Polskie Radio

"Jedyne takie miejsce". Jedynka zaprasza do Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i Muzeum w Cedyni

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 08:55
W audycji "Jedyne takie miejsce" jesteśmy m.in. w Muzeum Regionalnym w Cedyni. Miejscowość znana jest przede wszystkim z bitwy, jaką z wojskami margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona stoczyła armia Mieszka I. To jednak nie będzie jedyny militarny akcent. Jesteśmy także m.in. Mieszkowicach, gdzie zaglądamy do Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej.
Roman Czejarek zaprasza na Jedyne takie miejsce z Cedyni
Roman Czejarek zaprasza na "Jedyne takie miejsce" z CedyniFoto: Polskie Radio

24 czerwca 972 roku wojska Mieszka I - księcia Polan, pokonały wojska Hodona. Dzięki okrążeniu armii margrabiego Ziemi Łużyckiej, który znany był z walki ze Słowianami, wojska polskiego księcia odniosły ważne zwycięstwo. 


Słuchaj Programu 1 Polskiego Radia w Playerze

Muzeum w Cedyni w Mieszkowicach

Dzisiaj w Cedyni znajduje się Muzeum Regionalne, w którym możemy spotkać m.in. eksponaty archeologiczne pochodzące z wykopalisk w Cedyni. Znajdziemy tam znaleziska nawet z okresu 12 tys. lat p.n.e. To także miejsce, w którym możemy poznać uroki ziemi cedyńskiej z różnych okresów.

W Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej można podziwiać pamiątki związane z forsowaniem Odry przez Armię w kwietniu 1945 roku.

Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry

Ponadto będziemy jeździć rowerami po Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry. To największe w Europie Środkowej i Wschodniej torfowisko pochodzenia rzecznego. Możemy tam podziwiać rośliny i zwierzęta, których próżno już szukać w dolinach innych wielkich rzek.

Opowiemy też o samej Odrze, jej przyrodzie i okolicznych atrakcjach turystyczno-sportowych (biegi) oraz o współpracy polsko-niemieckiej w regionie.

Zobacz także:

***

Na audycję "Jedyne takie miejsce" w sobotę (20.04) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Roman Czejarek.

dz/DS