Polskie Radio

Niebieskie poręcze Lany Del Rey. Nowy album amerykańskiej gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 13:13
"Blue Banisters" – tak zatytułowana jest najnowsza płyta Lany Del Rey, ukazująca się 22 października. To już drugi longplay wokalistki wydany w tym roku, a ósmy w jej karierze rozpoczętej niemal dokładnie dekadę temu.
Lana Del Rey
Lana Del ReyFoto: Pamela Cochrane/Universal Music/mat. prasowe

7 października 2011 roku miał premierę singiel z piosenką "Video Games", dzięki której anonimowa wokalistka z Nowego Jorku stała się sensacją amerykańskiej sceny muzycznej. Dziesięć lat później Lana Del Rey jest gwiazdą o światowej renomie, mogącą sobie pozwolić na skasowanie profili w mediach społecznościowych (co uczyniła kilka tygodni temu) i skupienie się wyłącznie na tym, w czym jest najlepsza, czyli pisaniu tekstów, komponowaniu i śpiewaniu piosenek.

Artystka w życiowej formie


Lana Del Rey z nowym singlem "Arcadia"
Lana Del Rey - Shutterstock_1200 x 660.jpg
Lana Del Rey z nowym singlem "Arcadia"

Czternaście nowych utworów, przedzielonych instrumentalnym przerywnikiem autorstwa Ennia Morricone, znalazło się na najnowszym albumie wokalistki, zatytułowanym "Blue Banisters". Jeszcze zanim zniknęła z social mediów, Lana zdradziła swym fanom, czego mogą się spodziewać po nowym materiale. "Można powiedzieć, że to płyta o tym, jak było, co się wydarzyło i jak jest teraz" – napisała enigmatycznie. W dalszej części wpisu wspomniała o eksplorowaniu swojego drzewa genealogicznego oraz spokojnym przeżywaniu własnego życia w roli kobiety pełnej wdzięku i godności.

źródło: YouTube / Lana Del Rey

Pierwsze recenzje albumu "Blue Banisters" są bardzo entuzjastyczne. Prestiżowy serwis pitchfork.com napisał, że nowe dzieło Lany Del Rey potwierdza jej talent do pisania piosenek i pokazuje jej odwagę w poszerzaniu estetycznych granic własnej twórczości. Natomiast brytyjski magazyn "New Musical Express" orzekł, że "jej głos brzmi fenomenalnie, jest bogatszy, cieplejszy i bardziej oszałamiający niż kiedykolwiek dotąd".

Czy zatem nowa płyta Lany Del Rey powtórzy komercyjny sukces swej poprzedniczki? Wydany w marcu tego roku krążek "Chemtrails over the Country Club" zadebiutował na drugim miejscu listy "Billboardu" i na samym szczycie zestawienia brytyjskich bestsellerów. Tym razem nie będzie to latwe, bo tego samego dnia ukazuje się również m.in. nowy album Eltona Johna, naszpikowany przebojami nagranymi wspólnie z plejadą muzycznych gwiazd.

Nadwrażliwa gwiazda z otwartym sercem

Lana Del Rey to sceniczny pseudonim wokalistki, która naprawdę nazywa się Elizabeth Grant. Już w dzieciństwie przeżywała pierwsze kryzysy egzystencjalne związane ze świadomością nieuchronnej śmierci, jaka czeka ją i jej bliskich. Popchnęło ją to do studiowania filozofii na nowojorskim Fordham University. Już jako nastolatka pogrążyła się w nałogu alkoholowym, z którym na szczęście uporała się kilka lat później.

Zanim stała się sławna, przez jakiś czas mieszkała w przyczepie kempingowej. Dzięki trudnym życiowym doświadczeniom stała się wrażliwa na ludzką krzywdę – przekazała na cele charytatywne cały dochód ze sprzedaży singla "Looking for America" oraz połowę zysków z wydanych przez nią dwóch tomów poezji. Pomaga też innym uporać się z uzależnieniem od alkoholu.

kc

Czytaj także

Nowy album Lany Del Rey pt. "Chemtrails Over The Country Club" już dostępny

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 13:57
Oto teledysk do singla "White Dress".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lana Del Rey zniknęła z social mediów. Wkrótce nowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 11:16
Amerykańska wokalistka, Lana Del Rey, skasowała swoje profile w mediach społecznościowych, by jeszcze mocniej skupić się na tworzeniu muzyki. W październiku ukaże się jej kolejny album, już drugi w tym roku.
rozwiń zwiń