X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Pokój dziecka według Marii Montessori

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2015 19:00
Metoda Montessori dla dzieci poniżej roku? Tak, to możliwe! Wystarczy przygotować maluchowi pokój według zasad twórczyni tej metody, by stworzyć dla dziecka miejsce bezpieczne i wspomagające jego rozwój, kreatywność, samodyscyplinę i naturalną ciekawość świata.
Audio
  • 10.09.2015 Jak urządzić pokój dziecka według Montessori (Strefa Rodzica/ Polskie Radio Dzieciom)
Pokój dziecka według Marii Montessori
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Najważniejsze jest takie zaaranżowanie przestrzeni, by ilość ograniczeń była minimalna. To miejsce, gdzie wszystko powinno być w zasięgu dziecięcych rączek. Zgodnie z filozofią Marii Montessori pokój dziecka to przestrzeń bezpieczna, pozbawiona potencjalnie zagrażających mu przedmiotów; z zasłoniętymi gniazdkami i kablami elektrycznymi, bez ostrych krawędzi i elementów ze szkła.

Przemeblowanie pokoju kojarzy się zwykle z dużymi wydatkami, jednak w tym przypadku nie ma powodów do obaw. W pokoju dziecka powinna panować prostota, a przez to porządek. Zasady pedagogiki montessoriańskiej zakładają minimalistyczną wręcz aranżację wnętrza; skąpe umeblowanie i wyposażenie przestrzeni, również w zabawki. Te zaś sprawdzają się najlepiej, gdy są wykonane z tworzyw naturalnych i ekologicznych. Zalecane zabawki wykonane są z drewna, a montessoriańskie klocki i wieże rozwijają kreatywność, twórczą wrażliwość i sprzyjają koncentracji malucha. W utrzymaniu porządku, a tym samym we wdrożeniu dziecka do samodyscypliny pomagają tu wszelkiego rodzaju pojemniki i kosze, które można spotkać niemalże w każdym zakątku pomieszczenia. Istotną zasadą przy urządzaniu przestrzeni dla dziecka (zgodnie z Metodą Montessori) jest, by mały człowiek miał wyznaczone sfery: spania, przebierania, karmienia i zabawy. Przestrzeń dla malucha powinna zaspokajać jego chęć tworzenia, odkrywania świata oraz wspierać jego rozwój – psychomotoryczny i emocjonalny.

Z naszej audycji dowiedzą się Państwo szczegółowo, jak każda ze stref powinna być zagospodarowana. Ponadto powiemy, jak niewielkim kosztem urządzić wymarzone wnętrze. Zapraszamy do dyskusji na antenie – również Rodziców, którzy już skorzystali z Metody Montessori i zgodnie z nią wykreowali wspaniały pokój dla swojej pociechy.

Goście:

Monika Borek - pedagog, specjalistka ds. Montessori, mama Stasia

Kamil Kowalewski - nauczyciel związany z Polskim Ośrodkiem Edukacji Montessori

Justyna Kowalewska - prowadzi blog Malinowy Guzik, mama Laury

Zachęcamy do kontaktu, tel. 22/645 20 55, lub: strefarodzica@polskieradio.pl.

W naszej wieczornej Strefie Rodzica doradzamy, jak dobrze, mądrze i zdrowo wychować dziecko oraz optymalnie wspierać jego rozwój, a zapraszani do udziału w audycjach eksperci wspomagają słuchaczy w tym trudnym zadaniu. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych rodziców, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. Chcielibyśmy, by Strefa Rodzica w Polskim Radiu dzieciom była dla Państwa miejscem do debaty – na każdy proponowany przez nas lub słuchaczy temat. Prowadząca Ludwika Grunwald zaprasza!

Zobacz także