X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak człowiek zaczął latać?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 14:00
W jaki sposób człowiek pokonuje odległości w powietrzu? Może to być lotnia, samolot, balon a także helikopter. Jeden z pierwszych zaprojektował sam Leonardo da Vinci.
Audio
Pojazd odrzutowy. Fragment karty z dzieła Giovanniego Fontany Bellicorum instrumentorum liber cum figuris (XV wiek)
Pojazd odrzutowy. Fragment karty z dzieła Giovanniego Fontany "Bellicorum instrumentorum liber cum figuris" (XV wiek)Foto: Bayerische Staatsbibliothek/Public Domain

Nauka latania nie jest łatwą sprawą i choć dla ptaków to zwyczajna umiejętność, to człowiek kiedyś im tego pozazdrościł. Najpierw przypartywał się im, jak to robią, a potem spróbował sam.

Pierwsze próby kończyły się bolesnym upadkiem, jednak z czasem udoskonalił on tę umiejętność. Zbudował sobie skrzydła i silnik, który poruszy śmigła, a potem fruuu! Dziś dowiemy się jak wyglądało to dawno, dawno temu!

Na audycję "Dawno, dawno temu" zaprasza Marta Powałowska.

Zobacz także