Polskie Radio
Section05
Emilian Kamiński

15 lat Teatru Kamienica. Justyna Sieńczyłło: największym wsparciem są widzowie

 - Obiecuję, że dzieło życia moje i mojego męża nie zostanie za nic zaprzepaszczone - zapewnia Justyna Sieńczyłło. Znana ze scen teatralnych i musicalowych oraz seriali aktorka od stycznia 2023 r. pełni funkcję dyrektora Teatru Kamienica w Warszawie. Założona przez artystkę i jej męża, Emiliana Kamińskiego, instytucja, w tym roku obchodzi 15-lecie działalności.
Zobacz więcej na temat:  justyna sieńczyłło aktorzy Emilian Kamiński Joanna Ficińska aktorstwo Teatr Kamienica jubileusz jubileusz Teatru Kamienica

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Tanga" w Teatrze Polskim

W roku 2023 przypada 110. rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie oraz 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Pierwszą tegoroczną premierą, inaugurującą cykl wydarzeń poświęconych rocznicom, będzie "Tango" według dramatu tego autora. Przedstawienie wyreżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Kostrzewski Martyna Podolska reżyser spektakl Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie premiera Emilian Kamiński

"Był niezwykle kochany w środowisku". Emilian Kamiński we wspomnieniach

- Był otwarty do ludzi, wszystkich dobrze traktował. W najlepszych momentach wielkich teatrów był członkiem tych zespołów. W Teatrze Powszechnym za Hübnera, potem w Ateneum, gdzie się z nim spotkałem za Warmińskiego, wreszcie w Teatrze Narodowym u Hanuszkiewicza. Następnie stworzył swój teatr, który prowadził z rozmachem. My jako środowisko bardzo z tego korzystaliśmy - mówił o Emilianie Kamińskim jego przyjaciel Tadeusz Chudecki.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński aktorzy aktorstwo odeszli 2022 Jakub Kukla Monika Zając Tadeusz Chudecki Dwójka

Ostatnie pożegnanie Emiliana Kamińskiego. Artysta spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych

Żegnamy wybitnego artystę, który w swojej twórczości harmonijnie łączył powagę z humorem, a estetykę z etyką – napisał prezydent w liście do uczestników pogrzebu aktora Emiliana Kamińskiego. Trumna z ciałem artysty spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2023 Emilian Kamiński aktor SZTUKA

"Człowiek niezwykłej energii". Krystyna Gucewicz wspomina Emiliana Kamińskiego

W wieku 70 lat zmarł Emilian Kamiński - aktor i reżyser, założyciel Fundacji Atut i Teatru Kamienica w Warszawie, którego był dyrektorem. Artystę w "Muzycznej Jedynce" wspominała dziennikarka i autorka książek Krystyna Gucewicz. - On jako człowiek był niezwykłej energii. To był wulkan, dlatego musiał realizować się na wielu polach - opowiadała.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Emilian Kamiński muzyka rozrywkowa aktorzy Krystyna Gucewicz

Jacek Bromski: Emilian Kamiński był oddany swojej pracy całym sercem

- To była jego pasja. Cała ta historia, i Teatru Kamienica, i przedtem tych tajnych spektakli, których niewiarygodną ilość odbył w prywatnych mieszkaniach w stanie wojennym. Poza tym był dobrym człowiekiem po prostu. Dobrym i utalentowanym. Bardzo smutno, że odszedł, i to w takim momencie - mówił reżyser Jacek Bromski w audycji specjalnej poświęconej Emilianowi Kamińskiemu. Wybitny aktor zmarł w drugi dzień świąt w wieku 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński odeszli 2022 Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jacek Bromski Ewa Dałkowska KULTURA

Odszedł Emilian Kamiński. Trójka wspomina zmarłego aktora i reżysera [POSŁUCHAJ]

W wieku 70 lat, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł aktor i reżyser Emilian Kamiński. Był twórcą i dyrektorem Teatru Kamienica, w stanie wojennym współtworzył Teatr Domowy. Ryszard Jaźwiński w audycji "Filmowe święta" podkreślił, że Emilian Kamiński gościł w Trójce wielokrotnie. Właśnie te rozmowy z dziennikarzami Programu 3 Polskiego Radia stały się centrum Trójkowych wspomnień o aktorze. 
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA TEATR FILM