Emisja
  • 15 stycznia godz. 21:05 Program 3

"Pawi tren", czyli o zachowaniach ludzi i zwierząt

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 11.01.2017
Od lewej: Klara Bielawka, Jagoda Stach i Julia Wyszyńska, fot. Jacek Konecki PR SA
Od lewej: Klara Bielawka, Jagoda Stach i Julia Wyszyńska, fot. Jacek Konecki PR SA, foto: fot. Jacek Konecki PR SA

W niedzielny wieczór w ramach Teatralnej Sceny Trójki premiera antenowa "Pawiego trenu", słuchowiska debiutującego w Teatrze Polskiego Radia Mateusza Pakuły. Jest to radiowa realizacja dramatu Iwony Korszańskiej, ubiegłorocznej finalistki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Początek godz. 21.05, Program III Polskiego Radia.

„O mężczyźnie, który chce mieć dzieci”, „O kobiecie, która nie chce, żeby rozszarpał ją orzeł”, „O mężczyźnie, który potrzebuje przestrzeni”, „O kobiecie, która boi się samotności” i „O pawiu, który miał wszystko oprócz miłości”… Tytuły kolejnych sekwencji dramatu Iwony Korszańskiej odsyłają słuchacza do gatunku przypowieści. „Pawi tren” jest jednak czymś więcej niż alegoryczną, ludzko-zwierzęcą paralelą.

Autorka w kilku miniaturowych scenach-obrazach ukazuje teatr życia codziennego zwierząt od narodzin aż po śmierć, pewne zrutynualizowane zachowania i sytuacje. Niczym etnolodzy podglądamy performanse społeczne nogali, pawianów płaszczowych, norników burych, amfibrionów, zmieszkujących rafy koralowe Pacyfiku, oraz pawi. Z królestwa zwierząt wybiera Korszańska gatunki nieprzypadkowe. Mniej istotna wydaje się w tym przypadku pozycja zwierząt na drzewie ewolucji. Kryterium doboru stanowią raczej kontrowersyjne, niestereotypowe, przynajmniej z punktu widzenia człowieka, zachowania społeczne: niezajmowanie się nowo narodzonym potomstwem, harem jako podstawowa jednostka rozrodu, bierne przyzwolenie zbiorowości na naruszanie norm społecznych (w tym również seksualnych, takich jak pedofilia czy kazirodztwo). Odtwarzane przez autorkę zrytualizowane zachowania sytuują człowieka i zwierzę gdzieś na pograniczu natury i kultury; pomiędzy tym co pierwotne, dzikie, instynktowne a tym co zracjonalizowane i narzucone. W świat zwierzęcych zachowaniach przenosi nas znajomy i jakże subtelny głos Krystyny Czubówny, lektorki prezentowanych w telewizji filmów przyrodniczych.

Iwona Korszańska ukończyła filologię polską na UMK w Toruniu. Przez wiele lat związana z wydawnictwem słowo/obraz terytoria.  Uczestniczka Pracowni Podejrzanych Praktyk Teatralnych przy Teatrze Powszechnym w Warszawie, Szkoły Pisania przy Teatrze Polskim w Bydgoszczy i gdańskiej PC Dramy. Pracuje z imigrantami i prowadzi zajęcia dla dzieci. Wydała książkę O przyjaźni i innych cipiórach, napisaną przez dzieci w ramach zajęć (znalazły się w niej teksty nagradzane i wystawiane na scenie). Założycielka współ/pracowni, której celem jest prowadzenie zajęć i wydawanie książek dla dzieci.

Iwona Korszańska: Pawi tren

Reżyseria: Mateusz Pakuła

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Mateusz Pakuła

Obsada:

Klara Bielawka - Samica

Julia Wyszyńska – Samica 2

Jagoda Stach – Dziecko/ Samica 3

Tomasz Schuchardt - Samiec

Łukasz Stawarczyk – Samiec 2

Krystyna Czubówna - Lektorka

jd

na podstawie: www.gnd.art.pl/korszanska-pawi-tren/