Polskie Radio Dzieciom

Pianista i patriota

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2017 06:02
Tydzień temu obchodziliśmy Święto Niepodległości, a więc dziś pora na historię o wielkim patriocie, który nie tylko wysławił Polskę wspaniałymi kompozycjami, ale dbał również o jej dobro.
Audio
Zadedykowany przez Paderewskiego Teodorowi Leszetyckiemu koncert  (na zdjęciu) powstawał stosunkowo długo  pomiędzy rokiem 1882 a 1889
Zadedykowany przez Paderewskiego Teodorowi Leszetyckiemu koncert (na zdjęciu) powstawał stosunkowo długo – pomiędzy rokiem 1882 a 1889Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 r. w Kuryłówce na Podolu. Od dzieciństwa był uzdolniony muzycznie i uwielbiał grać na starym, rodzinnym fortepianie. Ćwiczył czasem nawet 12 godzin dziennie i kiedy dorósł stał się wybitnym pianistą i kompozytorem. Jednak jego sława wykraczała daleko poza samą muzykę. Jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski i przez całe walczył o dobro naszego kraju.

Gościem audycji był pan Wiesław Dąbrowski - pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego oraz prezes fundacji AVE ARTE, która ten festiwal realizuje, a także reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych oraz Jan Popis - muzykolog, krytyk muzyczny oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego.


Goście audycji Dawno, dawno temu Goście audycji Dawno, dawno temu
Na audycję "Dawno, dawno temu" zaprasza Marta Powałowska.
Zobacz także