Polskie Radio

Mniej błędów w rozliczeniach z ZUS

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 17:37
Przedsiębiorców korzystających z programu Płatnik, już niedługo, czeka ważna zmiana. Na przełomie listopada i grudnia zostanie wprowadzona uaktualniona wersja tej aplikacji, która będzie zawierała wszystkie nowe wzory dokumentów.
Audio
  • Red. Krzysztof Rzyman rozmawia z Ewą Orkwiszewską, naczelnikiem Wydziału Organizacji Usług Elektronicznych w Departamencie Obsługi Klientów ZUS.
Mniej błędów w rozliczeniach z ZUS
Foto: Glowimages.com

Zamiast bazować na wcześniej zgromadzonych danych, w przyszłości będzie można również wypełniać dokumenty w oparciu o informacje pobrane on-line z bazy ZUS.

– Będą też nowe wzory deklaracji i  raportów miesięcznych – tłumaczy Ewa Orkwiszewska, naczelnik Wydziału Organizacji Usług Elektronicznych w Departamencie Obsługi Klientów  ZUS. – To jest nowość, która umożliwi płatnikom rozliczanie składek z większą dokładnością, ponieważ są rozdzielone podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie  chorobowe i wypadkowe, a na raportach dostępne są do wpisania wszystkie możliwe  źródła finansowania składek.  Jest to korzyść dla płatników, ponieważ będą mogli precyzyjnie  wpisać, z jakich funduszy jest finansowana składka za  poszczególnych ubezpieczonych – dodaje ekspertka ZUS.

Jeszcze więcej ułatwień od 2014 roku

I  to nie koniec zmian. ZUS przygotowuje jeszcze jedną funkcjonalność  programu Płatnik – stanie się on bardziej interaktywny. Ale to już w 2014 roku. – Przełom roku nie jest dobrym momentem na zaskakiwanie płatników zmianami aż tak daleko idącymi, natomiast w I. kwartale przyszłego roku w  programie  zostaną uaktywnione  mechanizmy, które umożliwią skontrolowanie danych zewidencjonowanych w ZUS na kontach ubezpieczonych,  i już w oparciu o te dane budowanie dalszych dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych – wyjaśnia Ewa Orkwiszewska.

Automatyczna kontrola

Jeśli dane niezbędne do sporządzenia dokumentów nie zostaną potwierdzone w ZUS, program nie pozwoli na wysyłkę dokumentów (występują tu nieliczne wyjątki, m.in. nie dotyczy to dokumentów zakładających konto płatnika-osoby fizycznej, która się dobrowolnie ubezpiecza ). W określonych sytuacjach wysyłka może być również blokowana, np. gdy w jednej przesyłce będą znajdować się dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe lub uzupełniana o dodatkowe „funkcje”,  np. oznaczenie właściwej kolejności przetworzenia dokumentów zgłoszenia i wyrejestrowania.

Z programu Płatnik zwykle korzystają większe firmy. A co z drobnymi przedsiębiorcami? Zdaniem ekspertki ZUS,  przedsiębiorcom zatrudniającym do 100 osób ubezpieczonych wystarczy portal PUE – czyli Platforma Usług Elektronicznych, gdzie działa internetowa aplikacja ePłatnik, podobna do serwisów transakcyjnych banków. By z niej skorzystać wystarczą dobre chęci. I oczywiście komputer podłączony do Internetu.

– Jest to korzystanie absolutnie bezpłatne. W PUE podpisuje się dokumenty zarówno certyfikatem, jeśli ktoś go ma, natomiast jest także możliwość podpisywania dokumentów profilem zaufanym e-PUAP,  czyli tym, który w administracji państwowej jest dostępny, bezpłatny i można go uzyskać w każdej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych– podkreśla Ewa Orkwiszewska.

System podpowie

Dostępny na Platformie Usług Elektronicznych internetowa aplikacja  ePłatnik zawiera już wszystkie wymienione wcześniej zmiany. – Płatnik składek, który uruchamia aplikację ePłatnik w  portalu PUE, od razu widzi stan zgłoszeń swoich ubezpieczonych i stan ich rozliczeń, bezpośrednio taki, jaki znajduje się w  Zakładzie. Nie musi niczego się dowiadywać, ściągać, zaglądać czy wdrażać, ponieważ ma to gotowe, podane i na tych danych można po prostu od razu pracować  – zauważa ekspertka ZUS.

Ważne!

W drażana jest także możliwość dokonywania przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bezpośrednio z poziomu serwisu ePłatnik. Na razie mogą z niej skorzystać klienci dwóch banków. Wkrótce z możliwości opłacania składek przez PUE skorzystają także klienci kolejnych banków.

Nowa wersja programu Płatnik 9.01.001 w 2014 roku będzie miała  również funkcję przypominania o konieczności sporządzenia i wysłania  dokumentów do ZUS. Przykładowo – podczas tworzenia dokumentu wyrejestrowującego płatnika składek, program umożliwi automatyczne wyrejestrowanie również wszystkich ubezpieczonych, tworząc odpowiednie dokumenty. Podczas tworzenia przez użytkownika dokumentu Informacja o numerach rachunków bankowych płatnika składek (ZUS ZBA) program sam podpowie numery rachunków bankowych, a podczas tworzenia dokumentu Informacja o adresach prowadzenia działalności gospodarczej przez płatnika składek (ZUS ZAA) –  zgłoszone wcześniej adresy prowadzenia działalności gospodarczej.

W jednej przesyłce

W 2014 roku  w aplikacji ePłatnik zostaną   również wprowadzone analogiczne  zmiany, których celem jest zmniejszenie liczby błędnych dokumentów przekazywanych do ZUS i unikania konieczności wykonywania ich korekty przez płatników po długim czasie.

Wśród tych nowości, szczególną uwagę należy zwrócić na automatyczne tworzenie dokumentów wyrejestrowujących ubezpieczonych oraz członków ich rodziny.  Jeżeli płatnik będzie chciał  wyrejestrować ubezpieczonego, wówczas z aplikacji ePłatnik otrzyma informację o konieczności wyrejestrowania członków rodziny, a aplikacja utworzy odpowiedni dokument.

Ważne!

Jeżeli zaistnieje sytuacja zaprzestania prowadzenia działalności przez płatnika, to w momencie tworzenia ZUS ZWPA aplikacja wygeneruje dokumenty wyrejestrowujące zarówno aktualnych ubezpieczonych, jak również  członków ich rodzin.

Ponadto wprowadzona zastanie  kontrola wysyłki pary dokumentów ZUS ZWUA/ZUS ZUA lub ZUS ZZA, jako zgłoszenie zmiany (wyrejestrowanie ubezpieczonego/zgłoszenie ubezpieczonego) w jednej przesyłce oraz blokowanie przekazywania do ZUS dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych w tej samej przesyłce.

Wszystkie informacje, jak i samą Platformę Usług Elektronicznych znajdą Państwo na stronie internetowej www.zus.pl . i pue.zus.pl

Opr. MB

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 września 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2013 r., poz. 1101).

''

Czytaj także

Przedsiębiorcy dostają zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami od ręki

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 17:29
Kilkanaście minut wystarczy, aby otrzymać od ZUS-u zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami. W pierwszym kwartale 2013 roku płatnicy odebrali niemal 200 tys. takich dokumentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedsiębiorcy mają do 2015 roku szansę na umorzenie nieopłaconych składek

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2013 17:28
W oddziałach ZUS-u na terenie całego kraju trwa od 18 do 22 listopada Tydzień Przedsiębiorcy. Jest to okazja do spotkań z ekspertami w sprawach ubezpieczeń społecznych, podatkowych oraz prawnych, a także możliwość wzięcia udziału w szkoleniach dotyczących różnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej. Można tam będzie także uzyskać informacje o tym, kto ma szansę na umorzenie na mocy ustawy abolicyjnej należności z tytułu nieopłaconych w ZUS składek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korzystna ulga w płaceniu składek ZUS

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 11:50
Osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą często obawiają się, że nie poradzą sobie ze zbyt dużym obciążeniem związanym z opłacaniem składek ubezpieczeniowych. Tymczasem dla początkujących przedsiębiorców przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych przewidują w tym zakresie dużą ulgę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łatwiej wznowić działalność po zawieszeniu firmy niż po likwidacji

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2013 19:03
Nie zawsze załamanie prowadzonego biznesu wiąże się z koniecznością likwidacji firmy, polskie prawo przewiduje bowiem możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Nawet do 24 miesięcy.
rozwiń zwiń