Polskie Radio Dzieciom

Jak „działa” ząb?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 08:00
Zęby są pokryte szkliwem, które jest najtwardszą substancją, jaka znajduje się naszym w organizmie. Dlaczego więc trzeba o nie dbać?
Audio
Jak działa ząb?

Porównywaliście kiedyś zęby do drzewa? Tak samo jak drzewa, mają one korzenie i koronę. Tylko są białe a nie zielone… Myszka Fela po przypadkowym znalezieniu się w zębach pewnego psa postanowiła dokładniej przyjrzeć się ludzkim zębom. Razem z Ewą Gorzelak i zaproszonymi do studia dziećmi odkrywa co to są mleczaki, dlaczego wypadają ustępując miejsca zębom stałym i dlaczego mają je tylko dzieci? Po co ludzie tak dbają o te swoje zęby i zamiatają je takimi małymi szczoteczkami? Nie wystarczyłoby jeść twarde rzeczy? Porozmawiamy też z krokodylem, który nigdy nie ma problemów z zębami, bo gdy jeden mu się zepsuje i wypadnie, od razu zastępuje go kolejny i tak w nieskończoność. A przy okazji – choć zęby nigdy nie zamykają mu się w paszczy, nikt nie wpada na pomysł aby założyć mu aparat ortodontyczny. Tylko ludzie swoje zęby sobie prostują. A dlaczego rosną im krzywo? Słuchajcie "Jak to działa", tym bardziej że porad jak dbać o zęby, udzieli stomatolog Pani Małgorzata Wolska.


Audycja "Jak to działa" to spotkanie z Myszą Felą, Ewą oraz dziećmi. Fela to wakacyjna przyjaciółka Ewy, która całe swoje życie podróżowała. Od jakiegoś czasu Fela mieszka w Polskim Radiu Dzieciom. Ponieważ miała bardzo dużo przygód, bardzo dużo widziała i bardzo dużo wie, jest idealnym pomocnikiem w odkrywaniu świata. Bo otaczający nas świat jest niezwykle ciekawy. A najwspanialszymi jego badaczami są dzieci, które są bardzo ciekawe: jak i co działa? Dlaczego góry są wysokie? Skąd się biorą kolory? Po co nam włosy na głowie? Jak działa sen? Szukajcie razem z nami odpowiedzi na te i na wiele innych interesujących pytań. Zaprasza Ewa Gorzelak.

Zapraszamy na audycję "Jak to działa" w każdą sobotę w godzinach 11:00 - 12:00, a szczególnie w sobotę, 11 czerwca.

Zobacz także