Polskie Radio
Section05
Odra

Czy sytuacja na Odrze wpłynęła na zdrowie ludzi? Jednoznaczne słowa Adama Niedzielskiego

- Dziennie wykonujemy ok. 4 tys. oznaczeń próbek, czy zawierają one niebezpieczne substancje. Do tej pory, prowadząc ten monitoring już dobre kilka dni, nie mamy stwierdzonego praktycznie żadnego przekroczenia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany, czy stan wody w Odrze może zagrażać ludziom. - Mówię o wodzie pitnej - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony lubuskie dolnośląskie zachodniopomorskie Odra zdrowie społeczeństwo

Marszałek Polak o rtęci w Odrze. Urban: wpisuje się w trend polityki Donalda Tuska

- Pani marszałek Polak wpisuje się w nurt i trend polityki Donalda Tuska - mówił Arkadiusz Urban wiceprzewodniczący Republikanów w Polskim Radiu 24. Odniósł się tym samym do informacji, które podała Elżbieta Polak w sprawie wysokiego stężenia rtęci w Odrze. Jednocześnie jak przekazała minister Anna Moskwa w próbkach pobranych ze śniętych ryb nie stwierdzono ani rtęci, ani metali ciężkich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra rzeka katastrofa ekologiczna Piotr Nisztor ryby ochrona środowiska Donald Tusk Platforma Obywatelska

Sytuacja na Odrze. Lenartowicz: najgroźniejsze toksyny są prawie nieuchwytne w standardowym badaniu

- Często najgroźniejsze toksyny dla swojej trucicielskiej mocy nie potrzebują wysokich stężeń. Są praktycznie nieuchwytne w standardowym badaniu - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Lenartowicz z Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej, była prezes Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jak dodała, taka katastrofa ekologiczna to test dla całego państwa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Adrian Klarenbach Odra ryby katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Polskie Radio 24

Słowa marszałek Polak o rtęci w Odrze. Publicysta: to brak odpowiedzialności i sianie paniki

- Widzę tu przede wszystkim olbrzymi brak odpowiedzialności za słowa na tym stanowisku, w sprawie, która jest sprawą strategiczną dla państwa. W takiej kwestii nie można wypowiadać się, nie sprawdzając wcześniej faktów. To kompletny brak odpowiedzialności i sianie paniki - podkreślił w Polskim Radiu 24 Michał Pacześniak z Radia Gdańsk. Gościem audycji był także Robert Knap z portalu tvp.info. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra lubuskie ochrona środowiska

Stały monitoring wód powierzchniowych. Król: to będzie duża zmiana jakościowa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała stworzenie nowoczesnego systemu stałego monitorowania wód powierzchniowych, wraz z systemem wczesnego reagowania na potencjalne kryzysy, awarie i katastrofy. - To będzie na pewno duża zmiana jakościowa - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości. Dodał też, że przeznaczone na to zostały duże środki finansowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Adrian Klarenbach Odra ryby katastrofa ekologiczna woda monitoring Anna Moskwa

Sejmowe komisje o sytuacji na Odrze. "Żadna z próbek nie wykazała obecności substancji toksycznych"

Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magdalena Gosk poinformowała, że pobieranie próbek wody z Odry rozpoczęto 28 lipca. Jak mówiła podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych: gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, GIOŚ prowadzi badania w 30 punktach kontrolnych wzdłuż rzeki Odry. Dodała, że badania podjęto niezwłocznie. Żadna z próbek nie wykazała obecności substancji toksycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra katastrofa ekologiczna rzeka Sejm społeczeństwo

NASZ WYWIAD Naturalne przyczyny katastrofy ekologicznej? Naukowiec tłumaczy, co mogło się wydarzyć na Odrze

- Coraz częściej przebijają się hipotezy, które wskazują, że było to zjawisko naturalne, wynikające z niskiego stanu wody i nakładających się wielu przyczyn antropogenicznych - mówi o sytuacji na Odrze prof. Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Andrzej Woźnica, dyrektor Śląskiego Centrum Wody. Naukowiec w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl podkreśla, jak ważne jest "uzyskanie pełnej wiedzy o tym, co rzeczywiście się zdarzyło, bo to pozwoli nam na przeciwdziałanie skutkom takich zjawisk".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Odra regiony dolnośląskie katastrofa ekologiczna Przemysław Goławski

Katastrofa ekologiczna na Odrze wpłynie na sondaże wyborcze? Bartosz Brzyski o możliwych scenariuszach

- PiS często przechodziło do ofensywy po różnych kryzysach, czyli narzucało swoją opowieść lub wychodziło z inicjatywą, tak aby tę kartę odwrócić i pokazać, że jest inaczej, że nie jesteśmy w kryzysie, tylko wykorzystujemy to do nowego otwarcia - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Brzyski (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 POLSKA środowisko sondaż Odra polityka

PR24 Hydrolog: musimy racjonalnie korzystać z polskich rzek

- W myśl dyrektyw unijnych powinniśmy dążyć do dobrego stanu wód - jesteśmy od tego jeszcze daleko. To nie tylko paramenty biologiczne i chemiczne, ale i hydromorfologiczne, wszelkiego rodzaju przekształcenia koryt rzecznych - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Marcinkowski, hydrolog (Instytut Ochrony Środowiska).
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Mirosław Skowron