowie wiemy od dawna, ale że potrafi on również dodawać lub ujmować nam lat to już coś nowego! Chodzi o odczucia osób, które wzięły udział w badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Sztokholmie. 
Dobroczynny wpływ snu na nasze zdrowie znany jest od zawsze
Dobroczynny wpływ snu na nasze zdrowie znany jest od zawsze Foto: Shutterstock/Africa Studio

Kilkuset ochotników poddano eksperymentowi podczas którego najpierw ograniczono im sen do czterech godzin, potem pozwolono się wyspać aż przez dziewięć godzin. Osoby wyspane czuły się o 4 lata młodsze. Te, które spały krótko stwierdziły, że przybyło im od czterech czterech do sześciu lat.  

Czytaj też:

Ten eksperyment, którego wyniki możemy potraktować z przymrużeniem oka, jest dla nas pretekstem by porozmawiać w "Czterech porach roku" o tym jak ważny dla naszego zdrowia jest sen. Ile powinien trwać by pozwolił się nam zregenerować? Czy zapotrzebowanie na sen zmienia się z wiekiem i jakie jeszcze czynniki wpływają na jego długość i jakość? Wreszcie, czym grozi bezsenność i jak można jej zaradzić? 

Naszym gościem będzie dr hab. nauk medycznych Sławomir Murawiec - psychiatra i psychoterapeuta.

Poza tym w audycji:

- Porozmawiamy o grach manualnych i o tym jak wpływają one na rozwijanie różnego rodzaju umiejętności, takich jak planowanie czy strategiczne myślenie. Doskonałym przykładem jest tu słynna kostka Rubika, która jak się okazuje ma swoje różne wersje, dla tych mniej i bardziej zaawansowanych. Które z gier manualnych najlepiej rozwijają nasze umiejętności? Które z nich są odpowiednie dla najmłodszych, a które dla seniorów? Czy nowoczesne gry, te znane z ekranów laptopów i telefonów, również rozwijają pamięć, wyobraźnię i spostrzegawczość? Gość: Grzegorz Łuczyna z Polskiego Stowarzyszenia Speedcubingu , delegat WCA (World Cube Association).

- Jak w każdą środę "Poradnik językowy" Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci.

- Konkursy: "Kto to, co to?" i "Od małego dla dużego"

- Lektura - fragmenty słuchowiska według "Kuzynki Bietki" Honoriusza Balzaka w reżyserii Juliusza Owidzkiego z Zofią Kucówną, Martą Lipińską, Aleksandrą Śląską, Andrzejem Sewerynem i Janem Świderskim. To jedno z ostatnich wielkich dzieł Balzaka z cyklu Komedia ludzka, niemal thriller o zemście.

***

Na audycję "Cztery pory roku" w środę (17.04) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Agnieszka Kunikowska.

kh