Polskie Radio
Section05
Odra

Niemiecka spółka węglowa zapłaciła za milczenie samorządowców w sprawie zatrucia Odry?

Graniczące z Polską miasto Frankfurt nad Odrą zawarło kontrowersyjną ugodę ze spółką węglową LEAG. Za sumę pięciu milionów euro, która miała zostać zainwestowana w wodociąg w Müllrose, miasto zobowiązało się nie krytykować i nie poruszać publicznie tematu zatrucia wody przez LEAG - donosi portal biznesalert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy gospodarka niemiec Odra Frankfurt nad Odrą

KGHM i Grupa Azoty chcą wykorzystywać transport wodny. Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

KGHM Polska Miedź, KGHM Metraco oraz Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w programie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy. Chodzi o budowę centrum logistyczno-dystrybucyjnego wraz z terminalem przeładunkowym wykorzystującym transport wodny.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma KGHM Polska Miedź Grupa Azoty Odra transport wodór logistyka infrastruktura

Szydło reaguje na wypowiedź niemieckiego polityka: najchętniej widzieliby Polskę jako coś w rodzaju skansenu

Sergiej Lagodinsky, europarlamentarzysta z współrządzącej w RFN partii Zielonych zapowiedział, że zwróci się do Komisji Europejskiej o ukaranie Polski za prowadzone prace poszerzania Odry. "Niemcy najchętniej widzieliby Polskę jako coś w rodzaju skansenu albo rezerwatu" - tak Beata Szydło, eurodeputowana PiS, była premier RP, skomentowała wypowiedź niemieckiego polityka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Bruksela Beata Szydło Niemcy Odra PiS Rząd RP Europa

Śnięte ryby w Odrze. Polska i Czechy stawiają specjalne zapory. Zbadano parametry wody

W czeskim Bohuminie i polskich Chałupkach czeskie i polskie służby rozstawiają zapory, które mają powstrzymać spływanie śniętych ryb w dół Odry. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wyjaśnił, że z przeprowadzonych dotąd badań wynika, że te najbardziej podstawowe parametry wody po stronie polskiej nie odbiegają od normy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra Czechy

Z Czech do Polski płyną śnięte ryby. Wojewoda śląski: stawiamy zaporę na Odrze

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek poinformował, że do tej pory wyłowiono z Odry około 200 kilogramów śniętych ryb. W godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w czasie rejsu po rzece w miejscowości Chałupki spostrzegli śnięte ryby na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech. Polskie służby prowadzą odpowiednie badania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra ryby służby i bezpieczeństwo ochrona przyrody

Śnięte ryby płyną z Czech do Polski. Służby wydały komunikat

Z Czech do Polski płyną śnięte ryby - przekazało w środę Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Jak dodano, pracownicy zauważyli je podczas rejsu patrolowego w miejscowości Chałupki na polsko-czeskiej granicy. Wszystkie służby współpracują, by wyjaśnić przyczynę - napisano w komunikacie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo ryby Odra Ministerstwo Klimatu i Środowiska ochrona przyrody