Polskie Radio Dzieciom

Krew to lek którego nie można sztucznie wyprodukować

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 10:00
Na co dzień wiele osób nie myśli o tym, że potrzebni są dawcy krwi, i krew, a przecież do tej pory nikomu się nie udało jeszcze wyprodukować sztucznej krwi. Jest to więc bezcenny lek pozyskiwany tylko od ludzi.
Audio
  • Kto może oddać krew, a kto nie powinien. (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom).
(Zdj. ilustracyjne)
(Zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

- Tylko dzięki ludziom oddającym krew, wszelkie nowoczesne technologie używane w szpitalach mogą być realizowane. Bez dostawy krwi, wiele zabiegów nie mogłoby się odbyć – powiedziała lek. Joanna Wojewoda, kierownik działu dawców i pobierania w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
- Krew jest potrzebna do wszystkich skomplikowanych zabiegów, do wszystkich problematycznych schorzeń przewlekłych i ostrych. Najczęściej myślimy, że to są nagłe sytuacje tj. wypadek czy operacja, a wiele krwi jest potrzeba do leczenia chorób przewlekłych, nowotworowych i hematologicznych czy przewlekłych zakażeń – dodała gość „Strefy rodzica”.
- Są także osoby, które mają tak niskie stany produkcji szpiku i erytrocytów, że bez krwi i jej składników nie mogłyby żyć. Także wiele chorób jest leczonych krwią i jej składnikami – wyjaśniła lek. Joanna Wojewoda dodając, że bardzo potrzebni są, którzy nie tylko kierowani jakąś dramatyczną sytuacją przyjeżdżają oddać krew, tylko systematycznie przyjeżdżają i zapełniają banki krwi. - Musimy mieć odpowiednią rezerwę, żeby szpitale otrzymywały tyle krwi ile potrzebują – podsumowała gość Polskiego Radia Dzieciom. 

- Oddałem w swoim życiu, w ciągu 10 lat prawie 24 litry krwi. Jednorazowo można oddać 450 ml. Krew oddaję regularnie co dwa miesiące. - Powiedział Dawid Kozłowski, honorowy dawca krwi, gość audycji. 

– Wyszliśmy z propozycją do studentów, że nie muszą jechać do punktu krwiodawstwa, aby oddać krew tylko przyjeżdża do nich specjalny krwio-bus i przez 4 dni jesienią i wiosną i 1 dzień latem na UW zbierana jest krew. – powiedziała Aleksandra Cieślik, koordynatorka akcji ”Wampiriada” organizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.

Kto może zostać dawcą krwi, a kto zaś nie może? O tym w załączonej audycji.

"Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

jo

 

 

Zobacz także
Czytaj także

Jak szybko uczyć się i tworzyć wartościowe rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 14:30
Żyjemy w świecie, w którym stale coś rozprasza naszą uwagę. Pracując przy komputerze jesteśmy  bombardowani tysiącem powiadomień. Jak odnaleźć się w takiej rzeczywistości - o tym w audycji  Polskiego Radia Dzieciom "Strefa Rodzica". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pomóc mózgowi szybko się uczyć i na długo zapamiętać

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2018 20:55
Mózg można traktować jak mięsień i dzięki odpowiednim treningom osiągać coraz lepsze wyniki w zapamiętywaniu. Dzięki nim skrócimy czas przyswajania wiedzy i na długo ją utrwalimy. Do tego potrzebujemy m.in. wykorzystania wyobraźni i skojarzeń oraz śmiesznych historii z naszego życia, bo mózg nie znosi nudy. Jak to wszystko połączyć by efektywnie zacząć się uczyć? Wiedzą to mistrz Polski i mistrz świata w zapamiętywaniu, goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji „Strefa rodzica”.
rozwiń zwiń