Polskie Radio

Budka Suflera na nowo. Paweł Tur z coverem "Za ostatni grosz"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:58
Dziesięć dni temu, 18 lutego, swoją premierę miała nowa wersja przeboju Budki Suflera "Za ostatni grosz". Odpowiada za nią Paweł Tur, wokalista, kompozytor i gitarzysta, który był gościem "Muzycznej Jedynki".
Paweł Tur
Paweł TurFoto: mat.promocyjne

Nowa wersja przeboju "Za ostatni grosz", wylansowanego przez Budkę Suflera ukazała się dziesięć dni temu. Paweł Tur, który wychowywał się na muzyce kultowej grupy, zamieścił wówczas następujący komentarz: "Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Inflacja szaleje, wszystkie produkty drożeją, kryzys wywołany pandemią się nakręca. To wszystko sprawiło, że postanowiłem odświeżyć piosenkę »Za ostatni grosz« Budki Suflera". Wówczas artysta nie spodziewał się, że do czyhających zewsząd zagrożeń dojdzie również wojna na Ukrainie. - Jestem przerażony tym, co się dzieje. Obserwuję wszystkie doniesienia medialne i ta piosenka uderza teraz we mnie jeszcze mocniej - przyznaje w rozmowie z Anną Will.

Budka Suflera kształtuje pokolenia

Paweł Tur nie kryje, że muzyka lat 80. jest mu bliska, a szczególne miejsce w sercu zajmują takie legendy jak Budka Suflera czy Perfect. - Gdy wszystko się zaczęło w ciągu tych ostatnich dwóch lat zmieniać w naszym otoczeniu, ta piosenka cały czas gdzieś we mnie była - mówi gość "Muzycznej Jedynki". Chęć nagrania jej w nowej wersji i zarażenia nią młodego pokolenia ostatecznie zwyciężyła. - Zgłosiłem się do twórców, do Marka Dutkiewicza o zgodę. Byłem bardzo poruszony tym, że przyjechał nawet do studia. Nawet widziałem, że podoba mu się, jak zaśpiewałem tę piosenkę - podkreśla Tur.

Dobre recenzje aranżacja zbiera również wśród słuchaczy. Pojawia się mnóstwo pozytywnych komentarzy w mediach społecznościowych. W nowej wersji większą uwagę zwrócono na syntezatory, wprowadzono bardziej dyskretną gitarę. - Zupełnie inne brzmienia perkusji, ten sprzęt, na którym gramy, jest dużo lepszy. Dźwięki są bardziej klarowne, czystsze. Zrezygnowaliśmy też z długiej solówki na rzecz konkretnego przekazu - wyjaśnia gość audycji i dodaje, że chciał, by refren wybrzmiał podwójnie. To pierwszy cover, który w swojej karierze nagrał ten artysta.

Posłuchaj
10:18 2022_02_28 13_35_06_PR1_Muzyczna_jedynka.mp3 Paweł Tur o stworzonym przez siebie coverze utworu "Za ostatni grosz" (Muzyczna Jedynka/Jedynka)

 

Paweł Tur. W świecie coverów

Cover utworu "Za ostatni grosz" to nie ostatnie słowo wokalisty. Paweł Tur przyznaje, że choć regularnie wydaje własne single i piosenki, to przynajmniej raz w roku chciałby tworzyć nową wersję utworu z dorobku zespołu, który fascynował go od najmłodszych lat i kształtował jego muzyczny gust. - Możliwe, że niedługo ukaże się jakaś piosenka Lady Pank. Chciałbym też przypominać takich twórców jak Grzegorz Ciechowski z Republiki. To jest nasze dobro narodowe - podsumowuje gość "Muzycznej Jedynki".

YouTube/Paweł Tur

Zobacz też:

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Gość: Paweł Tur

Data emisji: 28.02.2022

Godzina emisji: 13.35

mg

Zobacz więcej na temat: Budka Suflera MUZYKA Lady Pank
Czytaj także

Kobiety, Półbuty i inne wcielenia polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2022 13:58
Jak zwykle w "Naszej tonacji" polska młodzież (w różnym wieku) śpiewała polskie piosenki. Oprócz swojsko brzmiących nazw zespołów, takich jak Kobiety, Półbuty czy Żywica, pojawiły się jednak także zapożyczenia z języka francuskiego (Monsieur Premiere) oraz angielskiego (The Boogie Town).
rozwiń zwiń