Polskie Radio
Section05

dziecko

Jak wybrać obóz lub kolonie, co spakować i jak przygotować dziecko? Radzi MEN

Decyzja o wyjeździe dziecka na obóz lub kolonie powinna być podjęta wspólnie przez rodziców i dziecko - wskazują eksperci z Ministerstwa Edukacji Narodowej w "Poradniku bezpiecznego wypoczynku. Aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku". Jeden z rozdziałów publikacji przygotowany został specjalnie z myślą o rodzicach. Eksperci radzą w nim, by wybierając zorganizowaną formę wypoczynku dla dziecka, kierować się jego zainteresowaniami. Informują, jak sprawdzić, czy wybrany obóz lub kolonia są zorganizowane legalnie oraz jak przygotować dziecko na wyjazd i jak spakować bagaż.
Zobacz więcej na temat:  kolonie dzieci wakacje wyjazd dla dziecka

Matka w kajdankach na pogrzebie dziecka. "Będą konsekwencje"

Służba Więzienna, która zleciła kontrolę wewnętrzną w sprawie doprowadzenia w kajdankach matki na pogrzeb dziecka, poinformowała, że "zastosowane środki przymusu bezpośredniego były nieproporcjonalne do rzeczywistego zagrożenia". Chodzi o matkę czteromiesięcznego Oskara, który zmarł w połowie maja, kilka dni po tym, jak trafił do pieczy zastępczej. W środę w sprawie śmierci Oskara odbędzie się też posiedzenie sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pogrzeb policja służba więzienna

Bajkowy spacer po ulicach dzieciństwa

W Poranku Polskiego Radia Dzieciom wybraliśmy się na spacer ulicami znanymi z bajek i wierszy. Czereśniowa, Roosvelta, Trybunalska, Sezamkowa... Gościem audycji była Małgorzata Klimiuk z inicjatywy Moje Szmulki, która opowiedziała o tym, jak co roku Kawęczyńska w Warszawie za sprawą kolorowych włóczkowych dekoracji zmienia się w prawdziwie bajkową ulicę.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci Martyna Chuderska

Matka w kajdankach na pogrzebie synka. Będzie kontrola RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich z urzędu zbada sprawę Magdaleny W. "Biuro RPO zwróciło się do Dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie z prośbą o przekazanie kopii dokumentacji dotyczącej sprawy oraz szczegółowych informacji istotnych dla jej wyjaśnienia. RPO chce zbadać, czy zastosowane wobec skazanej środki ochronne odpowiadały zasadom niezbędności i proporcjonalności do stopnia zagrożenia" - czytamy w serwisie X.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rzecznik Praw Obywatelskich pogrzeb policja

Co cztery godziny dziecko w Polsce traci rodzeństwo. Co 26 minut - rodzica

Dzieciom przeżywającym śmierć bliskiej osoby trudno uzyskać odpowiednie wsparcie. Ich żałoba to temat tabu – uważają eksperci. Dodają, że trzeba dziecko przygotować na stratę, dać mu szansę na pożegnanie się i domknięcie relacji, co pomaga mu poradzić sobie ze stratą. O żałobie i wspieraniu przeżywających ją dzieci rozmawiali niedawno uczestnicy debaty zorganizowanej przez rzeczniczkę praw dziecka Monikę Horną-Cieślak.
Zobacz więcej na temat:  żałoba śmierć psychologia psychologia dziecięca smutek

Podstępny zabójca, który rozwija się latami. Badanie cholesterolu w bilansie 6-latka

W ramach bilansu 6-latka lekarze mogą bezpłatnie zlecać lipidogram, czyli badanie poziomu cholesterolu we krwi. Zmiany weszły w życie od maja. Wszystko po to, aby wykryć dziedziczną chorobę - hipercholesterolemię rodzinną, która może prowadzić do udaru lub zawału w młodym wieku.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie dziecka bilans cholesterol rodzice miażdżyca rodzina genetyka medycyna

"Rodzicielstwo bez zadyszki" - plenerowe wydanie "Strefy Rodzica" pełne wspierających wskazówek

Współczesny rodzic nie ma lekko. Codziennie mierzy się z presją, zmęczeniem i poczuciem, że ciągle robi za mało. Ale czy naprawdę musi się martwić aż tyloma rzeczami? A może w tej ciągłej gonitwie umyka to, co najważniejsze – dziecko i on sam? Za nami wyjątkowe spotkanie w Big Book Cafe "Rodzicielstwo bez zadyszki. 10 rzeczy, którymi możesz przestać się zamartwiać" – panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i publiczności, ćwiczenia oddechowe i koncert zespołu Dorośli.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność bliskość rodzicielstwo rozwód rozwój dziecka

Dlaczego dziecko powinno mieć własny pokój?

Własny pokój to nie tylko miejsce do spania. To przestrzeń, w której dziecko rozwija się, buduje swoją tożsamość i uczy się samodzielności. Dlatego - jeśli tylko warunki mieszkaniowe na to pozwalają - warto zadbać o osobny pokój dla pociechy. To inwestycja nie tylko w jego komfort, ale przede wszystkim w zdrowy i harmonijny rozwój. Tymczasem z badań Eurostatu wynika, że aż 36 proc. dzieci w Polsce nie ma własnego pokoju. 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Izabela Kostyszyn Beata Rajba pokój pokój dziecięcy psychologia psychologia dziecięca mieszkanie rodzina

Wierszyki, rysunki i życzenia – magia pamiętników

Wielu z nas chciałoby zapamiętać ważne chwile i bliskie osoby, które spotyka na swojej drodze. Pomaga w tym sztambuch – wyjątkowa księga przyjaźni, do której można wpisywać wierszyki, życzenia, a nawet rysunki. O tym, jak tworzyć własny pamiętnik i dlaczego warto to robić, opowiedziała w audycji "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" Agnieszka Leśniak – pedagożka i prowadząca zajęcia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  pamiętnik z wakacji radio dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom

Fala hejtu na dziecko po Child Alert. Fundacja: wtórna wiktymizacja, potrzebne wytyczne

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje, by powstały wytyczne ws. postępowania po zakończeniu procedury Child Alert. Chodzi o ochronę dzieci przez wtórną wiktymizacją. Komenda Główna Policji tłumaczy, że formułując swoje komunikaty prasowe ma na uwadze dobro poszukiwanych. Child Alert to system wsparcia poszukiwań zaginionych dzieci. Obejmuje rozpowszechnianie wizerunku dziecka za pośrednictwem mediów wraz z informacją o poszukiwaniach i opcjach kontaktu. 
Zobacz więcej na temat:  dzieci zaginięcie zaginieni porwanie policja