Polskie Radio
Section05
dziecko

Rusza kampania poszukiwania rodziców zastępczych. Maląg: nasze wspólne wysiłki przyniosą efekty

- Radość i szczęście, które dajemy naszym dzieciom, jest najważniejsze. Podejmujemy wszystkie działania, które mają pozytywnie zmienić sytuacje dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w trudnej sytuacji. Chcemy zapewnić im warunki jak najbliższe warunkom domowym, zapewnić miłość i poczucie bezpieczeństwa - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w związku ze statem kampanii poszukiwania kandydatów na rodziców zastępczych pt. "Już Jesteś?".
Zobacz więcej na temat:  rodzina zastępcza rodzina dziecko Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg POLSKA społeczeństwo

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – dzieci w studiu PR Dzieciom

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do studia przedszkolaki, aby porozmawiać o tym, co jest dla nich bliskie i ważne. Jak wygląda codzienność maluchów, co dzieci lubią robić, czy podoba im się życie przedszkolaka oraz jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim dzieci! Te wszystkie tematy omówimy wraz z wyjątkowymi gośćmi z jednego z warszawskich przedszkoli. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji "Poranek" w PRD.
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak przedszkole rozwój dziecka radio dla dzieci dziecko DAB+

Bestialstwo Rosjan na Ukrainie. Przez miesiąc więzili chłopca. "Przeszedł przez wszystkie kręgi piekła"

Uwolniono kolejne ukraińskie dzieci z rąk rosyjskich okupantów. Wśród nich był chłopiec, którego rosyjska strona oskarżała o wysadzenie w powietrze mostu. - Miesiąc trzymali go w więzieniu i przesłuchiwali. Przeszedł przez wszystkie "kręgi piekła" - przekazał Dmytro Łubinec, ukraiński rzecznik praw człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna na Ukrainie Rosja dziecko

Rosjanie stosują tortury wobec dzieci? "Odnotowaliśmy 75 takich przypadków"

Przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko przekazała, że od lutego 2022 roku, czyli początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji, odnotowano 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci, przy czym aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wiadomości Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 dziecko dzieci dzieciństwo prokuratura represje reżim Rosja Władimir Putin zbrodnie wojenne przemoc Europa

Roczne dziecko śmiertelnie potrącone na prywatnej posesji. Policja prowadzi śledztwo

Do tragicznego zdarzenia doszło w sobotę rano na Pomorzu na prywatnej posesji. - Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że na terenie prywatnej posesji kierowca samochodu osobowego śmiertelnie potrącił roczne dziecko. Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że mężczyzna nie zauważył dziecka - poinformowała oficer prasowa kartuskiej policji sierż. Aldona Domaszk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja śmierć dziecko służby i bezpieczeństwo pomorskie wypadek

Kompletujesz szkolną wyprawkę? GIS wskazał, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę

 "Kompletujesz szkolną wyprawkę? Zwróć i szczególną uwagę na plecak lub tornister. Jego waga jest bardzo ważna w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywieniu kręgosłupa - informuje Główny Inspektorat Sanitarny w poniedziałek w mediach społecznościowych. "Idealny plecak z zawartością powinien ważyć mniej, niż 15 proc. wagi dziecka" - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GIS szkoła zdrowie NAUKA dziecko

Child Alert. Stosowany przez policję rzadko, ale ze stuprocentową skutecznością

- System Child Alert działa u nas od 20 listopada 2013 r. Do tej pory był użyty sześć razy, pierwszy raz w kwietniu 2015 r. Za każdym razem, kiedy go wdrażaliśmy, dziecko zostało odnalezione, procedura jest zatem stuprocentowo skuteczna - powiedział kom. Piotr Świstak z biura prasowego Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska dziecko dzieci rodzice zaginieni służby i bezpieczeństwo