Polskie Radio

Noc Muzeów 2024. Polskie Radio udostępniło unikatowe dźwięki z blisko 100-letniego archiwum

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2024 00:01
- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Umożliwiamy kontakt z tym dźwiękowym dorobkiem - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. Podczas Nocy Muzeów 2024 w Pałacu Staszica można było spotkać dziennikarzy Polskiego Radia i usłyszeć opowieści o radiowych archiwach. Archiwum Polskiego Radia może pochwalić się prawdziwymi skarbami.
Noc Muzeów z Polskim Radiem
Noc Muzeów z Polskim RadiemFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio
  • Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 2003 roku w Poznaniu, a rok później dołączyła Warszawa oraz kolejne miasta w Polsce. Polskie Radio od lat jest obecne na Nocy Muzeów.
  • W Pałacu Staszica w Warszawie można było spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia i usłyszeć m.in. opowieści o radiowych archiwach, których historia sięga lat 20. poprzedniego wieku.
  • Zaprezentowano także nadzwyczajne nagrania z Archiwum Polskiego Radia.

- Polskie Radio jest fabryką dźwięków, która działa już 99 lat i która wytwarza unikatowy produkt. Możemy zaproponować kontakt z wybitnymi postaciami polskiego życia politycznego, kulturalnego i polskiej historii, tak jakbyśmy je słyszeli na wyciągnięcie ręki. Umożliwimy kontakt z dźwiękowym dorobkiem tych blisko 100 lat - mówi Andrzej Mietkowski, szef Archiwum Polskiego Radia. - W naszych zasobach mamy skumulowane archiwalia z Polskiego Radia, ale również z radiofonii, które nadawały spoza żelaznej kurtyny do Polski w latach 1945-1989, czyli BBC, Głos Ameryki, Radio Wolna Europa - dodaje. 

Posłuchaj
00:32 12990121_1.mp3 Polskie Radio na Nocy Muzeów 2024 (IAR/Polskie Radio)

Spotkanie ze współczesnym Polskim Radiem

W spotkaniu w Pałacu Staszica udział wzięli: Bartosz Panek, redaktor naczelny Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia (godz. 19.30), Paulina Stolarek-Marat, dyrektorka-redaktorka naczelna Programu 1 Polskiego Radia (godz. 20.00), Piotr Pogorzelski, zastępca dyrektora-redaktora naczelnego Polskiego Radia dla Zagranicy (godz. 20.30), Agnieszka Szydłowska, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Trójki (godz.21.00), Monika Mandau i Stefan Kruczkowski, pracownicy Archiwum Polskiego Radia (godz. 21.30), Andrzej Mietkowski, dyrektor Archiwum Polskiego Radia (godz. 22.00), oraz Przemysław Psikuta, dziennikarz radiowej Dwójki (godz. 22.30).

Jednym z tematów były cymelia (najcenniejsze zbiory) z Archiwum Polskiego Radia. Stefan Kruczkowski i Monika Mandau odtworzyli unikatowe i nieznane nagrania ze zbiorów Archiwum. Przedstawili problemy autentyczności oraz jakości dokumentów dźwiękowych i ich nośników oraz możliwość błędów w ich kopiowaniu i odtwarzaniu (tzw. problem kolejnej kopii), mając na względzie podstawową zasadę wieczystego zachowania dziedzictwa fonograficznego.


Polskie Radio na Nocy Muzeów. Prezentacja archiwalnych nagrań Polskie Radio na Nocy Muzeów. Prezentacja archiwalnych nagrań

W godz. 19.00-00.00 odbyła się prezentacja nadzwyczajnych nagrań z Archiwum Polskiego Radia - "Historie zaklęte w dźwięku". Polskie Radio zaprosiło także na emisję filmu "Był sobie fonogram".


Polskie Radio na Nocy Muzeów. Polskie Radio na Nocy Muzeów.

Przedstawiona została kolekcja unikatowych głosów uwiecznionych w wydrukach 3D, a uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z niezwykłymi eksponatami historycznymi Polskiego Radia.


Polskie Radio na Nocy Muzeów w Pałacu Staszica, fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio Polskie Radio na Nocy Muzeów w Pałacu Staszica, fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio

"Niezwykłe głosy" w Polskim Radiu

Andrzej Mietkowski poprowadził spotkanie pt. "Niezwykłe głosy". - Jestem pasjonatem archiwaliów radiowych. Kiedy siadam przy komputerze i zaczynam w tych głosach grzebać, to już wiem, że utonąłem. Jeden głos wywołuje następny. One są coraz lepiej uporządkowane w archiwach Polskiego Radia, ale również prezentowane na stronach internetowych - mówił.


Portal Polskiego Radia prowadzi cały szereg serwisów historycznych, tzn. przy różnych okazjach przypominaliśmy rocznice wydarzeń, ale również wybitne postaci polskiej kultury i literatury - mówi.

Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Andrzej Mietkowski, fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Andrzej Mietkowski, fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio

- Archiwum Polskiego Radia to miliony dźwięków zgromadzone przez Polskie Radio w ciągu 100 lat historii. Pierwsze dźwięki sięgają lat 20. ubiegłego stulecia. Mamy ikoniczne dźwięki: marszałka Piłsudskiego, uczestników wojny 1920 roku z bolszewikami, uczestników przypominających dni odzyskania niepodległości w 1918 roku czy też słynne nagranie spikera Polskiego Radia "a więc wojna!" z 1 września 1939 roku. Mamy również niesłychane głosy przypominające arcydzieła kultury polskiej międzywojennej, wojennej i powojennej, uczestników kampanii Monte Cassino. Ocieramy się o historię opisaną przez duże H - dodaje.

>>>Polskie Radio zaprasza na Noc Muzeów 2024. Kliknij TUTAJ<<<

- To jest okazja, żeby zobaczyć Polskie Radio w nowej odsłonie. Nowoczesne Polskie Radio, które nadaje dziś Jedynkę, Trójkę, Studio Reportażu. Jesteśmy fabryką dźwięku, która produkowała przez 100 lat, która produkuje dziś i będzie produkować jutro, pojutrze i w przyszłości. Chcemy to uświadomić i powiedzieć, że jeszcze radio nie zginęło, bo opowieści o zakończeniu misji radiowej są mocno przesadzone - twierdzi Andrzej Mietkowski.

Wśród dokumentów dźwiękowych można było znaleźć wiele prawykonań utworów m.in. Witolda Lutosławskiego. Archiwum PR przypomniało działalność Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia oraz zaprezentowało nagrania orkiestr radiowych powstających w Polskim Radiu na przestrzeni lat.

Noc Muzeów w Pałacu Staszica była również okazją do rozmów o przeszłości publicznej radiofonii. Ze zwiedzającymi spotkała się dyrektorka radiowej Trójki Agnieszka Szydłowska.


Polskie Radio na Nocy Muzeów. Dyrektorka radiowej Trójki Agnieszka Szydłowska Polskie Radio na Nocy Muzeów. Dyrektorka radiowej Trójki Agnieszka Szydłowska

Andrzej Zieliński z Dwójki o przyszłości publicznej radiofonii rozmawiał z dyrektorką radiowej Jedynki Pauliną Stolarek Marat. 


Noc Muzeów z Polskim Radiem. Dyrektorka radiowej Jedynki Paulina Stolarek-Marat i Andrzej Zieliński z radiowej Dwójki Noc Muzeów z Polskim Radiem. Dyrektorka radiowej Jedynki Paulina Stolarek-Marat i Andrzej Zieliński z radiowej Dwójki

kh/id