Dwupłytowy album "Matysiakowie"

Polskie Radio
Aleksandra Kluzek 24.01.2012
Nagranie odcinka  - 1974 r
Nagranie odcinka - 1974 r

Mija 55 lat od chwili, gdy po raz pierwszy pojawiliśmy się na antenie Polskiego Radia. Przyznają Państwo, że to wielce szacowny wiek, jeśli chodzi o istnienie audycji radiowej.

Tym bardziej jest nam miło, że w tym właśnie jubileuszowym roku możemy przekazać w Państwa ręce pierwszy na rynku dwupłytowy album zawierający archiwalne odcinki powieści radiowej "Matysiakowie". Cieszymy się, że w ten oto sposób spełniamy życzenie tych wszystkich słuchaczy Polskiego Radia, którzy od lat prosili o przypomnienie najstarszych odcinków swojej ulubionej audycji.

Album, który Państwu rekomendujemy, zawiera dwa fonogramy. Na pierwszym z nich znalazły się cztery pierwsze odcinki radiowej sagi. Poznajemy w nich rodzinę Matysiaków: panią Helenę i pana Józefa, ich dzieci: Stacha i Gienka oraz Zosię. Dowiadujemy się, że z rodziną nie mieszka obecnie najstarsza córka Matysiaków – Danusia. To dramat rodzinny. Bo Danusia żyje w związku z mężczyzną, którego nie chce zaakceptować pan Józef. Zwracamy Państwa uwagę, że w pierwszym i w czwartym odcinku pojawia się postać Narratora, który występuje incydentalnie jako przewodnik i komentator tego, co dzieje się u Matysiaków. W tej roli wystąpił znakomity aktor – Tadeusz Łomnicki.

Po
Po lewej: Dżennet Połtorzycka-Stampf'l- scenarzystka "Matysiaków"

Drugi fonogram zawiera z kolei sześć obszernych fragmentów, wybranych z pierwszych dwunastu lat istnienia radiowej powieści. Elementem łączącym owe fragmenty jest piosenka, tak często obecna w życiu państwa Matysiaków. Jesteśmy więc świadkami powstawania – tej najbardziej popularnej później – piosenki Stacha o ulicy Dobrej ("Że gdzie Polna, bo pole, że gdzie Dolna, bo w dole…) oraz piosenek: "Wieczór we dwoje" i "Podaruj mi uśmiech". Ciekawym wydarzeniem w rodzinie Matysiaków są także wizyty śpiewających gości: Barbary Krafftówny i Bohdana Łazuki, Mieczysława Fogga i Violetty Villas. I właśnie odcinki z ich specjalnym udziałem pragniemy Państwu przypomnieć. Artyści nie tylko zaśpiewali przed radiowym mikrofonem, ale również opowiedzieli o swoich osobistych i zawodowych perypetiach.

Ludmiła
Ludmiła Łączyńska, Maria Chludzińska (inspicjentka), Tadeusz Borowski i Emilian Kamiński

Jako obecni autorzy powieści radiowej "Matysiakowie" wyrażamy nadzieję, że album, który trzymają Państwo w ręku, dostarczy Państwu wielu wzruszeń, napełni ciepłymi wspomnieniami i utwierdzi w przekonaniu, że – jak głoszą słowa naszej powieściowej piosenki – w życiu jest "więcej dobra niż zła". Miłego, rodzinnego słuchania!

Autorzy: Dżennet Połtorzycka-Stampf i Janusz Adam Dziewiątkowski.

Płyta do nabycia w sklepach muzycznych oraz w naszym sklepie radiowym: sklep.polskieradio.pl. Zapraszamy!

/