Polskie Radio Dzieciom

"Strefa rodzica". Dlaczego spadła liczba zawieranych w Polsce małżeństw?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 15:14
Statystyki podają, że w roku 2020 spadła nie tylko liczba rozwodów, ale też zawieranych małżeństw w Polsce. Według niektórych przyczyną tego zjawiska jest np. przekładanie uroczystości ślubnych na późniejszy termin, czy też utrudnienia w sądach wynikające z pandemii i obostrzeń. Inni natomiast uważają, że jest to skutek zmiany podejścia do zakładania rodzin lub pielęgnacji więzi miedzy ludźmi. O opinię na ten temat zapytaliśmy w Strefie Rodzica psychologa, Sabinę Zalewską oraz socjologa i prezesa Fundacji Mamy i Taty, Marka Grabowskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER

Oprócz chęci przeżycia ślubu w warunkach znanych przed pandemią, wpływ na niską liczbę małżeństw mają jeszcze inne kwestie, takie jak trend niezawierania formalnych związków. – Widzimy, że nie ma mody na małżeństwo i rodzinę. Raczej jeśli się je pokazuje w takim popkulturowym kontekście, to najczęściej się je pokazuje jako coś nietrwałego, coś co na pewno się nie uda i się rozpadnie – skomentowała Sabina Zalewska. Trend ten jest szczególnie widoczny wśród młodzieży, która obawia się cierpienia i możliwych negatywnych skutków wynikających z rozwodu. Inna przyczyna to wzrost cen mieszkań. Jak dodał Marek Grabowski – W tym momencie rzeczywiście, kiedy ktoś ma zawrzeć związek małżeński, czy nawet miał zaplanowane tego typu wydarzenie, to może się zastanawiać, czy lepiej tych środków nie przeznaczyć np. na wkład własny.  

Posłuchaj
53:45 12.05. Małżeństwa.mp3 Przyczyny spadku liczby małżeństwa w Polsce w 2020 roku (Strefa rodzica/Polskie Radio Dzieciom)_12.05.2021.

 

Jeśli chodzi o rozwody, ich mniejsza liczba może wynikać z lockdownu, który spowolnił pracę w sądach, a także ograniczył możliwości ludzi, którzy chcieli np. złożyć wnioski. Jednakże pandemia obnażyła także wiele problemów rodzinnych, takich jak brak komunikacji, nadużywanie alkoholu czy przemoc domowa. Dlatego też możliwe, że jeśli sytuacja w kraju się unormuje, do sądów wpłynie więcej wniosków rozwodowych. Z drugiej jednak strony, w ciągu ostatniego roku niektórzy zrozumieli, jak ważne jest wsparcie drugiej osoby, dlatego też starają się rozwiązywać pojawiającego się konflikty i ratować małżeństwa.

Ostatnie kilkanaście miesięcy pokazało słabość i kruchość relacji międzyludzkich, a jedną z konsekwencji spadku liczby małżeństw będą widoczne zmiany w sferze demograficznej. Niemniej jednak ludzie najprawdopodobniej wciąż będą dążyć do znalezienie dla siebie odpowiedniej osoby, z którą mogłyby stworzyć związek, nawet będąc po rozwodzie.  

Na te pytania odpowiemy w audycji "Strefa rodzica" dziś po godzinie 21.00. w Polskim Radiu Dzieciom.

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Agata Puścikowska
Goście: Sabina Zalewska, Dorota Bojemska, Anna Andrzejewska
Data emisji: 21.05.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

PRD to całodobowe radio dla dzieci i dla rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz więcej na temat: radio dzieci radio dla dzieci
Zobacz także