Polskie Radio

XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2023 16:30
Dwudziesty drugi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera w Zakopanem ponownie zagości pod Tatrami na przełomie lipca i sierpnia. Jak co roku wysłuchamy wspaniałych interpretacji muzyki organowej oraz najlepszych wykonań muzyki kameralnej. Wszystko to w gościnnych progach miejskich instytucji kultury takich jak Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, Klubie Stacja Kultura Zakopane oraz tradycyjnie w przestrzeniach sakralnych Zakopanego - Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Bożej Fatimskiej, Kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy "Na Górce" oraz Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego.
Oryginalne brzmienie organów gromadzi wiernych fanów.
Oryginalne brzmienie organów gromadzi wiernych fanów. Foto: Justyna Kaminska/Shutterstock

Festiwal rozpocznie się 22 lipca w jednostce Zakopiańskiego Centrum Kultury - Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, koncertem znakomitego Atom String Quartet – jednego z najoryginalniejszych zespołów kameralnych na świecie, który łączy możliwości klasycznego kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją inspirowaną polskim folklorem, world music, a także muzyką współczesną i klasyczną. W programie nie zabraknie motywów związanych z muzyką Podhala, a lokalizacja koncertu w pięknej, drewnianej przestrzeni Czerwonego Dworu, wzmocni efekt intymności i bezpośredniego kontaktu wykonawców z publicznością.

Drugi muzyczny weekend tegorocznej edycji festiwalu wypełni koncert organowy Krzysztofa Karcza w piątek 28 lipca w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, a następnego dnia w  sobotę 29 lipca w pięknie położonym zakopiańskim kościele oo. Jezuitów "Na Górce" z ciekawym programem wystąpi Magdalena Cornelius (sopran) i Maciej Zimka (akordeon). Występ tego oryginalnego duetu będzie energetycznym zderzeniem dwóch charyzmatycznych osobowości muzycznych.

Podczas festiwalu odbędzie się również spotkanie wokół postaci jego patrona, Wacława Geigera, kompozytora i pedagoga, związanego z Zakopanem. Będzie to wydarzenie, podczas którego chcemy także oddać głos mieszkańcom Zakopanego, którzy spotkali tę charyzmatyczną postać na swojej drodze i podzielą się swoimi wspomnieniami. Spotkanie będzie miało miejsce w nowym miejscu na kulturalnej mapie Zakopanego - Klubie Stacja Kultura Zakopane w piątek 4 sierpnia.

Na finał 5 sierpnia usłyszymy recital organowy wiedeńskiej organistki Erzsébet Windhager-Geréd (organy), której towarzyszyć będzie Franz Windhager (puzon). Artystka, wszechstronnie wykształcona na kierunkach organów solowych, kościelnych i dyrygowania, od wielu lat łączy pasję profesjonalnej gry w kościołach wiedeńskich z praktyką pedagogiczną oraz karierą organistki koncertowej. Niecodzienne, intrygujące połączenie organów i puzonu niesie za sobą również niecodzienny program muzyczny, który z pewnością wywrze na słuchaczach pozytywne wrażenie. Na ostatni  koncert zapraszamy do Kościoła pw. Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach - goszczącego w swych progach festiwal po raz pierwszy. 

XXII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERLANEJ
IM. WACŁAWA GEIGERA. XXII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERLANEJ IM. WACŁAWA GEIGERA.

PROGRAM

22 lipca /sobota/ 18.00

ATOM STRING QUARTET - KONCERT INAUGURACYJNY

Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27

28 lipca /piątek/ 20.00

KRZYSZTOF KARCZ - ORGANY

Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Bożej Fatimskiej w Zakopanem, ul. Krzeptówki 14

29 lipca /sobota/ 17.00

MAGDALENA CORNELIUS – MEZZOSOPRAN / MACIEJ ZIMKA - AKORDEON

Kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy na "Górce", ul. ks. Kaszelewskiego 9

4 sierpnia /piątek/ 18.00

SPOTKANIE "WOKÓŁ GEIGERA"

Klub Stacja Kultura Zakopane, ul. Chramcówki 35

5 sierpnia/ sobota/ 19.00

ERZSÉBET WINDHAGER-GERÉD – ORGANY / FRANZ WINDHAGER – PUZON

Kościół p.w. Miłosierdzia Bożego, ul. Chramcówki 19

mat. pras. / rk