Polskie Radio
Section05

organy

Organy Jana Głowińskiego. Wyjątkowy instrument na Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej Omnia Beneficia

Tegoroczny Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej Omnia Beneficia poświęcony jest muzyce organowej. Wszystko z powodu wyjątkowego instrumentu, który uświetni to wydarzenie muzyczne i pozwoli słuchaczom przenieść się do XVII wieku. O wyjątkowości i znaczeniu tego instrumentu opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Marcin Szelest - szef artystyczny festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej – Omnia Beneficia Festival Marcin Szelest Marcin Majchrowski

Festiwal Organy Plus. "Będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność"

- Jest to ewenement na naszym festiwalu, ale w tym roku będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność. Tak się złożyło ze względu na główną ideę i tytuł festiwalu: "Jubileusze". Spośród wielu znaczących muzycznych jubileuszy w tym roku wybraliśmy kilka. Znalazł się wśród nich m.in. jubileusz Jana Jancy, pochodzącego z Gdańska kompozytora, który obchodzi w tym roku 90. urodziny - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, szef artystyczny festiwalu Organy Plus.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Gdańsk MUZYKA muzyka dawna kompozytor

XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera

Dwudziesty drugi Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Wacława Geigera w Zakopanem ponownie zagości pod Tatrami na przełomie lipca i sierpnia. Jak co roku wysłuchamy wspaniałych interpretacji muzyki organowej oraz najlepszych wykonań muzyki kameralnej. Wszystko to w gościnnych progach miejskich instytucji kultury takich jak Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, Klubie Stacja Kultura Zakopane oraz tradycyjnie w przestrzeniach sakralnych Zakopanego - Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Bożej Fatimskiej, Kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy "Na Górce" oraz Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Zakopane folklor world music Atom String Quartet

Źródło wielu dźwięków. W siedzibie NOSPR stanęły nowe organy

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach stanęły nowe organy. Mierzący 13 metrów wysokości i 5,8 metrów głębokości instrument jest niezwykły z wielu względów, a jego konstrukcja umożliwia organiście wytwarzanie ponad stu głosów. Jest to największy instrument w Polsce oraz jeden z największych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Daniel Wydrych Karolina Rożej Katowice muzyka klasyczna

Iveta Apkalna o nowych organach sali koncertowej NOSPR: "Bogactwo do wykorzystania"

- Pragnę szczerze podziękować i wyrazić dumę, że mamy kolejny koncert organowy w literaturze organowej - mówiła o Sinfonii concertante na organy i orkiestrę powstałą na wspólne zamówienie NOSPR oraz kilku innych filharmonii organistka Iveta Apkalna. Autorem kompozycji jest Esa-Pekka Salonen, a premiera utworu miała miejsce w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach z okazji inauguracji nowych organów.
Zobacz więcej na temat:  koncert NOSPR Dwójka Andrzej Sułek

Esa-Pekka Salonen: pisanie na organy daje mnóstwo radości

- Postanowiłem użyć organów w wielu różnych rolach. Czasem grają same, co jest na swój sposób interesujące, bo jest to niejako druga orkiestra, bardzie skompresowana, zogniskowana. Niemniej - to orkiestra. Czasem stają się jednym z instrumentów orkiestry - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" fiński kompozytor i dyrygent Esa-Pekka Salonen. Rozmawialiśmy tuż przed światową premierą jego utworu w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Andrzej Sułek Dwójka NOSPR