Polskie Radio
Section05

dziecko

Pustka w domach i w sercach - reportaż Urszuli Żółtowskiej

Podobno jest tak, że dziecięce groby są najbardziej zaniedbane. Są tacy osieroceni rodzice, którzy na groby swoich utraconych dzieci chodzą codziennie, ale są i tacy, którzy po pogrzebie nie byli ani razu. Nie są w stanie przekroczyć furtki cmentarza i stanąć nad tym dziecięcym grobem. Bohaterka reportażu "Pustka" rozumie to jak nikt.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska Trójka rodzice śmierć pr poleca

Czy zabierać dzieci na cmentarz? Dla nich to czas trudny bo nudny

Choć grobbing nabrał ostatnio złych konotacji, to jest szansa aby wykorzystać czas Świąt Wszystkich Świętych do nadrobienia zaległości i ciekawych opowieści rodzinnych. Kim był wujek przedstawiony na pomniku z gęstymi wąsami, czy babcia, na której grób jeździmy z przyzwyczajenia? Zapraszamy do lektury 1 odcinka "Newslettera dla rodzica" i słuchania audycji w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność cmentarz Dzień Wszystkich Świętych Dzień Zaduszny

Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie i śmierci? Sprawdź, czego lepiej nie mówić

Dlaczego, kiedy umiera ktoś bliski, nie powinniśmy mówić do dziecka, że "babcia odeszła", "dziadek jest już w lepszym świecie" albo "Bóg tak chciał"? - Nie używajmy żadnych metafor. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym odbierają świat dosłownie - wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia Bianca Beata Kotoro, psychoterapeutka i psycholog. Jak zatem rozmawiać z najmłodszymi o chorobie i śmierci?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek choroba śmierć Bianca Beata Kotoro

Patrz i dbaj, czyli jak dobrze widzieć? Radzimy w "Strefie Rodzica"

- Mamy obecnie znacznie lepszy dostęp do okulisty dziecięcego, a do tego lepsze aparaty i możliwości diagnostyczne, ale mamy też epidemię krótkowzroczności i wady wzroku stwierdzamy już u dzieci kilkuletnich – powiedziała dr Marta Bramorska, okulista, która była gościem "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność wady rozwojowe u dzieci okulary

Jan i Joachim Ciecierscy czyli dorosłe relacje bliźniąt

Bili się do krwi, a powodem sprzeczki mogło być nawet to, że jeden inaczej na spojrzał na drugiego. Poza tym byli jednak zawsze razem i wszystkie trudne sytuacje przeżywali wspólnie. Jak wyglądała relacja dwóch bliźniaków: Jana i Joachima Ciecierskich i jak bardzo zmieniała się przez kolejne lata? Bracia opowiedzieli o tym Karinie Terzoni w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność bliskość rodzicielstwo

"Nie" to potężne słowo. W "Strefie Rodzica" mówimy o tym jak nauczyć się odmawiać

- Bardzo ważne jest to, jak my mamy mówimy. Jeśli nie będziemy powielać kalki o tym, że kobieta powinna być posłuszna, to jest duże prawdopodobieństwo, że nie wdrukuje się ten system w kolejne pokolenia - mówiła w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Natalia Waloch, prezentując swoją książkę p.t.: "Bo nie! Zacznij odmawiać i żyć po swojemu".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność bliskość rodzicielstwo

Prawa dziecka w sieci. Jak ustrzec dzieci przed cyberzagrożeniami?

Dzieci są bardziej niż dorośli narażone na cyberprzemoc w sieci. Trzeba być czujnym, aby przed tymi zagrożeniami je chronić. Dzieci korzystające z sieci mają podobne prawa jak dorośli - m.in. prawo do prywatności. Należy o tym pamiętać, jeśli na przykład chcemy zamieścić w mediach społecznościowych ich zdjęcia.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka prawo internet media społecznościowe cyberbezpieczeństwo cyberzagrożenia Katarzyna Stoparczyk

Tablet, smartfon i telewizor. Coraz młodsze dzieci są uzależnione od tych urządzeń

Malutkie dziecko w wózku, a w jego rękach smartfon lub tablet z ulubioną bajką, to dość częsty widok w autobusie, parku czy restauracji. - Ja zawsze reaguję na to z niedowierzaniem, a czasami nawet z przerażeniem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleksandra Musielak, psycholog z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku. Dlaczego dzieci powinny korzystać jak najmniej z tego typu urządzeń?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek uzależnienia urządzenia mobilne Aleksandra Musielak

Terapia przez sztukę: "To doświadczenie bywa odkrywcze"

- Arteterapia polega na wyjściu z naszej szarej codzienności i przebywaniu w przyjemnej, pięknej przestrzeni, w otoczeniu sztuki. Wtedy możemy poczuć się bezpiecznie, skupić się na sobie i na tym co odczuwamy. To bywa odkrywcze - wyjaśniła Anna Mikoz, gość "Strefy Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, która wyjaśniła na czym polega ta dziedzina terapii.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja kobieta macierzyństwo samotność artysta sztuki wizualne arteterapia