Polskie Radio

Węgry 1956 - nowy serwis portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2011 08:00
W 55. rocznicę powstania na Węgrzech - dramatycznej próby zdobycia wolności i uwolnienia się spod sowieckiej dominacji - zapraszamy do serwisu poświęconego temu ważnemu wydarzeniu.
Audio
  • Zapowiedź specjalnego serwisu internetowego Wegry56.polskieradio.pl

Na stronie Wegry56.polskieradio.pl udostępniamy Państwu ocalone i dzięki nowoczesnej technologii odzyskane, unikalne nagrania dotyczące krwawo stłumionego przez Sowietów powstania na Węgrzech, a zarazem - jednego z bardziej gorących okresów w działalności Radia Wolna Europa.

Wreszcie historycy polscy i węgierscy mogą rozstrzygać, w jakim stopniu ocalone materiały zawierają odpowiedź na stawiane od pół wieku pytania: czy polityka węgierskiej RWE sprowokowała ludność Budapesztu do walk z Sowietami? Czy powściągliwość redakcji polskiej RWE pomogła uniknąć konfrontacji?

Unikatowe, żmudnie wyodrębnione z blisko 7000 godzin nagrań w sześciu językach, polskojęzyczne nagrania RWE dokumentują nie tylko czas narodowej rewolucji i krwawej interwencji wojsk sowieckich na Węgrzech, ale także rozgrywające się w tym samym okresie wydarzenia w Polsce (zmiany w kierownictwie partii, radzieckie naciski na polskie władze), Egipcie (wybuch wojny po nacjonalizacji kanału sueskiego) oraz USA (wybory powszechne i prezydenckie).

Zapraszamy!

Redakcja portalu polskieradio.pl