X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Poczucie winy. Uczucie doskonale znane rodzicom [PODCAST PRD]

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 22:25
Podniesiony głos, a także krzyk w stosunku do dziecka może wywoływać u rodziców poczucie winy. Uczucie to jednak możemy potraktować jako narzędzie rozwoju, gdyż sygnalizuje ono, że to, co zrobiliśmy było błędne. Dzięki takim informacjom mamy sygnał, że warto popracować nad reakcjami nawykowymi, o czym opowiedziała Marta Szperlich-Kosmala, terapeutka rodzinna oraz autorka książki "Noszenie dzieci" w podcaście Polskiego Radia Dzieciom "Relacje i emocje", który dostępny jest na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Rodzice często mają wyrzuty sumienia po tym, jak zdenerwują się na dzieci. Jak sobie z tym radzić? (zdjęcie ilustracyjne)
Rodzice często mają wyrzuty sumienia po tym, jak zdenerwują się na dzieci. Jak sobie z tym radzić? (zdjęcie ilustracyjne) Foto: InesBazdar /Shutterstock

- Poczucie winy jest niczym innym, jak konfliktem wewnętrznym, który się w nas rodzi i który sprawia, że się na siebie złościmy – powiedziała Marta Szperlich-Kosmala. Można również stwierdzić, że jest to rodzaj wewnętrznej troski o nas samych. Uświadamiamy sobie nasze negatywne zachowaniu i dzięki temu możemy zmienić szkodliwe nawyki. Odczuwanie winy stanowi zatem moment rozwojowy, gdyż zaczynamy wtedy zastanawiać się, co zrobić, by dana sytuacja już się nie powtórzyła. 

--->>> SŁUCHAJ PODCASTU POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <<<---

Korzystne jest, aby dać sobie przestrzeń i możliwość na doświadczenie emocji wywołanych przez szkodliwe nawyki. Co więcej przeproszenie dziecka za swoje zachowanie jest dla niego równie rozwojowe i ważne. Jednakże dobrze to zrobić w momencie, gdy w pełni rozumiemy nasze potrzeby i to, dlaczego postąpiliśmy w określony sposób. Aby to jednak nastąpiło pomocne jest uświadomienie sobie najpierw swoich zachowań automatycznych. Chociaż będzie to proces niełatwy i wymagający czasu, będziemy wtedy mogli zastanowić się co zrobić, by w przyszłości postąpić inaczej.
Autorką omawianego podcastu jest Aleksandra Jasińska-Klimaszewska. 

Od ponad roku w bogatej ofercie Polskiego Radia Dzieciom, znaleźć można m.in. podcasty "Strefa rodzica", w których podejmowana problematyka dotycząca m.in. wychowania czy rozwoju dziecka omawiana jest z największą starannością i z udziałem znakomitych ekspertów. 6 kwietnia wystartował nowy cykl podcastów "Strefa rodzica"! Każdy nowy podcast jest dostępny na platformie podcasty.polskieradio.pl

Wśród nich zaplanowano 6 zagadnień:

  • prawo rodzinne, opiekuńcze i oświatowe
  • rozmowy z kobietami
  • zdrowie
  • psychologia
  • odpowiedzialne rodzicielstwo
bajki podcast_v.2 1200.jpg
Popularne podcasty Polskiego Radia Dzieciom DLA DZIECI

Nowe podcasty Polskiego Radia Dzieciom przygotowane zostały przez autorki doskonale znane stałym słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom. Ich głosy usłyszeć można w wybranych audycjach stacji.  - Zapraszam gorąco na nowy cykl podcastów prawnych w "Strefie rodzica" dedykowany rodzicom i nauczycielom. Zagadnienia związane z prawem rodzinnym i opiekuńczym oraz kwestie prawa oświatowego to obszary, które mogą stanowić nie lada zagadkę. Na czym polega konstytucyjnoprawna ochrona rodziny? Czym jest zawieszenie władzy rodzicielskiej lub jej ograniczenie? Jaka jest rola i obowiązki pracowników oświaty w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie? Na te i wiele innych pytań poszukamy wspólnie odpowiedzi podczas spotkań z naszym ekspertem – tak o swoim cyklu podcastów mówi Marta Powałowska, dziennikarka PRD, autorka takich audycji jak m.in. "Dawno, dawno temu" czy "Zapraszamy do stołu".

Rozmowy z kobietami prowadzić będzie Agata Puścikowska, autorka środowych wydań audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. – Będą to rozmowy o rodzinie, życiu, czasem historiach rodzinnych z których warto czerpać i inspirować się na przyszłość.

Dr Joanna Neuhoff-Murawska-dietetyk kliniczny zaprasza do rozmów o zdrowiu dzieci swoich kolegów lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i innych specjalistów. Eksperci wspólnie będą przekazywać aktualną wiedzę, obalą mity i udzielą praktycznych rad jak zadbać o zdrowie najmłodszych członków rodziny. 

Aleksandra Jasińska-Klimaszewska rozmawiać będzie o uważności i czułości w rodzicielstwie. - Zależy mi na budowaniu silnej społeczności świadomych i odpowiedzialnych rodziców, którzy odnajdują wartość w bliskości, empatii i szacunku z dzieckiem. Prezentuję aktualną wiedzę i badania z zakresu psychologii i neuropsychologii, dzięki zapraszaniu doświadczonych specjalistów. Promuję to, w co naprawdę wierzę. Skupiam się na relacji, ponieważ zależy mi na tym, aby dzieci miały szansę wzrastać w warunkach szacunku i empatii, aby budowały styl bezpiecznego przywiązania, a do tego zaufanie, uważność i realne zaangażowanie rodzica – tak o swoim cyklu podcastów "Strefy rodzica" mówi autorka, Aleksandra Jasińska-Klimaszewska.

- Przygotuję dla Państwa podcasty "Strefy rodzica" w których poruszać będę przede wszystkim tematy związane z psychologią na każdym etapie życia. Wtedy kiedy wchodzimy w dorosłość, wtedy kiedy musimy podejmować ważne życiowe decyzje, wtedy kiedy stajemy się rodzicami. Ale także wtedy kiedy napotykamy na przeszkody, kiedy nie umiemy sobie poradzić z ważnymi problemami, kiedy czujemy się samotni. Mam nadzieję, że poprzez rozmowy z ekspertami, którzy pojawiają się w podcastach, stawienie czoła nowym wyzwaniom będzie choć odrobinę prostsze – rekomenduje swoje podcasty Joanna Ficińska.

Każdego miesiąca Polskie Radio Dzieciom zaplanowało 8 premierowych podcastów. Znaleźć je będzie można na nowoczesnej platformie z podcastami Polskiego Radia dostępnej na stronie www.podcasty.polskieradio.pl, jak również dostępnej w wersji mobilnej na smartfonach.

Przypominamy, że na platformie podcastowej Polskiego Radia znaleźć można także popularne podcasty Polskiego Radia Dzieciom tj. "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy!

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także