Polskie Radio
Section05
stalinizm

HISTORIA BIAŁORUSI Historia Białorusi. Część 13: Kuropaty symbolem represji sowieckich

– Symbolem represji sowieckich na Białorusi są Kuropaty, lasek na obrzeżach Mińska i miejsce masowych rozstrzeliwań w latach 1937-1941 – mówił dr Jan Jerzy Milewski w audycji Polskiego Radia z 1999 roku. W Kuropatach spoczywają także Polacy mieszkający na sowieckiej Białorusi i prawdopodobnie ofiary zbrodni katyńskiej z tzw. listy białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Białoruś stalinizm

Tadeusz Borowski. Zdać relację żywym, stanąć w obronie zmarłych

"Patrz na to wszystko uważnie i nie trać siły, gdy jest Ci źle. Bo może z tego czasu obozu, z tego czasu oszustw będziemy musieli zdać ludziom żywym relację i stanąć w obronie zmarłych" pisał w opowiadaniu "U nas w Auschwitzu" Tadeusz Borowski. Tej zasadzie podporządkował swoją twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz HISTORIA literatura Tadeusz Borowski II wojna światowa komunizm pisarz książki stalinizm

Zbrodnia katyńska. 77 lat temu Niemcy poinformowali o odkryciu masowych grobów

77 lat temu Niemcy poprzez Radio Berlin poinformowali o odkryciu masowych mogił polskich oficerów na terenie sowieckiej Rosji. O mord na jeńcach wojennych naziści oskarżyli Rosjan, sowieci zaprzeczyli twierdząc, że za egzekucjami stoją Niemcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA II wojna światowa Zbrodnia Katyńska Katyń ZSRR Związek Radziecki Józef Stalin stalinizm zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne III Rzesza