Polskie Radio

Dzień Radia: polska muzyka trzyma się mocno

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 07:00
W Światowym Dniu Radia zwracamy uwagę na polską muzykę, szczególnie promowaną przez Polskie Radio. A w niej królują Dawid Podsiadło, Krzysztof Zalewski, Daria Zawiałow i Sanah – to właśnie oni w ostatnich latach dostarczyli najwięcej przebojów wykonywanych w naszym ojczystym języku.
Męskie Granie Orkiestra 2018
Męskie Granie Orkiestra 2018Foto: Forum / Łukasz Gargulski

"Polska młodzież śpiewa polskie piosenki" – to hasło, rzucone w latach 60. przez zespół Niebiesko-Czarni, do dziś przyświeca wielu artystom znad Wisły. I często okazuje się, że piosenki śpiewane w języku Szymborskiej i Miłosza z powodzeniem konkurują z utworami największych światowych gwiazd.

Jak wynika z corocznego zestawienia przygotowywanego przez Związek Producentów Audio-Video, "Początek" w wykonaniu Korteza, Dawida Podsiadły i Krzysztofa Zalewskiego, zrzeszonych pod szyldem Męskie Granie Orkiestra w 2018 roku był w polskich stacjach radiowych najczęściej odtwarzanym utworem. Zreformowana Orkiestra (w składzie Zalewski, Organek, Igo, Nosowska) rok później wylansowała kolejny wielki hit, "Sobie i wam".

Męskie Granie Orkiestra 2018 (Kortez, Podsiadło, Zalewski) – "Początek" (LIVE), źródło: YouTube / MeskieGranie

Największą gwiazdą ostatnich lat na polskiej scenie muzycznej był Dawid Podsiadło – co znajduje odzwierciedlenie w zestawieniu radiowych przebojów. W 2016 roku jego piosenka "W dobrą stronę" była 7. na liście najczęściej granych utworów. Dwa oczka wyżej znalazł się w 2018 roku "Miałomiasteczkowy", rok później zaś anteny zawojowały "Trofea" (trzecia lokata w podsumowaniu ZPAV-u).

Dawid Podsiadło - "W dobrą stronę", źródło: YouTube / Dawid Podsiadło

Kobieca część polskiej sceny muzycznej też nie ma się czego wstydzić. Ania Dąbrowska umieściła w pierwszej 50 najpopularniejszych radiowych hitów 2017 roku aż trzy utwory: "Porady na zdrady", "Z Tobą nie umiem wygrać" oraz "Nieprawda". Ten ostatni kawałek w remiksie krakowskiego DJ-a Gromee'ego, który też seryjnie dostarczał ostatnio przebojów, niestety najczęściej śpiewanych po angielsku.

Ostatnie lata to dominacja Darii Zawiałow i Sanah. Pierwsza z nich zapisała na swym koncie hity "Hej hej!" (2019) oraz "Bubbletea" (duet z raperem Quebonafide, 2020). Natomiast druga wydała debiutancki album "Królowa dram", z którego przeboje sypią się jak z rogu obfitości. Największą popularność zdobył "Szampan" (nr 2 na liście ZPAV-u za 2020 rok), tylko nieco gorzej wypadły utwory "Melodia" i "No Sorry".

Daria Zawiałow - "Hej hej!", źródło: YouTube / Daria Zawiałow

Obie artystki potwierdzają swoją klasę podczas występów na żywo. Koncerty Darii Zawiałow zazwyczaj wyprzedają się na pniu, a publiczność świetnie bawi się od pierwszej do ostatniej piosenki. Tak jak na koncercie "Lata z Radiem" z 2019 roku, którego zapis w wysokiej jakości można obejrzeć tutaj.

Sanah miała mniej szczęścia, bo erupcja jej popularności zbiegła się w czasie z pandemią, która uniemożliwia organizowanie tras koncertowych. Młoda wokalistka pokazała jednak klasę podczas wirtualnego koncertu "Lata z Radiem 2020".

sanah - "Szampan", źródło: YouTube / sanah

W zestawieniu artystów najczęściej granych w polskich stacjach radiowych w 2020 roku Sanah była trzecia, a Zawiałow dziesiąta. W ścisłej czołówce znaleźli się też Gromee (5.), Cleo (7.) i Dawid Podsiadło (9.).

Czy ci młodzi artyści dołączą do grona takich legend jak Maryla Rodowicz, Czesław Niemen czy Marek Grechuta, a ich piosenki znajdą się na liście największych przebojów w historii Polskiego Radia, obok "Małgośki", "Snu o Warszawie" i "Dni, których nie znamy"? Czas pokaże.

kc

Czytaj także

Dawid Podsiadło: ta przygoda zawsze trwa za krótko

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 22:22
Kilkanaście tysięcy ludzi, Orkiestra Orkiestr i niezwykłe koncerty. Za nami warszawski przystanek Męskiego Grania, podczas którego Anna Gacek i Piotr Metz nadawali prosto ze Służewca, gdzie spotkali się z wieloma gośćmi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trasa koncertowa Męskie Granie 2019 na dwóch krążkach!

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 15:00
Nosowska, Zalewski, Igo, Organek – dzięki utworom tych i wielu innych wykonawców możemy przenieść się w czasie i poczuć jeszcze raz atmosferę, która towarzyszyła nam podczas trasy koncertowej Męskie Granie 2019!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Męskie Granie 2019 – znamy datę premiery płyty!

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 13:00
Dwupłytowy album "Męskie Granie 2019" to zapis trasy koncertowej, która organizowana jest od 2010 roku w największych polskich miastach. Stanowi on artystyczne podsumowanie tegorocznej edycji tej imprezy. Premierę wydawnictwa zaplanowano na 15 listopada.
rozwiń zwiń