Polskie Radio

Nie żyje Stefan Kapłaniak, legenda polskiego kajakarstwa

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 18:30
W wieku 88 lat w Chicago zmarł Stefan "Cenek" Kapłaniak - trzykrotny mistrz świata i mistrz Europy w kajakarstwie. Legendarny sportowiec odszedł w dniu zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Tam też, w 1964 roku, także podczas olimpiady, zakończył swoją karierę. 
Stefan Kapłaniak
Stefan KapłaniakFoto: PAP

O śmierci Stefana Kapłaniaka poinformowało TVP Info. Pochodzący ze Szczawnicy olimpijczyk był trzykrotnym mistrzem świata i Europy. 

Był uczestnikiem igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku, w Rzymie 1960 roku i Tokio 1964 roku. W stolicy Italii w parze z Władysławem Zielińskim na 1000 m zdobył pierwszy medal (brąz) w historii dla Polski w kajakarstwie mężczyzn. 

Stefan Kapłaniak zdominował krajowe zawody, 30-krotnie sięgając po mistrzostwo Polski. Był również jednym z pionierów kajakarstwa ekstremalnego. W 1973 roku pokonał 118-kilometrową trasę płynąc Dunajcem pod prąd z Nowego Sącza do Nowego Targu, przy wysokim stanie wody.

bg

Czytaj także

Tokio 2020: Karolina Naja chorążą reprezentacji Polski podczas ceremonii zamknięcia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 10:51
Karolina Naja, która podczas igrzysk w Tokio wywalczyła dwa medale, będzie chorążą reprezentacji Polski podczas niedzielnej ceremonii zamknięcia - potwierdzili przedstawiciele misji olimpijskiej. Utytułowana kajakarka łącznie ma w dorobku cztery krążki zmagań tej rangi.
rozwiń zwiń