Polskie Radio

David Bowie – ćwierć miliarda dolarów za prawa do piosenek

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 14:54
Wytwórnia Warner Chappell Music nabyła prawa do pełnego katalogu utworów Davida Bowiego, łącznie z albumem, który ukaże się 7 stycznia, w przeddzień 75. rocznicy narodzin artysty. Wartość transakcji według nieoficjalnych źródeł wyniosła ponad 250 milionów dolarów.
Dyskografia Davida Bowiego zmieniła właściciela
Dyskografia Davida Bowiego zmieniła właścicielaFoto: Zuma Press / Forum / Stephen Chung

Podpisana właśnie umowa pomiędzy spadkobiercami Davida Bowiego a wytwórnią Warner Chappell Music obejmuje zarówno prawa autorskie, jak i wykonawcze, i dotyczy 26 solowych albumów wokalisty, dwóch płyt nagranych wraz z zespołem Tin Machine, ścieżek dźwiękowych do filmów oraz innych projektów, w których maczał palce Brytyjczyk. Kontraktem objęto również pośmiertny longplay "Toy", którego rozszerzona wersja ukaże się w najbliższy piątek.

Choć żadna ze stron oficjalnie nie ujawniła kwoty, na jaką opiewa umowa, dobrze poinformowane źródła mówią o sumie przewyższającej 250 milionów dolarów. To dużo pieniędzy, ale i tak o połowę mniej, niż zainkasował niedawno za podobną transakcję od firmy Sony Music rekordzista Bruce Springsteen. Z kolei Bob Dylan sprzedał prawa do swoich piosenek wytwórni Universal Music Publishing Group za około 300 milionów dolarów.

Nabywanie praw do katalogów gwiazd muzyki przez wielkie wytwórnie fonograficzne jest ostatnio w modzie. Skorzystali z tego m.in. Motley Crue oraz Neil Young, którzy zarobili na tym po 150 milionów dolarów, a także Stevie Nicks (100 milionów) i grupa ZZ Top (50 milionów). Koncern Warner Chappell Music, który odkupił prawa od spadkobierców Bowiego, ma już w swej kolekcji nagrania takich artystów, jak Quincy Jones, George Michael czy Bruno Mars.

kc

 

Czytaj także

Dawid Bowie: pięć lat bez geniusza

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 19:00
Dziś rocznica śmierci Davida Bowiego - muzycznego kameleona, wizjonera rocka, aktora, ikony popkultury XX w. Twórca „Starmana” odszedł bezpowrotnie w stronę gwiazd 10 stycznia 2016 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bowie – niezwykłe obchody 75-lecia narodzin artysty

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:00
Już za kilkanaście dni w Londynie i Nowym Jorku zostaną otwarte multimedialne salony poświęcone postaci Davida Bowiego. Tym samym rozpocznie się celebrowanie rocznicy urodzin zmarłego kilka lat temu artysty, który 8 stycznia 2022 roku skończyłby 75 lat.
rozwiń zwiń