Wydarzenia i aktualności

Odliczanie do 23. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Dwa Teatry

Odliczanie do 23. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry"

Prezentacje konkursowych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, a ponadto spotkania z gwiazdami, atrakcje dla dzieci, warsztaty i imprezy towarzyszące. W sobotę 22 czerwca rozpocznie się w Sopocie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce – 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry".

Słuchowisko Maliny Prześlugi Jeszcze tu jesteś. Jak się żyje po końcu?

Słuchowisko Maliny Prześlugi "Jeszcze tu jesteś". Jak się żyje po końcu?

W samym środku jest kobieta, a wokół niej toczy się życie. Przetacza po niej jak walec. To życie, które miało się rozpaść na milion kawałków, zatrzymać, zamknąć w bezruchu. Wciąż jest. I ona w nim. Czy ona też wciąż jest? Po co ona jest? Jak ona ma jeszcze być? Po tym, co się zdarzyło? Czy można nie rozumieć i dalej być? Czy jest coś więcej niż pytania i ból? Jak się jest po końcu?

Donosy rzeczywistości Mirona Białoszewskiego. Ocalić indywidualność w dyktaturze rzeczywistości

"Donosy rzeczywistości" Mirona Białoszewskiego. Ocalić indywidualność w dyktaturze rzeczywistości

"Donosy rzeczywistości" Mirona Białoszewskiego są próbą utrwalenia zmiennego, chaotycznego, pełnego sprzeczności i niekonsekwencji potoku codzienności. Są także relacją o przypadkowości i bylejakości naszego powszedniego bytowania. Usiłują zgłębić zagadki, tajemnice powszedniej rzeczywistości. Ale przede wszystkim są autobiografią człowieka, który będąc poddany dyktatowi rzeczywistości, próbuje jednocześnie zachować niezależność ocen i ocalić swą indywidualność.

Marek Hłasko powraca na Scenę teatralną Trójki

Marek Hłasko powraca na "Scenę teatralną Trójki"

14 stycznia Marek Hłasko ukończyłby 90 lat, 14 czerwca minie 55. rocznica jego śmierci. Pisarz jest jednym z patronów roku 2024. W "Scenie teatralnej Trójki" przypomnieliśmy słuchowisko "Drugie zabicie psa", a o twórczości pisarza porozmawialiśmy z reżyserem Januszem Kukułą.

Napisz do mnie Daniela Glattauera. Słuchowisko w Jedynce

"Napisz do mnie" Daniela Glattauera. Słuchowisko w Jedynce

Leo Leike, psycholog języka, przez pomyłkę otrzymuje maila od Emmi Rother, twórczyni stron internetowych. To, co z początku zdaje się być niewinną wymianą zdań i uszczypliwości, szybko przeradza się w zażyłość, przyjaźń, a w rezultacie w intymną i coraz bardziej toksyczną cyber-relację. Czy Leo i Emmi odważą się na prawdziwe spotkanie? A jeśli tak, to co z niego wyniknie? Zapraszamy na słuchowisko "Napisz do mnie".

Sopockie drzwi do teatru wyobraźni. Historia Festiwalu Dwa Teatry ma już 23 lata

Sopockie drzwi do teatru wyobraźni. Historia Festiwalu "Dwa Teatry” ma już 23 lata

Pierwsza edycja tego teatralnego święta wystartowała 1 czerwca 2001 roku. Organizatorami byli Polskie Radio i Polska Telewizja, a także gospodarz – miasto Sopot. Raz w roku jury i publiczność wybierają najlepsze radiowe i telewizyjne spektakle teatralne. W ciągu mijających lat na "Dwóch Teatrach” pojawiło się tysiące spektakli, aktorów i najważniejszych ludzi polskiego teatru.

Franz K. - premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego w Jedynce

"Franz K." - premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego w Jedynce

Wokół życia Franza Kafki, który uznanie zyskał dopiero po śmierci, narosło wiele legend, a sam pisarz stał się postacią niemalże mityczną. Targany sprzecznościami, z jednej strony obdarzony niezwykłą wrażliwością, wyobraźnią i absurdalnym poczuciem humoru, z drugiej strony skłonny do autodestrukcji outsider, neurotyk w "piekle metafizyki" obsesyjnie dążący do doskonałości w twórczości i relacjach z ludźmi. W Programie 1 zapraszamy na premierowe słuchowisko Piotra Skotnickiego "Franz K." w reżyserii autora.