Teatr
Emisja
  • 11 września godz. 19:00 Program 1

Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia dla dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukuły.

polskieradio.pl
Marta Rebzda 13.09.2022

Doroczna Nagroda Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022 - w wysokości 10 tysięcy złotych, jest przyznawana twórcy, który najpełniej realizuje ideę misji Polskiego Radia jako nadawcy publicznego oraz wyróżnia się szczególnymi wartościami pod względem treści, formy i oddziaływania na słuchacza.

Dyrektor Janusz Kukuła licznymi realizacjami radiowego teatru wyobraźni udowadnia, że w pełni zasługuje na Nagrodę Rady Programowej Polskiego Radia - mówił podczas uroczystości wręczenia nagród Marek Suski, przewodniczący Rady Programowej Polskiego Radia.

Janusz Kukuła - dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia - to postać związana z Polskim Radiem od wielu lat. W tej roli występował już w latach 1992-2006, a piastuje ją ponownie od 2009 r. To także pisarz i poeta, reżyser radiowy. Człowiek, który udowadnia, że tworzenie sztuki ma sens. Jego profesjonalizm, wieloletnie doświadczenie, wszechstronna wiedza i szacunek do odbiorcy sprawiają, że jest gwarantem sukcesu twórczego.

Laureat wielu prestiżowych nagród

Dyrektor Janusz Kukuła to laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Prix Italia za reżyserię słuchowiska "Cyrk odjechał, lwy zostały", wielokrotny laureat Festiwalu Dwa Teatry oraz laureat Złotego Mikrofonu w 2020 r. Teatr Polskiego Radia kierowany przez dyrektora Janusza Kukułę wręcza, już od 1988 r., prestiżowe nagrody Wielki Splendor. Przyznawane są one aktorom za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce.

Janusz Kukuła jest również jednym z inicjatorów - otwartego w ubiegłym roku - Muzeum Teatru Polskiego Radia w Baranowie Sandomierskiem. To "żywy pomnik" teatru radiowego, który upamiętnia zarówno jego twórców, jak i zrealizowane tu spektakle i słuchowiska.


Festiwal "Dwa Teatry" w Zamościu - gala finałowa

Warto przypomnieć, że Teatr Polskiego Radia nierozerwalnie, od 1925 r., związany jest z historią publicznego nadawcy. Przez niemal sto lat w teatrze radiowym powstały tysiące spektakli i słuchowisk, które śmiało można określić mianem dobra kultury narodowej naszej Ojczyzny. Polskie Radio jest dziś jedynym nadawcą w kraju, który produkuje i emituje premierowe realizacje teatralne.
Nominowanym do Nagrody Rady Programowej Polskiego Radia za rok 2022 był także Maciej Woźniakiewicz - redaktor prowadzący od pięciu lat w Polskim Radiu 24 publicystyczną audycję "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja".