Polskie Radio

Głos Franka Sinatry. 75-lecie wydania debiutanckiego albumu legendarnego wokalisty

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 13:51
4 marca 1946 miał premierę "The Voice of Frank Sinatra" – niezwykły album artysty, który zmienił historię muzyki popularnej XX wieku.
Frank Sinatra
Frank SinatraFoto: pixbay.com

W latach 40. XX wieku Sinatra był uwielbiany w Stanach niczym dzisiejsi triumfatorzy najpopularniejszych telewizyjnych talent shows. Jednak w przeciwieństwie do idoli z naszych czasów, którzy często zaczynają karierę od nagrania płyty, a dopiero potem rozglądają się za fanami skłonnymi kupić bilet na ich koncert, Frank w momencie wydania debiutanckiego albumu był już scenicznym wyjadaczem. 

Gdy w 1946 roku ukazywał się longplay "The Voice of Frank Sinatra", Sinatra miał ukończone 30 lat, a od jego pierwszego profesjonalnego występu na scenie minęła ponad dekada. Jego kwitnącej kariery nie powstrzymała nawet II wojna światowa – nie dostał powołania do armii, m.in. ze względu na zdiagnozowaną u niego niestabilność emocjonalną. 

Tuż przed wydaniem debiutanckiego albumu Frank był jedną z najbardziej zapracowanych osób w amerykańskim show-biznesie. Tylko w latach 1945-46 zaśpiewał w 160 programach radiowych, wziął udział w 36 sesjach nagraniowych, a do tego wszystkiego nakręcił 4 filmy. Zdarzały się dni, podczas których wykonywał na żywo nawet 100 piosenek! 

Frank Sinatra - "Try a Little Tenderness", źródło: YouTube / Frank Sinatra

Płytę "The Voice of Frank Sinatra" nagrano podczas dwóch sesji: w lipcu 1945 roku w Los Angeles i w grudniu tego samego roku w Nowym Jorku. Sinatrze towarzyszyła orkiestra złożona z kwartetu smyczkowego oraz czteroosobowej sekcji rytmicznej (podczas nowojorskich nagrań dołączył jeszcze oboista Mitch Miller). Łącznie zarejestrowano 8 utworów, które ujrzały światło dzienne 4 marca 1946 roku. 

Ciekawa była pierwotna forma wydania tego albumu – ukazał się on w postaci czterech małych krążków, odtwarzanych z prędkością 78 obrotów na minutę. Dopiero w 1948 roku wytwórnia Columbia Records wprowadziła do sprzedaży długogrające płyty, kręcące się na gramofonach 33 i 1⁄3 razy na minutę. "The Voice of Frank Sinatra" to pierwszy krążek z muzyką pop, wydany w takim właśnie formacie. 

W trakcie trwającej ponad pół wieku kariery Frank Sinatra nagrał 59 albumów studyjnych, a jego głos stał się częścią dziedzictwa kulturowego XX wieku.

kc

Czytaj także

Muzyczny hołd dla Franka Sinatry

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 21:00
Zapraszamy do obejrzenia koncertu, podczas którego zabrzmiały największe przeboje tego amerykańskiego wokalisty, zagrane w nowych, autorskich aranżacjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie na swój sposób

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 22:00
W czasie wakacji "Klub Trójki" ma prawo mieć nieco lżejszy charakter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie tylko Sinatra

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 00:09
Orkiestrowe aranżacje, mistrzowskie wykonania big-bandów, do tego szczypta kubańskich rytmów i niezapomniany głos Franka Sinatry – to idealny przepis na wypełnienie muzyką ostatniej godziny dnia.  
rozwiń zwiń