Niekonwencjonalna wariacja na temat Zagłady

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 06.03.2013
Ignacy Gogolewski
Ignacy Gogolewski, foto: PR

W Wieczorze ze słuchowiskiem zapraszamy na sztukę Małgorzaty Sikorskiej- Miszczuk pt. "Walizka". Reżyseria radiowa Julii Wernio. Premiera słuchowiska odbyła się w 2008 r.

Słuchowisko Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pt. "Walizka" to sztuka o odzyskiwaniu pamięci. Autorkę zainspirowała historia Francuza, który na wystawie w Muzeum Shoah w Paryżu rozpoznał walizkę swego ojca - eksponat z Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Ten niezwykły przypadek opisały gazety. Michel Leleu w czasie wojny ukrywał się z matką pod zmienionym nazwiskiem w alpejskim regionie Savoie. Jego ojciec, Pierre Levi, po aresztowaniu w 1943 roku został wysłany do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie zginął.
Syn przetrwał wojnę i pozostał już przy zmienionym nazwisku. Bohater chciał wyprzeć z pamięci traumę lat wojny - żyć po swojemu, zapomnieć. Odkrycie walizki ojca wywołało wielką zmianę w jego życiu. Wrócił do swojego poprzedniego nazwiska i zaczął czynić starania o odzyskanie rodzinnej pamiątki.
"Walizka" to sztuka o uzdrawianiu - komentuje swój utwór Małgorzata Sikorska-Miszczuk. - Wszystko, co mamy w sobie - bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy, czy nie. Możemy nigdy naszej 'walizki' nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności. 'Walizka' to historia pojedynczego człowieka, który odcina się od części siebie, choć jest to część jego własnej tożsamości. Ta sztuka dotyczy też obszaru pamięci społecznej - nie chcemy odkrywać prawdy, otwierać walizki pełnej bolesnych wspomnień. 'Walizka' jest o wierze w uzdrawiająca moc prawdy.
Małgorzata Sikorska-Miszczuk jest autorką dramatów i scenarzystką filmową. Sztuki teatralne jej autorstwa to: "Szajba", "Śmierć Człowieka-Wiewiórki" (wyróżnionego podczas konkursu „ulrike” w 2006 r., poświęconego postaci terrorystki Ulrike Meinhof; dramat zrealizowany przez teatr Usta Usta/2xU, reż. Marcin Liber ), „Klatka dla jednej kobiety” czy „Psychoterapia dla psów i kobiet". "Walizka" - to z pewnością niekonwencjonalna, przedziwna wariacja, można by powiedzieć "liryczna" próba zmierzenia się z tematem Zagłady.

Autor:
Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Reżyser:
Julia Wernio

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Renata Baszun

Obsada:
Ignacy Gogolewski - Fransua Żako, Adam Ferency - Narrator, Julia Kijowska - Żaklin, Monika Krzywkowska - Przewodnik, Piotr Machalica - Pantofelnik, Miłogost Reczek - Poeta