Polskie Radio

Jak były Beatles rozwinął skrzydła w nowej grupie. 50-lecie Wings

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:00
Czy dla kogoś, kto grał w The Beatles, założenie nowego zespołu ma sens? Paul McCartney uznał, że tak. 3 sierpnia 1971 roku ogłosił powstanie grupy Wings, w skład której weszła m.in. jego żona Linda.  
Wings
WingsFoto: Forum / Zuma Press / MPL Communications

Rozpad Beatlesów, najbardziej kreatywnego artystycznie zespołu lat 60., wcale nie oznaczał, że McCartneyowi skończyła się wena. Już w 1970 roku wydał solowy debiutancki album, a rok później dołożył kolejny longplay, "Ram", który napisał do spółki ze swoją żoną Lindą. Był to zarazem zalążek nowej grupy, która zawiązała się jeszcze w tym samym roku. Do składu dokooptowano Denny'ego Laine'a, wokalistę i multiinstrumentalistę, związanego wcześniej z zespołem Moody Blues. Ta trójka przez kolejną dekadę stanowiła trzon składu Wings, uzupełnianego przez różnych muzyków na różnych etapach działalności formacji.

Wings nie dorównali osiągnięciami ani popularnością Beatlesom, nikt zresztą się tego po nich nie spodziewał. Byli jednak bardzo dobrym buforem pomiędzy działalnością McCartneya w składzie Wielkiej Czwórki oraz jego udaną karierą solową. Zanim rozwiązali się oficjalnie w 1981 roku, zdążyli nagrać całkiem dużo dobrej muzyki. Oto garść ich najciekawszych dokonań.

"Live and Let Die"

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny utwór w dorobku Wings, pochodzi z tak samo zatytułowanego filmu o przygodach Jamesa Bonda z 1973 roku. Piosenka całkiem dobrze poradziła sobie na listach przebojów, choć nie dotarła na szczyt w dwóch najbardziej liczących się krajach – w Stanach zatrzymała się na 2. miejscu, a w Wielkiej Brytanii o 7 oczek niżej.

Drugie życie temu utworowi dała grupa Guns N' Roses, która umieściła własną wersję na wydanym w 1991 roku albumie "Use Your Illusion I" i na promującym go singlu. Zarówno oryginalne wykonanie, jak i cover były nominowane do nagród Grammy.

źródło: YouTube / Wings - temat

"Band on the Run"

Tytułowy kawałek z albumu uważanego za najlepsze osiągnięcie w dyskografii zespołu. Ta płyta, wydana w 1973 roku, jest jednocześnie dowodem na to, że dobre piosenki nie potrzebują pomocy wyrafinowanej studyjnej technologii – większość materiału nagrano na prostym, ośmiośladowym magnetofonie w stolicy Nigerii, Lagos. Recenzent magazynu "Rolling Stone" napisał, że to "najlepsza  płyta wydana przez któregokolwiek z muzyków zwanych niegdyś Beatlesami, być może z wyjątkiem 'Plastic Ono Band' Johna Lennona".

"Uciekający zespół" z tytułu piosenki oraz jej tekst w pewien sposób odnoszą się do sytuacji, w jakiej znalazł się zespół The Beatles pod koniec działalności. Muzycy czuli się więźniami wytwórni Apple, z którą wiązał ich kontrakt. W utworze znajduje się wers: "jeśli kiedykolwiek wyrwiemy się stąd", zainspirowany słowami George'a Harrisona z jednego ze spotkań Beatlesów z przedstawicielami ich firmy płytowej.

źródło: YouTube / Paul McCartney 

"Give Ireland Back to the Irish"

Debiutancki singiel Wings dotarł do czołowej "20" listy UK Singles Chart i to pomimo że nie grała go żadna z rozgłośni radia BBC. Stacja nałożyła embargo na utwór ze względu za jego niepoprawne politycznie przesłanie, nawołujące do oddania Irlandii z powrotem z ręce Irlandczyków. Chodziło konkretnie o terytoria Irlandii Północnej, znajdujące się wówczas w stanie bliskim wojny domowej.

Do napisania piosenki zainspirowała McCartneya wiadomość o masakrze w Derry, podczas której brytyjscy żołnierze zastrzelili 13 protestujących Irlandczyków. Ów dzień (30 stycznia 1972 roku) przeszedł do historii jako Krwawa Niedziela i stał się powodem stworzenia przez zespół U2 przeboju "Sunday Bloody Sunday".

źródło: YouTube / Wings - temat

"Mull of Kintyre"

Zalatujący szkockim folklorem kawałek opiewa uroki przylądka w południowo-zachodniej Szkocji, gdzie McCartney w 1966 roku zakupił farmę. Oda na cześć tego kawałka ziemi i jego sielankowych krajobrazów zyskała wielką popularność w całej Wielkiej Brytanii, stając się nie tylko jedynym w karierze zespołu numerem jeden na liście UK Singles Chart, ale na dodatek jednym z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów na Wyspach, przewyższającym popularnością nawet hity Beatlesów.

Szkockie wcielenie Wings nie przypadło natomiast do gustu Amerykanom. Singiel z tym nagraniem przepadł na liście "Billboard Hot 100", choć na jej szczyt wspięło się aż 6 innych kawałków grupy.

źródło: YouTube / Wings - temat

kc/kr

Czytaj także

The Beatles - zespół, który zrewolucjonizował muzykę

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 05:45
W ciągu zaledwie ośmiu lat ustanowili rekordy popularności i sprzedali setki milionów płyt. Wspaniała czwórka z Liverpoolu stała się ikoną popkultury i ukształtowała brzmienie współczesnej muzyki. 52 lata temu, 10 kwietnia 1970 roku, Paul McCartney ogłosił zakończenie działalności zespołu The Beatles. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe oblicze Paula McCartneya

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 23:00
Tematem kolejnej audycji Piotra Metza była najnowsza płyta Paula McCartneya "McCartney III" - czyli 18. solowy album tego znakomitego brytyjskiego kompozytora, multiinstrumentalisty i piosenkarza.
rozwiń zwiń